کد خبر : 188524
انتشار : ۱۴۰۱/۰۱/۳۰ - 13:46
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

روند فعلی مالیات‌گیری مناسب نیست

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خیرین و گروه های جهادی با کمترین هزینه بیشترین اثر گذاری را دارند، گفت: نقش خیریه ها در کاهش محرومیت بسیار مهم و اساسی است.

روند فعلی مالیات‌گیری مناسب نیست

به گزارش مدارا، محمدباقر قالیباف در نشست دوشنبه شب( ۲۹ فروردین ماه) با خیرین و مدیران موسسات خیریه، گفت: برای بنده مایه افتخار است که در این ایام و ماه رمضان عزیز در جمع شما برادران و خواهران گرامی هستم، یکایک شما مایه افتخار کشور و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی هستید و در این شرایط سخت خدا به شما توفیق داده تا با همت و اراده و دست در جیب خودتان به این مردم خدمت کنید.

قالیباف افزود: ما به عنوان افرادی که امکانات و بیت المال در دستانمان است باید حساس باشیم به تعبیر حضرت آقا، چه بسا که فردای قیامت برای کارهای نکرده‌مان هم از ما سوال خواهند کرد؛ اینطور نیست که فقط در رابطه با کارهای کرده‌مان از ما سوال شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای پیگیری موضوعات مطرح شده جلسه دیگری نیز باید برگزار شود، افزود: بنده با همه وجود به این موضوع باور دارم و می توانم ده ها مورد از کارهای بزرگ و کوچکی که شاهد آن بودم را نام ببرم؛  ما هر کجا در کشور به موفقیت رسیدیم مردم در آن موفقیت حضور داشتند حتی موضوعی مانند جنگ که از این موضوع پیچیده تر وجود ندارد.

وی افزود: بسیاری از شهدای بزرگی که می بینید از مردم عادی بودند که به جنگ رفتند و ارتشی و سپاهی هم نبودند و اگر پاسدار شدند در جبهه و در میدان دفاع مقدس پاسدار شدند. به همین دلیل پیروزی و تداوم انقلاب با حضور مردم رقم خورد، اگر اقتصاد ما امروز به این وضعیت افتاده و در این وضع قرار گرفته است برای این است که ۹۰ درصد اقتصاد ما به جای اینکه مردمی باشد دولتی بوده است.

قالیباف اضافه کرد: بنده با همه وجود معتقدم دو چیز کشورمان را نجات می دهد کمااینکه همیشه اینگونه بوده است و هرگاه به این دو مورد عمل نکردیم محکوم به شکست شدیم. ابتدا به سنت های الهی باور داشته و خدا باوری داشته باشیم و دوم اینکه مردم باوری داشته باشیم. امام خمینی(ره) بارها فرمودند؛ کارهایی که مردم می توانند انجام دهند دولت ها در آن دخالت نکنند. ما در همه کارها دخالت می کنیم که این اشکال اساسی ما است.

رئیس قوه مقننه در رابطه با مشکلات مربوط به نحوه تشکیل انجمن های صنفی به عنوان یکی از مطالبات خیرین حاضر در جلسه، گفت: موضوع طرح نحوه تشکیل و فعالیت تشکل های صنفی و تخصصی امروز در دستورکار جلسه صحن بود که ۲۰ ماده داشت و بعد از مدت ها رفع اشکال در دستور کار قرار گرفته و ان شاءالله ظرف مدت یک الی دو ماه آینده مسیر قانونی خودش را طی خواهد کرد که با تصویب آن بسیاری از مباحث قانونی حل و فصل خواهد شد.

وی با اشاره به پیش بینی اعتبارات مربوط به محرومیت زدایی در قانون بودجه ۱۴۰۱، اظهار کرد: از سال گذشته پای این موضوع ایستادیم و اگر قانون بودجه سال گذشته و امسال را نگاه کنید در حوزه محرومیت زدایی ردیف مستقلی پیش بینی کرده ایم و علیرغم تمام مخالفت ها، در استان ها برنامه ریزی کردیم و همچنین قرار گرفتن گروه های جهادی به عنوان مجری برای محرومیت زدایی را مجاز کردیم تا با آن ها قرارداد بسته شود و مطمئن هستم این افراد با یک تومان به اندازه صد تومان کار می کنند، در حالی که ما دولتی ها با هزار تومان حتی یک تومان هم کار نمی کنیم لذا این کارها انجام شده و در قانون بودجه ۱۴۰۱ وجود دارد از این رو خیرین پیشکسوتی که به موضوعات سیستمی آشناتر هستند باید محکم پای اجرای آن بایستند.

قالیباف اضافه کرد: در بحث مربوط به آبرسانی و محرومیت زدایی متمرکز شدیم و ردیف ها و محل های مشخصی خارج از تشریفات اداری در نظر گرفتیم اما باید به یکدیگر متصل شویم و همدیگر را پیدا کنیم.

وی افزود: متاسفانه سیستم بروکراسی کشورمان اسب سرکشی است که هیچ کس حریف آن نیست، این واقعیت تلخی است که وجود دارد. به همین دلیل باید از این نوع جلسات داشته باشیم و یکدیگر را پیدا کنیم و از طرفی شما باید نظارت و موضوعات را به ما که نماینده شما هستیم منتقل کنید ما نیز پای این کار هستیم. زیرا می توانیم در بحث های نظارتی کمک کرده تا کارها به بهترین شکل ممکن انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در رابطه با اقدامات انجام شده برای کاهش هزینه های درمانی بیماران صعب العلاج، گفت: امسال با کمک کمیسیون بهداشت با پیگیری های جدی رقم ریالی خوبی برای کارت سلامت بیماران صعب العلاج در نظر گرفتیم که صد درصد هزینه درمان آن ها پرداخت شود؛ بدین معنی که به صورت صددرصدی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند. در این رابطه خیرین باید این افراد را شناسایی کرده و از طریق بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) تحت پوشش قرار دهند، در حال حاضر هم برای ۶ میلیون نفر از افرادی که بیمه نیستند منابعی در نظر گرفته ایم تا همه آنها بدون اخذ وجه، بیمه شوند.

وی ادامه داد: هیچ کس بهتر از خیرین نمی تواند مجری این کار باشد، چرا که در شهرستان ها و استان ها افراد فاقد بیمه را شناسایی و از طریق سایت بیمه آن ها را پیگیری کنند تا هزینه های درمانی آن ها نیز پرداخت شود. این نکته ای است که اگر ارتباط برقرار شود ما مصمم هستیم اتفاقات بزرگی رخ خواهد داد به ویژه در برنامه هفتم که امسال تدوین می کنیم، مسائل مذکور را نیز در نظر خواهیم گرفت.

قالیباف تصریح کرد: در سفری که به استان خوزستان و سیستان و بلوچستان داشتم از نزدیک مشکلات کمبود آب روستاها را دیدیم از این رو به صورت متمرکز بیش از ۱۰ هزار روستا را برای آبرسانی مورد هدف قرار دادیم و چقدر دوست دارم که این آبرسانی ها به دست خیرین و بچه های جهادی انجام شود چرا که هزینه ها کاهش پیدا می کند.

رئیس قوه مقننه کشورمان با بیان اینکه مباحث مربوط به مالیات مرتبط با فعالیت خیرین را پیگیری خواهم کرد، افزود: ما در محل هایی فرارهای مالیاتی زیادی داریم و باید از فرارهای مالیاتی جلوگیری شود بطور مثال در زمان شیوع ویروس کرونا در همه کشورهای دنیا درآمدهای مالیاتی دولت ها کاهش پیدا کرد اما درآمد مالیاتی ما در حالی افزایش داشت و تحقق آن امسال به ۱۱۳ درصد رسیده است که ما همچنان حدود ۶۰ درصد فرار مالیاتی داریم و این امر نشان دهنده این است که روند فعلی مالیات گیری مناسب نیست و به عبارتی در بخش مالیاتی حکمرانی مناسبی نداریم.

وی افزود: خیرین باید از منابع مربوط به محرومیت زدایی، آب و راه روستایی مناطق محروم که خیریه ها و جهادی ها می‌توانند خارج از تشریفات اقداماتی انجام دهند، استفاده کنند. چرا که منابع بسیار خوبی برای این حوزه در نظر گرفته شده که می‌تواند در محرومیت زدایی نقش داشته باشد و بسیاری مناطق را احیا کند.

در ابتدای این نشست تعدادی از خیرین به بیان مهمترین مشکلات و دغدغه‌های خود پرداخته و در پایان روزه خود را در فضای گفت‌وگوی صمیمانه با رییس مجلس افطار کردند.

اخبار مرتبط:
جلسه مهم پزشکیان و تیم اقتصادی‌اش درباره یارانه‌ها
جلسه مهم پزشکیان و تیم اقتصادی‌اش درباره یارانه‌ها

داود منظور پس از دیدار با رئیس جمهوری منتخب گفت: ما به عنوان مشاور حتما در خدمت پزشکیان خواهیم بود و قرار بر این شد؛ در باب مواردی که ایشان صلاح بدانند، مجددا خدمتشان برسیم.

علی بیگدلی: با رفتن بایدن، وضعیت ترامپ بهتر شد
علی بیگدلی: با رفتن بایدن، وضعیت ترامپ بهتر شد

تحلیلگر مسائل بین‌الملل گفت: با رفتن بایدن وضعیت ترامپ بهتر خواهد شد زیرا او سابقه کار اجرایی زیادی داشته است و مورد توجه مخاطبان دموکرات‌ها بود ولو به طور نسبی اما خانم هریس آن توان لازم را ندارد.

پزشکیان از اظهاراتِ روز یکشنبه‌اش عقب‌نشینی کرد؛ تحریمی‌ها هم برای عزت کشور به صحنه بیایند
پزشکیان از اظهاراتِ روز یکشنبه‌اش عقب‌نشینی کرد؛ تحریمی‌ها هم برای عزت کشور به صحنه بیایند

رئیس جمهوری منتخب اظهار داشت: بار سنگینی روی دوش‌های خودم احساس می‌کنم که تحمل آن سخت است یکی از مشکلات من این است که همه می‌خواهند با من ملاقات کنند، من چگونه باید پاسخ همه را بدهم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است