آیت‌الله مکارم شیرازی: می ترسم آزادی‌های نادرست ایجاد شود

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه می‌ترسم به جایی برسیم که فقط فرهنگ غربی ترویج شود و در این صورت قید و بندهای دینی را بردارند و آزادی‌های نادرست ایجاد شود.   به گزارش سایت خبری مدآرا، آیت‌الله مکارم شیرازی امروز، دهم بهمن ماه، در درس خارج فقه و اصول خود در مسجد اعظم با […]

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه می‌ترسم به جایی برسیم که فقط فرهنگ غربی ترویج شود و در این صورت قید و بندهای دینی را بردارند و آزادی‌های نادرست ایجاد شود.


 

به گزارش سایت خبری مدآرا، آیت‌الله مکارم شیرازی امروز، دهم بهمن ماه، در درس خارج فقه و اصول خود در مسجد اعظم با اشاره به روایتی از پیامبر (ص) گفت: ایشان فرمودند که دینت را خالص کن در این صورت کم بودن عمل هم قبول است؛ این نشان می‌دهد که کیفیت عمل و خلوص آن مهم است؛ یعنی گاهی انسان کار کوچکی می‌کند، اما، چون خالصانه است مقبول درگاه حضرت احدیت می‌شود.

وی افزود: در تاریخ فراوان سراغ داریم کسانی که کارهای کوچکی کردند، ولی، چون خلوص داشتند منشأ تحول زیادی برای جامعه شده است؛ البته خلوص نیت هم کار آسانی نیست؛ زیرا ریا مرموزانه و طوری که انسان نفهمد وارد اعمال انسان می‌شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه انسان باید خود را مقید به عمل زیاد کند، افزود: عمل خالص کم بهتر از زیاد توأم با ریاست؛ اگر عمل خالصانه باشد خدا به فکر و اندیشه انسان برکت می‌دهد.

وی افزود: برخی کارها مانند سیر و سلوک برای رسیدن به مقامات، درجات، عرفان و طی الارض و پیش‌بینی مسائل آینده و … از روی خودخواهی است و نشانه اخلاص نیست.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه مسائل فرهنگی در کشور مظلوم است، اظهار کرد: وقتی فرهنگ دینی زنده باشد مسائل اقتصادی هم بهتر خواهد شد؛ بارها افراد به ما نامه می‌نویسند که ما از پشت کنتور آب و برق گرفته‌ایم و می‌خواهیم جبران کنیم؛ بنابراین اگر حلال و حرام رعایت شود و بی‌بند و باری نباشد و فرهنگ دینی حاکم شود فرد حاضر است قصور خود را جبران کند و بسیاری از مشکلات دادسراها و دادگستری‌ها هم حل خواهد شد.

این مرجع تقلید بیان کرد: بیشتر مشکلات قضائی از روی بی‌تقوایی و کم‌رنگ شدن فرهنگ مذهبی و دینی است؛ کار مظلومیت فرهنگ به جایی رسیده که مردم کتاب مذهبی نمی‌توانند بخرند؛ کاغذ چهار و نیم برابر شده است و حتی مفاتیح و قرآن به ترتیب ۱۰۰ هزار و ۵۰ هزار تومان شده است.

این مفسر قرآن اظهار کرد: وقتی به فرهنگ اهمیت داده نشود و برای برخی مسائل، ارزهای کم قیمت و برای برخی مسائل، ارز گران قیمت تعلق می‌گیرد؛ ضربه آن را هم می‌خوریم، زیرا دزدی، اختلاس، ار تشاء و … همه ناشی از نبود فرهنگ دینی است.

تبلیغ دین برترین جهادها است

به گزارش ای سن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله مکارم شیرازی، این مرجع تقلید همچنین در دیدار جمعی از طلابی که از سوی ایشان در ایام فاطمیه به مناطق محروم اعزام می‌شوند با اشاره به آیه‌ای از سوره اعراف اظهار کرد: طبق این آیه مؤمنان دارای چند صفت هستند: اول اینکه وقتی نام خدا برده می‌شود ترسان می‌شوند، چرا که در برابر خدا مسؤلیت دارند. دوم اینکه هر وقت قران خوانده می‌شود بر ایمان آنها افزوده می‌شود و سوم اینکه فقط به خدا توکل می‌کنند.

وی افزود: یکی دیگر از ویژگی‌های مؤمن این است که اقامه نماز می‌کنند چرا که بین مصلین و اقامه کنندگان نماز فرق است، از این رو مؤمنان واقعی تلاش می‌کنند که همه اهل نماز باشند.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارزش و اهمیت جایگاه تبلیغ دین در اسلام، اظهار کرد: بدون شک از اینکه به مناطق محروم می‌روید و به تبلیغ دین می‌پردازید و خلق خدا را هدایت می‌کنید اجرتان نزد خدا محفوظ است.

وی اضافه کرد: امروز برخی روستاها در کشور وجود دارد که ۲۵ سال هست روحانی و مبلغی به این روستاها نرفته است! در این زمینه حوزه‌های علمیه مسئول هستند.

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه خطاب به مبلغان با تأکید بر اینکه مبلغ دین باید به نیت جهاد فی سبیل‌الله حرکت و مردم را هدایت کند، گفت: افضل جهاد همین جهاد تبلیغی است و جهاد علمی و دینی از بهترین جهادها است؛ بسیاری از مردم آماده پذیرش‌اند و مبلغین هم آگاهی دارند و این توفیقی از جانب خداوند است که نصیب شما شده است.

وی اظهار کرد: همین اقداماتی که در عرصه تبلیغ صورت گرفته به خصوص در مناطق محروم جواب دندان‌شکنی است به کسانی که می‌گویند حوزه‌ها و مراجع چه اقدامی انجام می‌دهند؟ و همچنین کسانی که می‌گویند وجوهات شرعی که به مراجع داده می‌شود در کجا مصرف می‌شود؟

آیت‌الله مکارم شیرازی با تأکید بر اینکه بخش قابل توجهی از این وجوهات در همین راه مخصوصاً در مسیر تبلیغ در مناطق محروم هزینه می‌شود، یادآور شد: مسؤلیت ما روز قیامت بسیار سنگین است و باید از علمی که در حوزه‌های علمیه به دست آورده‌ایم انفاق کرده و بعد از تکمیل شدن خودمان، مردم را از حیرت و سرگردانی نجات بدهیم./ ایسنا