کد خبر : 292692
انتشار : ۱۴۰۳/۰۱/۲۵ - 17:54
دسته‌بندی : اقتصادی
چاپ

درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند

اکنون پس از رکوردشکنی کم سابقه قیمت نفت در هفته گذشته جدیدترین پیش‌بینی‌ها از احتمال صعود قیمت نفت تا کانال ۱۰۰ دلار و بالاتر خبر می‌دهد.

درگیری ایران و اسرائیل نفت را ۱۰۰ دلار می‌کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ روزنامه اعتماد از افزایش قیمت نفت در پی افزایش تنش‌ها در منطقه خبر داده و نفت ۱۰۰ دلاری را پیش‌بینی کرده است.

در بخشی از این گزارش آمده است: تنش‌های ژئوپولیتیکی در خاورمیانه باعث شده قیمت نفت خام در سطوح بالا قرار داشته باشد و طلا نیز به رکوردشکنی خود ادامه دهد. تنش‌های خاورمیانه باعث شده قیمت کامودیتی‌ها افزایش یابد و در این میان بهای نفت برنت به بیش از ۹۰ دلار به ازای هر بشکه افزایش یافته است. قیمت نفت وست‌تگزاس اینترمدیت امریکا نیز به ۸۶ دلار به ازای هر بشکه رسیده است. قیمت کنونی نفت از اکتبر سال گذشته میلادی تاکنون بی سابقه بوده و تحلیلگران این اتفاق را به چگونگی پاسخ ایران به تهدیدهای اخیر اسراییل نسبت می‌دهند.

مذاکرات جاری بین اسراییل و حماس، در میان پس‌زمینه‌ای از خصومت‌ها، هیچ پیشرفت قابل‌توجهی به همراه نداشته است. علاوه بر این، احتمال اقدام تلافی‌جویانه ایران در پی حمله اسراییل به سفارت این کشور در سوریه، به ریسک ژئوپلیتیکی در بازار نفت می‌افزاید. به نوشته بلومبرگ، رشد قیمت نفت در حالی ادامه دارد که معامله‌‎گران چگونگی پاسخ احتمالی تهران به حمله اخیر اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق را زیر نظر دارند.

یکی از کارشناسان به بلومبرگ اعلام کرده: «پاسخ ایران به اسراییل احتمالا باعث می‌شود روند مثبت و رو به بالا در قیمت نفت خام در زمان حاضر حفظ شود، اما در صورتی که از تنش‌های ژئوپولیتیکی بیشتر جلوگیری شود، این ریسک وجود دارد که نفت تمام رشد قیمت اخیر خود را از دست بدهد.» بلومبرگ دو هفته قبل در گزارشی پیش‌بینی کرد قیمت نفت در ماه‌های آتی ابتدا تا ۸۸ دلار و سپس تا ۹۳ دلار افزایش پیدا می‌کند و هفته گذشته کمتر از ۱۰ روز پس از این پیش‌بینی نفت برنت به کانال ۹۰ دلار رسید و تا ۹۱ دلار نیز افزایش یافت.

پیش از این موسسات بسیاری پیش‌بینی می‌کردند قیمت نفت در سال ۲۰۲۴ صعودی شود. بانک هلندی ING از نفت ۸۹ دلاری در سال ۲۰۲۴ می‌گفت. رویترز در یک نظرسنجی از کارشناسان مدعی شد همه نسبت به افزایش قیمت نفت خوش‌بین هستند با این حال سقف قیمتی در این پیش‌بینی‌ها بیشتر از ۹۳ دلار نبود، اکنون پس از رکوردشکنی کم سابقه قیمت نفت در هفته گذشته جدیدترین پیش‌بینی‌ها از احتمال صعود قیمت نفت تا کانال ۱۰۰ دلار و بالاتر خبر می‌دهد. نفت با رشد هفته گذشته اکنون در یک قدمی مقاومت ۹۳ دلار قرار دارد و اگر بیشتر از این محدوده صعود کند باید منتظر نفت ۹۶، ۱۰۰ و ۱۱۰ دلاری در ادامه سال ۲۰۲۴ بود.

اخبار مرتبط:
بهرنگ نجاتی عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس شد
بهرنگ نجاتی عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس شد

با تصویب وزیران عضو شورای عالی مناطق تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی و به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی، بهرنگ نجاتی به مدت سه سال به عنوان عضو موظف هیات مدیره سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی ارس تعیین شد.

بورس تعطیل شد
بورس تعطیل شد

در پی شهادت رئیس جمهوری و همراهانش، بورس امروز ( دوشنبه) تعطیل اعلام شد.

یک اقتصاددان: زیست اقشار کم درآمد اسمش زِندگی کردن نیست / مشکلات مردم دارد به مرحله انفجار می‌رسد
یک اقتصاددان: زیست اقشار کم درآمد اسمش زِندگی کردن نیست / مشکلات مردم دارد به مرحله انفجار می‌رسد

یک کارشناس اقتصاد مسکن گفت: زمانی خواهد رسید که برخی مسئولان ما نسبت به گرفتاری های مردم از جمله مسکن، متقاعد شوند و بپذیرند که باید برای رفع آن، فکری کنند؛ چرا که جبر زمان مسئولان ما را بیدار خواهد کرد و امیدوارم هر چه زودتر بیداری اتفاق بیافتد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است