موافقت با درخواست تاسیس ۴۰ حزب جدید در دولت

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه توسعه سیاسی و اجتماعی به ویژه در زمینه احزاب مورد توجه وزارت کشور بوده است، گفت: در سه سال اخیر ۳۳ جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تشکیل شده که ۱۶۶ مصوبه درباره فعالیت‌های احزاب، تشکل‌ها و اقلیت‌های دینی داشته است. به گزارش سایت خبری مدآرا: سیدسلمان سامانی با بیان اینکه […]

سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه توسعه سیاسی و اجتماعی به ویژه در زمینه احزاب مورد توجه وزارت کشور بوده است، گفت: در سه سال اخیر ۳۳ جلسه کمیسیون ماده ۱۰ احزاب تشکیل شده که ۱۶۶ مصوبه درباره فعالیت‌های احزاب، تشکل‌ها و اقلیت‌های دینی داشته است.


به گزارش سایت خبری مدآرا: سیدسلمان سامانی با بیان اینکه خانه احزاب که در دولت گذشته تعطیل شده بود در دولت یازدهم به عنوان یک نهاد تاثیرگذار با ترکیب سه فراکسیون اصلاح طلب و اصولگرا و مستقل در راستای حمایت از توسعه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی راه اندازی شد، اظهار کرد: با همکاری و استقبال گروه‌ها و احزاب تاکنون دفاتر استانی خانه احزاب در ۱۴ استان کشور فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

وی تدوین شیوه نامه فعالیت جبهه‌های حزبی در دولت یازدهم را در راستای شفاف‌سازی و قاعده‌مند کردن فعالیت‌های سیاسی مهم دانست و بر توجه دولت به این امر تاکید کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید با درخواست تاسیس ۴۰ حزب جدید موافقت شده است که از این تعداد ۲۵ حزب مجوز فعالیت دائم دریافت کرده‌اند و ۱۵ حزب جدید دیگر ضمن دریافت مجوز فعالیت موقت در حال طی مراحل قانونی و تشکیل دفاتر استانی به منظور دائمی کردن مجوز خود هستند. همچنین سالیانه ۶۰ کنگره حزبی با حضور ناظران وزارت کشور برگزار می‌شود که تغییرات آنها توسط وزارت کشور نظارت و ثبت و در روزنامه رسمی کشور هم منتشر می‌شود.

سامانی با اشاره به لایحه جامع انتخابات گفت: در این لایحه چارچوب‌ها و قواعد لازم برای مشارکت قانونمند و مسئولانه احزاب سیاسی در عرصه انتخابات تبیین شده است. نقش احزاب در این لایحه بسیار برجسته‌تر از چیزی است که فعلاً در انتخابات شاهد آن هستیم و این موضوع به جد مورد تاکید لایحه است و در مواد مختلفی وظایف و نقش ویژه‌ای برای احزاب در نظر گرفته شده است.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها ایجاد شورای گفتگوی سیاسی در استان‌ها را یکی از برنامه‌های مهم وزارت کشور در توسعه سیاسی و اجتماعی عنوان کرد و افزود: برای نخستین بار منشور گفتگوی سیاسی در راستای تعامل و هم اندیشی استانداران و فرمانداران با فعالین سیاسی تهیه و ابلاغ شد که این امر می‌تواند گامی رو به جلو در همفکری، هم اندیشی و هم افزایی بیشتر مدیران اجرایی کشور با گروه‌های مختلف سیاسی در پیشبرد برنامه‌ها باشد.

سامانی با بیان اینکه برای نخستین بار آیین نامه برگزاری تجمعات در مکان‌های خاص به تصویب رسید تا احزاب و گروه‌های سیاسی شناسنامه‌دار با کسب مجوز قانونی برنامه خود را در قالب تجمعات برگزار کنند، گفت: پیگیری‌های وزارت کشور در اختصاص یارانه به نتیجه رسید و در سال جاری حدود ۲ میلیارد تومان یارانه که از نیازهای مورد تاکید احزاب بود تخصیص یافته که این اعتبار به حساب خانه احزاب ایران واریز شده است و به احزابی که خود را با قانون جدید تطبیق داده باشند طبق دستورالعمل پرداخت می‌شود.