کد خبر : 39785
انتشار : ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - 00:39
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

چرا دختران خراسان‌شمالی ترک تحصیل می‌کنند؟

چرا دختران خراسان‌شمالی ترک تحصیل می‌کنند؟

مدیر کل آموزش و پرورش خراسان‌شمالی با اشاره به اینکه بیشترین بازماندگان از تحصیل در این استان متعلق به شهرستان راز و جرگلان است، ادامه داد: بیشتر دانش آموزان بازمانده از تحصیل، دانش آموزان دختر هستند.


به گزارش سایت خبری مدآرا:سعیدی با بیان اینکه بیشتر دانش آموزانی که اقدام به ترک تحصیل می‌کنند در مقطع متوسطه اول است، اظهار کرد: طی سال جاری ۶۵۲ دانش آموز ترک تحصیل کردند.

وی تصریح کرد: ازدواج زودهنگام، استفاده از دانش آموزان به عنوان نیروی کار و ممانعت از آمدن این افراد به مراکز شبانه روزی از جمله عللی است که سبب می‌شود تا دانش آموزان ترک تحصیل کنند.

سعیدی عنوان کرد: ۱۲۰ کلاس در این استان به صورت یک و دو نفره مدیریت می‌شود و این به معنای آن است در مدارس استان به ازای ۱۰.۵ دانش آموز یک معلم وجود دارد.

پیش از این عباس سعیدی، معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان شمالی در سال گذشته از ترک تحصیل ۱۵۲ دانش آموز دختر مقطع متوسطه در استان خبر داد و گفته، طی سال جاری ۱۵۲ دانش آموز دختر مقطع متوسطه در بازه سنی ۱۳ تا ۱۵ در استان ازدواج کرده و از تحصیل بازمانده‌اند.

وی ادامه داد: این دختران بیشتر در شهرستان‌های مانه و سملقان و راز و جرگلان سکونت دارند که به دلیل وجود مسائل مختلف در سنین پایین ازدواج کرده اند. فقر فرهنگی، تعصبات قومی و قبیله‌ای، مشکلات اقتصادی از مهمترین دلایل ازدواج زودهنگام این دانش آموزان محسوب می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که براساس آمار ثبت احوال در این استان ۹۰۰ دختر در بازه سنی ۱۰ تا ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند، خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه در بازه سنی ۱۰ تا ۱۲ مربوط به مقطع ابتدایی می‌شود، بقیه دانش آموزانی هم که در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال ازدواج کرده‌اند یا در مدارس روزانه یا آموزش از راه دور مشغول به تحصیل هستند.

وی با بیان اینکه تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل استان در مقایسه با سال گذشته از کاهش ۳۰ درصدی برخوردار است، گفت: سال گذشته در مجموع مقطع متوسطه اول و دوم در سطح استان حدود ۱۳۰۰ نفر از تحصیل به علل مختلف بازماندند.

سعیدی افزود: طی سال جاری براساس لیست ارسالی از سوی وزارت آموزش و پرورش در سطح استان در دو مقطع متوسطه اول و دوم حدود ۸۰۰ دانش آموز موفق به ثبت نام و حضور در کلاس درس نشده‌اند که هنوز شناسایی دانش آموزان ادامه دارد./ ایسنا

اخبار مرتبط:
فرماندهی انتظامی اصفهان: تبعیضی بین قهرمانان ورزش در معافیت سربازی نیست
فرماندهی انتظامی اصفهان: تبعیضی بین قهرمانان ورزش در معافیت سربازی نیست

معاون وظیفه عمومی فرماندهی انتظامی استان اصفهان گفت: کلیه ورزشکاران قهرمان در صورت کسب مقام قهرمانی مسابقات المپیک، جهانی و آسیایی ازمعافیت سرباز قهرمان بهره‌مند می‌شوند.

لایحه حجاب به اردوی تیم ملی فوتبال هم رسید / مهدی قائدی به دلیل حجاب همسرش به تیم ملی دعوت نمی‌شود
لایحه حجاب به اردوی تیم ملی فوتبال هم رسید / مهدی قائدی به دلیل حجاب همسرش به تیم ملی دعوت نمی‌شود

چندی پیش در پی فعالیت‌های ستاره معصومی، همسر مهدی قایدی مهاجم سابق استقلال در اینستاگرام و انتشار عکس بدون حجاب صفحه او به دستور مقام قضایی از دسترسش خارج شد. برخی خبر‌ها از مرتبط بودن دعوت نشدن مهدی قایدی با همین مساله گفتند

فرسایش بادی در کاشان از حالت عادی خارج شده است
فرسایش بادی در کاشان از حالت عادی خارج شده است

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری کاشان گفت: فرسایش بادی در این شهرستان از حالت عادی خارج و خشکسالی‌های متمادی باعث ایجاد چشمه‌های تولید گرد و غبار شده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است