کد خبر : 238439
انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۱ - 04:21
دسته‌بندی : خوزستان
چاپ

بارندگی‌های اخیر در آبگرفتگی تالاب هورالعظیم تاثیرگذار نبود

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آخرین وضعیت تالاب‌های استان بعد از بارندگی‌های اخیر گفت: بر اساس پایش انجام شده تمامی تالاب‌های خوزستان به استثنای تالاب هورالعظیم، بیش از ۹۰ درصد آبگرفتگی شده‌اند.

بارندگی‌های اخیر در آبگرفتگی تالاب هورالعظیم تاثیرگذار نبود

محمد جواد اشرفی در خصوص آخرین وضعیت تالاب های خوزستان بیان کرد: با توجه به بارندگی های خوب در سال آبی ۱۴۰۲- ۱۴۰۱ وضعیت تالاب های خوزستان به استثنای تالاب هورالعظیم در وضعیت قابل قبولی هستند.

وی افزود: با اقداماتی که در راستای نگهداشت آب تالاب ها در سال های گذشته موجب شده این حجم آب در تالاب ها داشته باشیم.

اشرفی ادامه داد: تالاب بین المللی شادگان کاملاً در وضعیت نرمال و قابل قبول است در حالی که طی سال های گذشته به استثنای سال ۱۳۹۸ شاهد چنین منظره‌ای در این تالاب نبودیم.

وزارت نیرو به تامین حق‌آبه تالاب هورالعظیم به عنوان یک اولویت نگاه نمی‌کند

وی افزود: در تالاب هورالعظیم متاسفانه حجم بارش ها در حوضه آبریز کرخه کم بوده است، بنابراین امکان تامین حق‌آبه این تالاب وجود نداشته، البته نقدی بر وزارت نیرو داریم که به تامین حق‌آبه تالاب هورالعظیم به عنوان یک اولویت نگاه نمی‌کند و در حال حاضر آب را پشت دریچه سدها برای تامین آب مصارف کشاورزی در تابستان و پاییز نگهداری می کند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان اار داشت: انتظار می رود وزارت نیرو با توجه به نقش اساسی و کلیدی این تالاب در اقلیم و اقتصاد منطقه تغییر رویکرد اساسی و مثبتی در تامین حق‌آبه داشته باشد.

اشرفی گفت : این تالاب حدود ۵۴ درصد آبگرفتگی دارد که در این بازه زمانی از سال به هیچ وجه قابل قبول نیست و این عدد نشان می دهد که اگر رهاسازی آب نشود، تابستان امسال تنش‌های زیادی در تالاب هورالعظیم و همچنین اتلاف آبزیان، آتش سوزی نیزارها و گاهاً خیزش گرد و غبار را شاهد خواهیم بود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان با بیان اینکه کانون های گرد و غبار به دلیل بارندگی های خوب، بخش قابل توجهی مرطوب سازی شدند افزود: بخش های قابل توجهی از کانون شرق و جنوب شرقی اهواز به عنوان کانون فوق بحرانی یا شماره چهار زیر پوشش آب است که انتظار می رود این مرطوب بودن تا پایان فصل گرما تداوم یابد.

وی گفت: پیش بینی می شود خیزش گرد و غبار و فعالیت این کانون بصورت اساسی امسال وجود نداشته باشد.

تالاب بین المللی هورالعظیم حدود ۴۵۰ هزار هکتار وسعت دارد که دو سوم آن در خاک عراق و یک سوم در محدوده ایران است.

این تالاب که حق‌آبه آن از رودخانه‌های کرخه و دجله تامین می‌شود در دوران جنگ تحمیلی صدمات و لطمات زیست محیطی زیادی متحمل شد

اخبار مرتبط:
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم

نامزد ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خوزستان گفت: همه در هر جایگاهی که هستند باید برای رفع مشکلات این استان جانفشانی کنیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است