کد خبر : 284809
انتشار : ۱۴۰۲/۱۲/۰۲ - 23:24
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

طالبان عکس گرفتن را گناه کبیره اعلام کردند

دو تن از علمای اهل تسنن و از مقامات مذهبی طالبان در چند روز اخیر در مورد ممنوعیت تصویربرداری سخن گفته اند که ممکن است نشان‌دهنده بازگشت تدریجی به سیاست‌های دوره اول حاکمیت این گروه باشد.

طالبان عکس گرفتن را گناه کبیره اعلام کردند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ یورونیوز نوشت: دو مقام طالبان در چند روز اخیر در مورد ممنوعیت تصویربرداری سخن گفته اند که ممکن است نشان‌دهنده بازگشت تدریجی به سیاست‌های دوره اول حاکمیت این گروه باشد.

این اقدام طالبان ممکن است نشان‌دهنده بازگشت تدریجی به سیاست‌های دوره اول حاکمیت این گروه باشد و نگرانی خبرنگاران را برانگیخته است.

چند روز پیش مقام ولایت طالبان در قندهار با ارسال مکتوب رسمی به تمامی نهادهای این ولایت، مقام‌ها را از هرگونه تصویربرداری از زنده‌جان‌ها در نشست‌ها و محفل‌های رسمی و غیررسمی منع کرد.

محمد عزام، سخنگوی والی طالبان به خبرگزاری فرانسه تائید کرده است که چنین مکتوبی صادر شده است، اما گفته است که این ممنوعیت تنها شامل حال مقامات می‌شود.

عزام گفته است: «این مربوط به عامه مردم و رسانه‌های مستقل نمی‌شود.»

اما روز گذشته محمد هاشم شهید ورور، رئیس عمومی دعوت و ارشاد طالبان در سمیناری در کابل مشخصاَ در مورد تصویربرداری از سوی خبرنگاران صحبت کرد و اظهار داشت: «رسانه‌ها با گرفتن عکس دچار گناه کبیره می‌شوند.»

مقام‌های طالبان در حالی این سخنان را بیان می‌کنند که ادارات این گروه به کثرت از رسانه‌های تصویری استفاده می‌کنند و همواره تصویرها و ویدیوهای جلسات و دیدارهای مقامات را در رسانه‌ها نشر می‌کنند.

رئیس عمومی دعوت و ارشاد طالبان خودش نیز این سخنان را در برابر کمره‌های خبرنگاران در یک سیمنار ابراز داشت.

هرچند مقام‌های طالبان در کابل به صورت رسمی نشر تصاویر زنده‌جان‌ها در رسانه‌ها را منع نکرده اند، اما این اظهارات موجی از نگرانی‌ها را در میان خبرنگاران ایجاد کرده است. مشخص نیست که این اظهارات بیانگر دیدگاه‌های انفرادی برخی مقام‌های طالبان است یا سیاست کلی اداره این گروه می‌باشد. ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی اصلی اداره طالبان به پرسش کتبی دویچه وله در این رابطه پاسخ نداد.

نگرانی خبرنگاران از سانسور

طالبان در دوره اول حاکمیت خود نشر تصاویر زنده‌جان‌ها را ممنوع کرده بودند و رسانه‌های تصویری اجازه فعالیت نداشتند.

مرکز خبرنگاران افغانستان در واکنش به این اظهارات مقام‌های طالبان گفته است که چنین اقداماتی یک عقبگرد جدی در آزادی رسانه‌ها است و مقام‌های طالبان باید در این زمینه تجدید نظر کنند.

هرچند خبرنگاران شاغل در افغانستان به دلیل نگرانی‌های امنیتی به سادگی حاضر به صحبت در باره محدودیت‌ها نمی‌شوند، اما خبرنگارانی که این کشور را ترک کرده اند، در مورد آینده این حرفه نگران اند.

ظفرشاه رویی، خبرنگار افغان مقیم آلمان می‌گوید که طالبان با استفاده از دین می‌خواهند زمینه سانسور گسترده را برای رسانه‌ها و خبرنگاران فراهم سازند.

این خبرنگار علاوه نمود که در حال حاضر به دلیل محدودیت‌های وضع شده بر رسانه‌ها، شهروندخبرنگاری تبدیل به یک روش اطلاع رسانی شده است که چنین اظهاراتی زمینه را برای مردم تنگ‌تر می‌کند.

خدایار نایب‌زاده، خبرنگار افغان که به فرانسه مهاجرت کرده است، می‌گوید چنین اظهارات مقام‌های طالبان باعث خواهد شد که مسئولان این گروه حاضر به صحبت با رسانه‌ها نشوند.

سمیه ولی‌زاده، مسئول سابق دادخواهی مرکز خبرنگاران افغانستان که حالا در آلمان به سرمی‌برد، گفت: «طالبان در دو سال گذشته ۱۵ دستورالعمل برای رسانه‌ها صادر کرده اند و اقدام تازه این گروه زمینه برای اطلاع رسانی را محدودتر می‌سازد.»

اخبار مرتبط:
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟
سفیر اسرائیل: روسیه حمله ایران را محکوم کند / مسکو: مگر شما حملات اوکراین به خاک ما را محکوم کردید؟

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در پاسخ به درخواست سفیر اسرائیل در مسکو برای محکوم کردن حمله ایران، خاطرنشان کرد که اسرائیل حملات کیف به خاک روسیه را محکوم نکرد.

جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند
جو بایدن: ما به اسرائیل کمک کردیم تا تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ایران را سرنگون کند

رئیس جمهور آمریکا گفت: «به دستور من، برای حمایت از دفاع اسرائیل، ارتش آمریکا طی هفته گذشته هواپیماها و ناوشکن‌های دفاع موشکی ضدبالستیک را در منطقه مستقر کرده بود. به لطف این استقرارها و مهارت فوق‌العاده نیروهای نظامی‌مان، ما به اسرائیل کمک کرده‌ایم تقریباً تمام پهپادها و موشک‌های ورودی را سرنگون کند.»

رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد
رئیس پارلمان اروپا حمله موشکی ایران به اسرائیل را محکوم کرد

رئیس پارلمان اروپا: حمله ایران را محکوم می کنیم و به تلاش برای توقف تشدید و تشدید اوضاع به سمت خونریزی بیشتر ادامه می دهیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است