کد خبر : 36872
انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - 00:19
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

باید مبنا را بر ادامه خشکسالی بگذاریم

باید مبنا را بر ادامه خشکسالی بگذاریم

رئیس‌جمهور با بیان اینکه ما در تابستان مشکل آب و برق داریم، گفت: شاید در برخی سال‌ها در زمینه آب و برق مشکل کمتری داشته باشیم اما باید مبنا را بر ادامه خشکسالی بگذاریم.


به گزارشمدآرا به نقل از خبرگزاری ها، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز(دوشنبه) در نشست با وزیر و مدیران ارشد وزارت نیرو اظهار کرد: آب و برق بخشی از امنیت هستند چراکه آرامش خاطر را در مردم به وجود می آورد. از مرکز مدیریت برق کشور که بازدید کردیم، دیدیم چه تلاشی انجام می شود تا تراز تولید و مصرف رعایت شود و ایجاد این تراز کار مهمی است. فروپاشی شبکه در کشورهای بسیار پیشرفته رخ می دهد، ۱۰ یا ۱۵ سال پیش برای کاری به لندن رفته بودم و در آنجا شهر لندن ۲۴ ساعت دچار فروپاشی شبکه و خاموشی شده بود.

روحانی ادامه داد: ۱۵ سال است که فروپاشی شبکه برق در ایران نداشتیم که کار بسیار بزرگ و پیچیده ای است. در کنار برق، آب اهمیت بیشتری دارد؛ در سال جاری به مشکلات بزرگی در برق و آب نزدیک بودیم، در دوران وزارت آقای چیت چیان به من گفتند که اگر مجموعه ای از اقدامات انجام نشود، مجبور به جیره بندی آب در تهران هستیم. دولت اقدامات سریعی انجام داد و اتصال سد ماملو به شرق تهران انجام شد.

  • بیشتر بخوانید:

 

اهم اظهارات روحانی به شرح زیر است:

* متاسفانه تراز ما در آب و برق تراز مثبتی نیست، مبنا در کشور ما باید بر اساس ادامه خشکسالی باشد، حال ممکن است یک سالی وضعیت مناسب و ترسالی باشد چراکه در یک منطقه خشک هستیم. اینکه بگوییم با باروری ابرها مشکل را حل می کنیم، خیلی به ذهن ما نمی چسبد. شاه در سال ۴۲-۴۳ می گفت ما در ایران مشکل باران داریم و آن را به زودی با بارور کردن ابرها حل می کنیم. این تفکر شاهانه بود که فکر می کرد با بارور کردن مشکل آب حل می شود؛ ممکن است در جایی جواب بدهد، اما راه حل اساسی نیست. 

*هدر رفت شبکه انتقال آب از سد کرج و سدهای مختلف به تهران در حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد اعلام شده است که آن مقدار هدر رفت بسیار مهم است و تمام تلاش‌ها برای صرفه‌جویی مربوط به ثابت شدن همین مقدار هدر رفت از شبکه انتقال آب می‌باشد. تلفات و هدر رفت در بخش برق از ۱۵ درصد به کمتر از ۱۱ درصد رسیده است، این اقدام بسیار مهمی است و باید تلفات در صنعت آب و برق را به عنوان اولویت از وزارتخانه نیرو شروع کرد و باید به آمار تک رقمی برسیم.

* با سرمایه‌گذاری و تکنولوژی می‌توان جلوی هدر رفت و تلفات در صنعت آب و برق را گرفت. همه میزان آبی که از دریا برای شیرین کردن باید انجام شود شامل یک درصد است در حالی که اگر از آب درست حراست کنیم، به جای یک درصد تا ۱۰ درصد سود می‌بریم.

*اقدام دوم در زمینه توجه به صنعت آب و برق مسأله مصرف بی‌رویه یا درست‌ مصرف نکردن است. پایه اصلی در دین اسلام، عمل صالح، شایسته و بی‌نقص است و اگر آب را بد مصرف کنیم، عمل صالحی انجام نداده‌ایم و باید در نظر داشت که معنی عمل صالح تنها نماز و روزه نبوده، بلکه معنی بسیار وسیعی دارد. امر به معروف و نهی از منکر در جامعه تنها مختص چند موضوع نبوده، بلکه دارای معانی و دنیایی وسیع است، کسی که آب را بد مصرف می‌کند، منکری انجام می‌دهد که این نهی از منکر یا باید به صورت زبانی یا برنامه‌ریزی برای جلوگیری از هدر رفت باشد. هدایت جامعه به درست مصرف کردن، امر به معروف و عمل حسنه است.

* امام خمینی(ره) با سه مشت آب وضو می‌گرفتند. این همان عمل صالح است  اما برخی هنگام وضو، وسواس و شک به خرج می‌دهند و شیر آب را تا پنج دقیقه نیز باز می‌گذارند. باید مردم را با کمک تبلیغات صدا و سیما و رسانه برای چگونگی درست مصرف کردن دعوت کنیم، باید در ساعات پیک مصرف، درست مصرف کنیم که هر ساعت پیک، مصرف نکردن به معنی عمل نیک و صالح است و ارتقاء فرهنگ مردم در این زمینه به ما و حتی خودشان بسیار کمک می‌کند.

*بسیار مهم است تا فرهنگ درست مصرف کردن و عمل صالح در آب و برق را به همگان نشان دهیم، هنگامی که برای جلساتی خدمت مقام معظم رهبری حاضر می‌شویم و از اتاقی به اتاق دیگر جابجا می‌شویم، ایشان بلافاصله برق اتاق را خاموش می‌کنند و ما باید به کار درست عادت کنیم.

* هنگامی که عمل ۸۱ میلیون نفر در کشور درست شود،‌ اثرات بسیار بزرگی در کشور خواهد داشت، همه مردم باید در این زمینه کمک کنند تا با گذراندن آموزش‌های مورد نیاز ، مقدار لازم از برق و آب استفاده کنیم. سیستم‌های هوشمند می‌توانند در این زمینه به کشور کمک کنند و می‌توان به منازل دارای این سیستم‌ها مشوق‌هایی ارایه کرد و تخفیف‌هایی قایل شد تا مردم برای استفاده از سیستم‌های هوشمند تشویق شوند.

*بخش صنعت به کمک کشور بیاید و در فصل تابستان و پیک مصرف با سیستم‌های سرمایشی مناسب به مصرف بهینه کمک نماید.

* باید محاسبه دقیقی صورت گیرد که هر محصول کشاورزی با چه مقدار آب و برق تولید و هر محصول کشاورزی به چه قیمتی برای ما تمام می شود.

* کشت فراسرزمینی یکی از راهکارهای صرفه جویی در مصرف آب است. در این شیوه می توانیم از کشورهایی زمین اجاره کنیم و محصول بکاریم. نخست وزیر تایلند در سفر اخیری که به این کشور داشتم اعلام کرد زمین های فراوانی در این کشور وجود دارد و ایران می تواند در این زمین ها برنج بکارد.نباید در شهرهایی که کمبود آب وجود دارد به سراغ کشت محصولات آب برویم. باید محصولاتی در این شهرها کشت شود که به آب کمتری نیاز دارد. کشت گلخانه ای و استفاده از سیستم های آبیاری نوین، مصرف آب را به شدت کاهش می دهد.

* نمی‌توانیم تا قیامت سد بسازیم، ساخت سد در برخی موارد آثار مخربی دارد و موجب خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها می شود.اگر اقدامات دولت یازدهم نبود، دریاچه ارومیه سال گذشته به طور کامل خشک شده بود و گردوخاک ایجاد شده زندگی مردم و کشاورزی را از بین می برد.برجام یکی از خیرات دولت یازدهم است که خیرات آن برای همیشه می ماند. مثل کار خیری است که پایان ندارد. یکی از کارهای خیر دولت یازدهم برجام است، این دولت اقدامات زیادی انجام داده است.

* طرح تحول سلامت، احیای دریاچه ارومیه، انتقال آب، برق، گاز به روستاها، افزایش تولید در میادین مشترک گازی با قطر، ایجاد ۵ هزار کیلومتر راه آهن از اقدامات مهم دولت یازدهم است. چرا شما یکی را فقط چسبیده اید، متاسفانه رسانه های ما حرف نمی زنند. صدا و سیما هم فکر می کند تعریف از دولت مکروه است، در حالی که مستحب و واجب است.

* باید به مردم گزارش دهیم که دولت چه اقداماتی انجام داده است، در تولید گندم، گاز و گازوئیل به خودکفایی رسیده ایم و در تولید بنزین به زودی خودکفا خواهیم شد. پیش از این نیازمند به خرید گاز بودیم. یکی از کشورهای همسایه به ۹ برابر قیمت گاز را در زمستان، سالهای پیش به دولت قبل فروخت. سال گذشته همان کشور انتقال گاز را قطع کرد، ما اعتنا نکردیم و خودشان مجبور شدند مجدداً وصل کنند. این اثر خودکفایی است.

* اگر کشور ما، کشوری نیازمند و ضعیف باشد، همه زور می گویند. اگر نیازمند شویم، کشوری که برایش فداکاری هم کردیم زور می گوید. بعضی ها فکر می کنند فقط آمریکا زور می‌گوید. احتیاج و نیاز گاهی یک قدرت بزرگ را در هم می شکند.ما باید روی پای خود بایستیم، امسال در بخش آب و برق روی پای خود ایستاده ایم. این افتخار ماست. باید تلاش کنیم فرهنگ مصرف اصلاح شود.

* ما به آن صورت تبادل آب با کشورهای دیگر نداریم، البته ممکن است در آینده بتوانیم در شرایط خاصی این اقدام را انجام دهیم اما در برق، دیپلماسی برق وجود دارد و تعاملات میان کشورها در این زمینه وجود دارد. اگر بتوانیم برق را به کشورهای همسایه و منطقه صادر کنیم، اقدام بزرگی است و حتی اگر بتوانیم به شبکه‌های بزرگ آسیایی و اروپایی در این زمینه وصل شویم، اقدام بسیار خوبی است و باید این کار دنبال شود.

* هیچ دولتی در زمینه آب به اندازه دولت یازدهم سرمایه‌گذاری نکرده است، این دولت بیشترین سرمایه‌گذاری را در زمینه آب کرده است و همچنین در زمینه برق هم سرمایه‌گذاری خوبی صورت گرفته است و بیش از ۹۰۰۰ مگاوات است. همچنین ظرفیت نیروگاه‌های برق ما هم ارتقاء یافته است،  تا پایان دولت دوازدهم هم به این ظرفیت ۱۲ هزار مگاوات افزوده می‌شود و همچنین زمانی که میزان تلفات کاهش یابد، ۲۵۰۰ مگاوات دیگر هم به این ظرفیت اضافه می‌شود.

*کاری که دولت یازدهم و انشاءالله دولت دوازدهم راجع به آب در غرب کشور انجام خواهد داد، همچنین اقداماتی که در بخش کشاورزی، آبرسانی، سدسازی و تونل در دستور کار دارد، بی‌نظیر است. همچنین ۵.۶ میلیارد مترمکعب آب را مهار می‌کنیم و وارد بخش‌های غربی و مناطق گرمسیری کشور می‌شود که اقدام بزرگی است. البته از دولت‌های قبلی هم تشکر می‌کنیم و از بعد از انقلاب، همه دولت‌ها به سهم خود در این زمینه کار کرده‌اند اما در دولت یازدهم و دوازدهم، کار فوق‌العاده‌ای صورت گرفته است که باید برای مردم توضیح بدهیم و تشریح کنیم.

* در بخش کشاورزی توانستیم ۳۰۰ هزار هکتار زمین خوزستان و ایلام و همچنین ۴۶ هزار هکتار زمین در زابل و سیستان را زیر کشت ببریم که کار بزرگ و بی‌نظیری بود اما معمولاً کارهایی که دولت یازدهم و دوازدهم انجام داده است، جزء پنهان‌ها به شمار می‌رود و آشکار و گفته نمی‌شود درحالی که در هیچ دولتی این اقدامات صورت نگرفته و این کارها جزو اقدامات بی‌نظیر دولت است.

* یک عدد بزرگ هر چقدر هم که بزرگ باشد، اگر در صفر ضرب شود، صفر می‌شود، ذهن مردم گاهی در مشکلات این است که کل کار دولت را ضربدر صفر می‌کنند و می‌گویند که این دولت برای ما چه کرده است و هیچ‌ کاری نکرده‌اند.

* در این شرایط ما باید برای روز مبادا فکر کنیم و نگذاریم کار ما ضربدر صفر شود، از همین الان باید برای تابستان ۹۸ برنامه‌ریزی شود و اجازه ندهیم مشکلی برای مردم پیش آید. البته ما به تنهایی قادر نیستیم که کاری انجام دهیم و هیچ‌کاری بدون ایثار و همکاری مردم به ثمر نمی‌رسد و دولت به تنهایی قادر نیست اقدامی کند بلکه باید دولت، ملت و رسانه‌ها در کنار هم باشند.

* در زمینه نمک‌زدایی باید تلاش مضاعف صورت گیرد، شاید برای برخی مناطق کشور راهی جز این وجود نداشته باشد که آب دریا را شیرین کرده و منتقل کنیم و خدا را شکر سراسر جنوب کشورمان متصل به آب است و در بالا هم دریای خزر است؛ البته برای این اقدام باید مسائل زیست‌محیطی هم در نظر گرفته شود.

* ما باید جنوب کشور را آباد کنیم چرا که برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است و آبادانی آن با آب و برق صورت می‌گیرد، حتی می‌توان برق کاملاً پاک را با نیروگاه‌های خورشیدی و نیروگاه‌های کوچک اتمی تأمین کرد و این اقدامات کاملاً شدنی است.

*یکی دیگر از اقداماتی که باید صورت گیرد، دولت الکترونیک است و بسیار اهمیت دارد، قبوض آب و برق، هزینه‌های بسیار زیادی دارد و این فرآیند بالغ بر ۱۰۰۰ میلیارد تومان است و می‌توان آن را الکترونیکی کرد و این قبوض باید به تلفن همراه مردم ارسال شده و الکترونیکی شود. همچنین از این طریق می‌توان پرمصرف‌ها و کم‌مصرف‌ها را مشخص و به آنان در قالب پیامک اعلام کرد.

اخبار مرتبط:
کیهان: مهسا امینی در اثر استرس دچار ایست قلبی شد
کیهان: مهسا امینی در اثر استرس دچار ایست قلبی شد

روزنامه حسین شریعتمداری مدعی شد دلیل مرگ مهسا امینی، استرس بود.

حضرتی: مدرس و مصدق از مجلس رضاخان بیرون آمدند
حضرتی: مدرس و مصدق از مجلس رضاخان بیرون آمدند

محبوب حضرتی گفت: خانه امن فعلی گروه‌های تمامیت‌خواه باید ناامن شود. باید صدایی در مجلس باشد که بتوان یکدستی اقتدارگراها را از میان برد. حداقل مردم باید بدانند در خانه ملت و در پس جلسات کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مختلف چه می‌گذرد.

لیست صدای ملت منتشر شد / از برادر الیاس حضرتی و وزیر روحانی تا محمد هاشمی‌رفسنجانی
لیست صدای ملت منتشر شد / از برادر الیاس حضرتی و وزیر روحانی تا محمد هاشمی‌رفسنجانی

فهرست ۳۰ نفره «صدای ملت» در انتخابات دوزادهمین دوره مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران رونمایی شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است