کد خبر : 283219
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - 10:09
دسته‌بندی : ورزشی
چاپ

آتیلا حجازی: دفاع ما به جز هنگ‌کنگ، به بقیه تیم‌ها نه نگفت

بازیکن پیشکسوت استقلال گفت: تیمی که بازنده است و عملکرد موفقیت‌آمیزی نداشته، جای دفاع ندارد. در همان بازی با قطر این تیم هم موقعیت ۳ به یک از دست داد. چون توپ ما به تیرک خورده نمی‌توان گفت پس بدشانس بودیم. ما استراتژی مشخصی برای بازی با قطر نداشتیم.

آتیلا حجازی: دفاع ما به جز هنگ‌کنگ، به بقیه تیم‌ها نه نگفت

به گزارش سایت خبری مدارا؛ خبرآنلاین نوشت: تیم ملی قطر شنبه شب با پیروزی مقابل اردن برای دومین دوره متوالی قهرمان جام ملت‌های آسیا شد. عنابی‌ها در شرایطی جام را بالای سر بردند که در مرحله نیمه‌نهایی مقابل تیم ملی ایران قرار گرفتند و موفق به کسب پیروزی ۳-۲ شدند. شکست برابر قطر و حذف از جام ملت‌ها، حسرت ایران برای قهرمانی در این مسابقات را به بیش از نیم‌قرن رساند. ایران درحالی از صعود به فینال بازماند که از ابتدای شروع جام و به‌خصوص پس از پیروزی مقابل ژاپن امید زیادی به قهرمانی داشت و با توجه به حذف دیگر مدعیان، یک فرصت طلایی را از دست داد.

پس از حذف ایران از جام ملت‌ها، انتقادات زیادی از عملکرد کادر فنی مطرح شده و بسیاری از کارشناسان معتقدند تیم ملی توانایی شکست دادن قطر را هم داشت. آتیلا حجازی، مربی سابق استقلال هم معتقد است کادر فنی تیم ملی آنالیز خوبی از قطر نداشت و با همان استراتژی بازی با ژاپن مقابل این تیم هم وارد زمین شد. او در خصوص عملکرد تیم ملی در این دوره و اتفاقات مختلف اخیر صحبت کرده است.

تیم ملی ایران باز هم موفق به قهرمانی در جام ملت‌ها نشد و با شکست مقابل قطر از مسابقات کنار رفت. نظر شما درباره عملکرد ایران در این دوره چیست؟

عملکرد تیم ملی خیلی مشخص است. ما پس از سال‌ها امیدوار بودیم نتیجه بگیریم ولی نتوانستیم از پس قطر بر بیاییم و حسرت قهرمانی ما از نیم‌قرن هم گذشت. قهرمانی قطر برای من جای تعجب داشت و واقعا جزو شگفتی‌ها بود. دوره قبل تیم به مراتب بهتری بود ولی انتظار نداشتم قطر با این کیفیت فنی به قهرمانی برسد. ایران به راحتی می‌توانست قطر را ببرد و تیمی نبود که مقابل ایران قد علم کند ولی متاسفانه از این تیم ۳ گل خوردیم. همه متاسفانه در باد پیروزی مقابل ژاپن خوابیده بودند و این اتفاق افتاد.

عملکرد ایران در این دوره مجموعا چطور بود؟

به عقیده من و خیلی از کسانی که با آن‌ها صحبت کردم، ما کلا یک نیمه مثبت داشتیم که نیمه دوم بازی با ژاپن بود. البته ژاپن سایه‌ای از آن تیم همیشگی بود و تیمی که قبل از شروع جام انتظار داشتیم راحت قهرمان شود و رقبای قدرتمندش را شکست داده بود را ندیدیم. ژاپن از همان بازی اول با ویتنام متزلزل ظاهر شد تا بازی با ما و به عراق هم باخت. تیمی که ۲ گل از ویتنام می‌خورد و ژاپن در این دوره خوب نبود. ایران در این دوره می‌توانست قهرمان شود و این اتفاق رخ نداد. من عملکرد تیم ملی را منفی می‌بینم.

به جز ایران، بقیه تیم‌های مدعی مثل ژاپن، کره‌جنوبی، عربستان و استرالیا هم خوب ظاهر نشدند. چرا؟

کره و ژاپن همان تیم‌هایی هستند که در جام جهانی درخشش خوبی دارند و از گروه‌شان صعود می‌کنند ولی نمی‌دانم شاید تمام توان‌شان را برای این مسابقات نمی‌گذارند و به چشم بازی تدارکاتی به جام ملت‌ها نگاه می‌کنند، یا دلایل دیگری دارد که من نمی‌دانم. البته ژاپن تیم ضعیفی بود ولی کره فوتبال بابرنامه‌ای هم بازی کرد و جلوی اردن اسیر اتفاقات فوتبالی شد. هیچکس باورش نمی‌شد بازی کره را ببندد و پیروز شود. قطر و عربستان با توجه به سرمایه‌گذاری زیاد و امکانات پیشرفته‌ای که دارند، در دوره‌های بعدی هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. ما تنها کشوری هستیم که درجا می‌زنیم. ویتنام، هند، تاجیکستان و بقیه پیشرفت کردند ولی ایران دلخوش به درخشش ستاره‌ها و لژیونرهاست.

امیر قلعه‌نویی پس از باخت به قطر می‌گفت ما خوب کار کردیم و فقط بدشانس بودیم و نمی‌توان خیلی از تیم ملی ایراد فنی گرفت. شما موافق این صحبت هستید؟

تیمی که بازنده است و عملکرد موفقیت‌آمیزی نداشته، جای دفاع ندارد. در همان بازی با قطر این تیم هم موقعیت ۳ به یک از دست داد. چون توپ ما به تیرک خورده نمی‌توان گفت پس بدشانس بودیم. ما استراتژی مشخصی برای بازی با قطر نداشتیم و می‌خواستیم همان شیوه نیمه دوم بازی با ژاپن را به کار بگیریم. در صورتی که به نظر من و خیلی از کسانی که با آن‌ها صحبت کردم، در بازی با قطر نیازی به بازی با ۲ هافبک دفاعی نداشتیم. عقل سلیم می‌گفت بهترین بازیکن بازی با ژاپن یعنی آقای محبی، باید جلوی قطر هم بازی کند. اگر ما می‌گوییم آنالیز کردیم، پس این قطر با کیفیت فنی سطح فوتبالش از ما پایین‌تر است. حالا می‌گویند قهرمان شده ولی سطح فوتبال ما کجا، سطح قطر کجا. اگر قطر در زمین بی‌طرف ۵ بار با ایران بازی کند، ۴ بار می‌بازد. جلوی قطر اگر آنالیز درستی داشتیم، باید با یک هافبک دفاعی بازی می‌کردیم و نتیجه می‌گیریم آنالیز درستی از قطر نداشتیم. امید ابراهیمی و سعید عزت‌اللهی را بگذاری و محبی را نگذاری؟ یا به مهدی قایدی بازی ندهی؟ ما باید یک هافبک دفاعی کم می‌کردیم و محبی را می‌گذاشتیم و راحت قطر را می‌بردیم. از ان طرف هم یکی باید به داد خط دفاعی ما برسد. مگر چند توپ آمد که ۳ تا گل شد؟ دفاع ما به جز هنگ‌کنگ، به بقیه تیم‌ها نه نگفت. هیچ‌گونه تمهیداتی هم برای خط دفاعی ضعیف اندیشیده نشد. سامان فلاح را برای دکور بردیم؟ مجید حسینی و صادق محرمی مصدوم شدند ولی دفاع دیگری نداشتیم؟ اگر سامان فلاح بازی می‌کرد از این بدتر می‌شد؟ عدم اعتماد به بازیکنان جوان این داستان‌ها را دارد. کادر فنی باید یک فکری می‌کرد ولی تا آخر بازی‌ها با همان نفرات بازی کردیم. انتقادات زیاد است و عملکرد ایران جای دفاع ندارد.

خود اقای تاج هم گفتند تیم ملی با توجه به آماده‌سازی‌اش پتانسیل قهرمانی داشته است. آیا آماده‌سازی و بازی‌های تدارکاتی ما قابل قبول بود؟

ما بازی تدارکاتی که محک بخوریم و به دفاع‌مان فشار بیاید نداشتیم. نتیجه‌اش هم همین اتفاقات است. کادر فنی پرتعداد ما ولی باید باهم مشورت می‌کردند و وقتی خط دفاعی مشکلی دارد، فکری برایش کنند. از این قطر دست و پا بسته‌تر پیدا نمی‌شد. ۳ توپ آوردند و وارد دروازه ما شد و حالا ۲ تا ضدحمله که شجاع هم اخراج شد هیچی. ما باید قطر را می‌بردیم.

اخبار مرتبط:
مایلی‌کهن: کاش همه ما مثل رسول خادم بودیم
مایلی‌کهن: کاش همه ما مثل رسول خادم بودیم

شما شاید رسول خادم را از نزدیک نشناسید ولی من که سال‌هاست او را می‌شناسم می‌دانم که چه پهلوانی است.

یک بازیکن دیگر استقلال هم مصدوم شد
یک بازیکن دیگر استقلال هم مصدوم شد

مصدومیت آرش رضاوند بازیکن تاثیر گذار تیم استقلال در خط هافبک جدی است و به نظر بازی بعدی آبی‌ها را از دست خواهد داد.

شکست سنگین آژاکس با حضور علیرضا جهانبخش در صدمین بازی‌اش
شکست سنگین آژاکس با حضور علیرضا جهانبخش در صدمین بازی‌اش

ستاره ایرانی به انجام صدمین بازی با پیراهن فاینورد واکنش نشان داد و عنوان کرد رسیدن به این رکورد بسیار شیرین بود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است