کد خبر : 283518
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۴ - 22:00
دسته‌بندی : برگزیده ها، سیاسی
چاپ

ابراهیم فیاض: مردم می‌گویند انتخابات سرکاری است، کسی به فکر ما نیست

فعال اصولگرا مدعی شد: انتخابات به جای آنکه عامل افزایش مشارکت و تقویت سبد سرمایه اجتماعی شود به عکس آن بدل شده است. به عبارت دیگر انتخابات عاملی برای کاهش سرمایه اجتماعی شده است چون مردم می گویند «انتخابات سرکاری است و قرار نیست مشکلات ما را حل کند».

ابراهیم فیاض: مردم می‌گویند انتخابات سرکاری است، کسی به فکر ما نیست

به گزارش سایت خبری مدارا؛ فردانیوز نوشت: روال شکل گیری صحنه رقابت و معادلات انتخابات مجلس دوازدهم متفاوت از ادوار گذشته پیش می رود. مهمتر از هم مولفه ای این روزها بر میزان مشارکت مردم در انتخابات تأکید می شود و جریانات مختلف هر کدام تئوری را مطرح می کنند؛ اصلاح طلبان می گویند «چون انتخابات رقابتی نیست، مردم انگیزه ای برای حضور نشان نمی دهند و اگر شورای نگهبان چهره های بیشتری را تأییدصلاحیت کند، احتمال افزایش مشارکت وجود دارد» اما اصولگرایان نظرات دیگری دارند. یکی از آن نظرات این است که «مشکلات اقتصادی مردم را بی انگیزه کرده است اما اگر مردم بدانند مشارکت کم عامل افزایش تحریم ها و فشارهای اقتصادی بر ایران می شود، حتما پای صندوق های رأی می آیند».

ابراهیم فیاض درباره میزان مشارکت مردم در  انتخابات مجلس دوازدهم گفت: انتخابات بدون شرط نمی شود چون در آن صورت به آنارشیسم منتهی خواهد شد. چند هفته دیگر انتخابات است اما هیچ بحث جدی درباره آینده کشور و راهبردهای حل مشکلات اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مطرح نمی شود.

وی افزود: همه تبلیغات امروز متمرکز بر این شده است که مردم بیایند در انتخابات شرکت کنند. مردم هم اگر این وضعیت را ببینند که هیچ کس ایده و برنامه ای برای حل مشکلات آنها ندارد، نمی آیند. این دقیقا برعکس آن چیزی است که جبهه اصلاحات و خاتمی می گویند «چون امکان رقابت نیست، مردم تمایلی به مشارکت ندارند».

این تحلیلگر مسائل سیاسی و اجتماعی یادآور شد: انتخابات به جای آنکه عامل افزایش مشارکت و تقویت سبد سرمایه اجتماعی شود به عکس آن بدل شده است. به عبارت دیگر انتخابات عاملی برای کاهش سرمایه اجتماعی شده است چون مردم می گویند «انتخابات سرکاری است و قرار نیست مشکلات ما را حل کند».

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر مردم بحث های جدی و واقعی را درباره بهبود اوضاع کشور در آینده از زبان مجموعه های انتخاباتی بشنوند قطعا ترغیب به مشارکت و حضور در پای صندوق های رأی می شوند. البته این نکته هم باید مورد توجه قرار گیرد که امیدوار کردن جامعه به آینده کشور از طریق شانتاژ و شلوغ بازی سیاسی و ارائه تصویر خیالی و رنگی از آینده امکان پذیر نیست.

اخبار مرتبط:
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است

سید مهدی حسینی، معاون سابق وزارت نفت بیان کرد: الان آمریکا نزدیک انتخابات است، از مدتی که رقابت‌های انتخاباتی شروع شده، آمریکا به شدت برای کسب رأی بیشتر، نیاز به نرخ پایین بنزین دارد. آمریکایی‌ها به سرعت نسبت به قیمت بنزین و نفت عکس العمل نشان می‌دهند. بنابراین در این شرایط، دولت بایدن تلاش می‌کند تولید نفت بالا برود و ایران نیز در این بین فرصت تولید بیشتر پیدا می‌کند. من تصور می‌کنم صحبت آقای ظریف که گفته‌اند در دولت بایدن، فروش نفت آسان شده، صحبت درستی است. آمریکایی‌ها می‌خواهند قیمت تابلو پمپ بنزین‌ها پایین باشد و به ایران هم اجازه می‌دهد که عرضه را زیاد کند.

پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند
پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیامبر، اصحاب آن حضرت و همه مردم در تحریم، گرسنگی و انواع سختی‌ها قرار داشتند؛ نه مثل حالا که قاطبه مردم در شعب ابی طالب قرار دارند، اما عموم مسـٔولین و خانواده‌های آنها، مدافعان تحریم و کاسبان تحریم در قلعه‌های امن، در ناز و نعمت زندگی می‌کنند.

پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد
پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد

رنجبران، مقام سابق صداوسیما با انتشار یک نظرسنجی خبر داد که پس از مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، «پزشکیان»، از «قالیباف» و «جلیلی» پیشی گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است