کد خبر : 283185
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۲۳ - 10:06
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

نیمی از دانش‌آموزان به تحصیل در هنرستان تمایل دارند

مدیرکل آموزش پرورش استان اصفهان با اشاره به اینکه امنیت، بهداشت و سلامت و آموزش پرورش خط قرمز دولت‌ها هستند گفت: حدود نیمی از دانش‌آموزان تمایل به تحصیل در هنرستان دارند.

نیمی از دانش‌آموزان به تحصیل در هنرستان تمایل دارند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمدرضا ابراهیمی، مدیرکل آموزش پرورش استان اصفهان در نشست “مسئولان پاسخ می‌دهند” با اشاره به اساسی بودن نقش آموزش و پرورش در جامعه اظهار داشت: درصورتی که به آموزش و پرورش توجه یا بی‌توجهی شود نتیجه آن در تمامی سطوح و ارگان‌ها پدیدار می‌شود. نبض جامعه توسط آموزش پرورش تنظیم می‌شود و اگر جایی در جامعه لنگ بزند توسط آموزش پرورش رخ می‌دهد. اگر به آموزش پرورش توجه شود آینده جامعه تضمین می‌شود.

به نوشته فارس؛ وی با تاکید بر اینکه لازمه از بین بردن آسیب‌های اجتماعی توجه به آموزش و پرورش است افزود: به جای درمان آسیب‌های اجتماعی باید از این ظرفیت به عنوان پیشگیری استفاده کرد.

مدیرکل آموزش پرورش استان اصفهان از چالش نیروی انسانی در آموزش و پرورش خبر داد و گفت: در استان اصفهان یک میلیون دانش آموز در ۵۷۰۰ مدرسه تحصیل می‌کنند و با بحران کمبود نیروی انسانی برای این یک میلیون دانش‌آموز مواجهیم. رونمایی از سند تحول بنیادین در سال ۱۳۹۰ که در این سند مهم‌ترین راه ورود به آموزش و پرورش دانشگاه فرهنگیان است و با ساختار جدید دانشگاه‌های تربیت معلم به دانشگاه فرهنگیان تبدیل شدند که همراه با ارتقای کیفی و ساختاری بود.

ابراهیمی افزود: رویکرد حکمرانی دولت باید در آموزش پرورش کم می‌شد و در سال ۹۲ رویکردی تنظیم شد که مهم‌ترین هدف آن کوچک کردن نقش آموزش پرورش بود و توجیه آنان چابک‌سازی و واگذاری به بخش خصوصی بود.

وی با اشاره به اینکه ۳حوزه امنیت، بهداشت و سلامت و آموزش پرورش خط قرمز دولت‌ها هستند افزود: در دوره‌ای که حکمرانی آموزش پرورش کمتر شده بود و مدارس غیردولتی ایجاد شدند که در کشور ۱۴ و نیم درصد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند و در استان اصفهان ۱۹ درصد دانش‌آموزان در مدارس غیرانتفاعی مشغول به تحصیل هستند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان ادامه داد: در کل کشور تعداد دانشجویان ورودی دانشگاه فرهنگیان به ۲۵ هزار نفر رسید و در استان اصفهان تعداد ورودی ۲هزار و ۳۰۰ نفر رسید. در وزارتخانه‌ و اداره کل دغدغه‌ اصلی ما در وهله اول تامین نیروی انسانی است. در دو سال اخیر ورودی ۵هزار نفر بود که امسال به ۷۰هزار نفر می‌رسد.

او با اشاره به تغییرات ساختاری و محتوایی استخدام دانشگاه فرهنگیان گفت: سختگیری‌هایی که در گزینش تخصصی، عمومی صورت می‌گیرد و نسبت به گذشته بهتر شده اما با ایده‌آل فاصله دارد. در سال گذشته به ازای هر ۲۱ نفر، یک نفر ورودی طبق ماده داشتیم و امسال ورودی‌های آزمون یک میلیون نفر برای پذیرش ۴۰هزار نفر در دو رشته معلمی و آموزگاری است.

مدیر کل آموزش و پرورش استان اصفهان اضافه کرد: در دو سال گذشته با بحران کرونا مواجه بودیم و کمبود معلم، فضا و تجهیزات مشخص نبود و با فشاری برای برطرف کردن نیازها مواجه نبودیم و در سال ۱۴۰۱ دیدیم تعدادی کلاس بالای ۵۰ و ۶۰ نفر داریم و مدارسی برای بازگشایی آماده نبودند و بازگشایی زمان کرونا بسیار دشوار بود که با مشارکت دولت و خیرین روزانه ۲/۵ کلاس وارد روند آموزش و پرورش می‌شود و روزی نیست که تفاهم‌نامه و کلنگ‌زنی نداشته باشیم.

وی گفت: در دو سال گذشته نسبت به سال‌های قبل تجهیزات خوبی وارد مدارس و به خصوص هنرستان‌ها شد. به دنبال توزیع متوازن شاخه‌ای و رشته ای طبق برنامه ششم توسعه ۵۰ درصد نظری و ۵۰ درصد باید باشد که هنوز محقق نشده است. ۴۲/۶ درصد دانش‌آموزان تمایل به تحصیل در هنرستان داشتند که با ۵ درصد افزایش به ۴۷/۶ درصد رسید.

اخبار مرتبط:
بخش دائمی موزه تاریخ شهرداری اصفهان تحولات۱۹۰ساله را روایت می‌کند
بخش دائمی موزه تاریخ شهرداری اصفهان تحولات۱۹۰ساله را روایت می‌کند

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان گفت:بخش دائمی موزه تاریخ شهرداری اصفهان تحولات۱۹۰ ساله شهرداری را روایت می‌کند.

مقدمات برقی‌کردن تاکسی‌ها در شهر اصفهان فراهم شده است
مقدمات برقی‌کردن تاکسی‌ها در شهر اصفهان فراهم شده است

عضو شورای شهر اصفهان گفت: مقدمات برقی‌کردن تاکسی‌ها در شهر اصفهان فراهم شده است تا شرکت‌هایی که در این باره آمادگی دارند اقدام کنند.

۲۸ کیلوگرم حشیش و شیشه در اصفهان کشف شد
۲۸ کیلوگرم حشیش و شیشه در اصفهان کشف شد

معاون عملیات فرماندهی انتظامی استان اصفهان از کشف محموله ۲۸ کیلویی حشیش و شیشه در عملیات مأموران پلیس شهرستان نائین خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است