روسیه و چین بدنبال حذف دلار از معاملات تسلیحاتی خود هستند

مقامات روسیه و چین که تلاش دارند میزان وابستگی خود به دلار آمریکا را با جایگزین کردن ارزهای ملی کاهش دهند به تازگی تصمیم گرفته اند قدم هایی برای حذف دلار در معاملات تسلیحاتی خود بردارند. به گزارش سایت خبری مدآرا: چین اکنون یازدهمین شریک تجاری روسیه است و مقامات کرملین عقیده دارند که شرایط لازم […]

مقامات روسیه و چین که تلاش دارند میزان وابستگی خود به دلار آمریکا را با جایگزین کردن ارزهای ملی کاهش دهند به تازگی تصمیم گرفته اند قدم هایی برای حذف دلار در معاملات تسلیحاتی خود بردارند.


به گزارش سایت خبری مدآرا: چین اکنون یازدهمین شریک تجاری روسیه است و مقامات کرملین عقیده دارند که شرایط لازم برای قرار گرفتن روسیه در بین ۱۰ شریک نخست چین وجود دارد.
مبادلات بازرگانی میان روسیه و چین در سال ۲۰۱۸ به سطح بی سابقه ای رسید و بالغ بر ۹۷ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار شد؛ این آمار نسبت به سال ۲۰۱۷، ۲۷٫۸ درصد رشد داشت.
دو کشور اکنون به دنبال افزایش سطح مبادلات بازرگانی به ۲۰۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ هستند.
با این وجود گذر به سمت انجام معاملات با روبل و یوان (ارزملی روسیه و چین) به دلیل نبود سیستم نقدینگی و محاسباتی منظم میان مسکو و پکن هنوز ممکن نشده است اما با توجه به وجود انگیزه و گرایش دو کشور، بانک های مرکزی و وزارتخانه های دارایی دو کشور در حال بررسی این موضوع هستند و تجارت متقابل با ارز ملی تا حدی محقق شده است.
دو طرف اکنون در پی امضای تفاهمنامه برای انجام معاملات میان دو کشور با ارز ملی هستند چرا که باید نوعی سامانه انجام معاملات میان دو کشور تدوین شود که مراکز فعالیت حوزه اقتصاد خارجی مربوط به پرداخت کالا و خدمات بتوانند به آن دسترسی داشته باشند و به آسانی از طریق آن فعالیت خود را انجام دهند.
البته صحبت از انکار کامل یا ممنوعیت همه چیز نیست، بلکه موضوع این است که شرایطی فراهم شود تا روبل که برخلاف یوان یک ارز کاملا رایج مبادلاتی است، آزادانه و بدون محدودیت جریان یابد؛ برای استفاده از یوان با وجود محدودیت های ارز در چین، هنوز موانع و ضعف هایی وجود دارد.
دمیتری شوگایف رئیس سازمان فدرال همکاریهای فنی-نظامی روسیه به تازگی اعلام کرده است که کشورش مذاکرات با چین برای حذف دلار آمریکا از معاملات تسلیحاتی خود را هم آغاز کرده است.
به گفته وی، سازمان فدرال همکاری فنی -نظامی روسیه با شرکای چینی خود برای مقابله با تحریم های آمریکا مذاکره می کند و هدف اصلی از این گفت وگو ها جلوگیری از ایجاد عدم توازن در بخش های دیگر با آغاز معامله ها با ارزهای ملی دو کشور بجای دلار آمریکا است.
شوگایف این را هم گفت که هیچ مساله ای قرارداد فروش جنگنده های سوخو-۳۵ و تسلیحات پدافند موشکی اس-۴۰۰ به چین را تهدید نمی کند.
گفتنی است، آمریکا چند ماه پیش چین را بخاطر خرید ۱۰ فروند جنگنده سوخو-۳۵ و تسلیحات اس-۴۰۰ از روسیه تحریم کرد.