کد خبر : 281687
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - 17:08
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

محمدباقر نوبخت: تغییر حوزه نداده‌ام/ از ردصلاحیت روحانی متأسفیم

سخنگوی دولت روحانی گفت: از ردصلاحیت روحانی متعجب و متأسفیم. روحانی معتقد است نباید صندوق رأی را در همین شرایط رها کنیم. حضور روحانی در مجلس خبرگان انگیزه ما را دوچندان کرده بود، اما بعد از رد صلاحیت او، هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که آیا برای خبرگان لیست بدهیم یا خیر.

محمدباقر نوبخت: تغییر حوزه نداده‌ام/ از ردصلاحیت روحانی متأسفیم

به گزارش سایت خبری مدارا؛ شرق نوشت: محمدباقر نوبخت، دبیرکل حزب اعتدال و توسعه روز گذشته در نشست خبری این حزب با اشاره به وجود نارضایتی‌ها در جامعه و راهکار حزب متبوع خود برای کاستن از آنها، اظهار کرد: ما روش اعتراض و انفعال را برای کاهش نارضایتی‌ها در جامعه مناسب نمی‌دانیم. حزب اعتدال و توسعه به روش مدنی اعتقاد داشته و انتخابات را به‌عنوان یک ابزار برای پیگیری مطالبات مردم می‌داند. به‌هر‌حال وضع موجود، مطلوب نیست و نارضایتی‌هایی وجود دارد. در هر حوزه انتخابیه‌ای که کاندیدا داشته باشیم، حضور خواهیم داشت. او در پاسخ به سؤال خبرنگاری در ادامه تصریح کرد: ظرفیت مجلس و جایگاه آن را نباید نادیده بگیریم.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی فراهم‌کردن بستر مشارکت عمومی در انتخابات، یادآور شد: نخستین مؤلفه مشارکت عمومی و افزایش آن در انتخابات پیش‌رو، این است که دستگاه‌های ذی‌ربط زمینه مشارکت آن را فراهم کنند؛ چرا‌که در صورت محقق‌شدن زمینه رقابت، میزان مشارکت نیز به نسبتی افزایش خواهد یافت. دومین لازمه محقق‌شدن بستر مشارکت در انتخابات نیز این است که خود گروه‌های سیاسی رسمی وارد عرصه رقابت شوند. از شورای نگهبان انتظار است که در مرحله نهایی زمینه بازگشت نیرو‌های اصیل به عرصه انتخابات را برای زمینه‌سازی شرایط رقابت سالم و امن فراهم کند تا مجلسی را تشکیل دهیم که در آنجا همه سلایق مردم در چارچوب قانون اساسی نماینده داشته باشند.

آیا دو‌و‌نیم میلیون مسکن وعده داده شده، ساخته شد؟

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در ادامه، همچنین با اشاره به لزوم استفاده مجلس از ابزار نظارتی خود نیز یادآور شد: انتظار ما از مجلس این بود که در استیفای ملی از قوه نظارتی خود استفاده می‌کرد. از مجلس انتظار می‌رفت که دو میلیون شغلی را که باید ایجاد می‌شد، پیگیری کند. آیا دو‌و‌نیم میلیون مسکن وعده داده شده، ساخته شد؟ از طرفی وعده داده شده بود تورم، نیم شود که حتما منظورشان نصف‌شدن بود! اما آیا تورم نصف شده است و یک‌رقمی شده؟ امروز مجلس با خبر است که مرکز آمار ایران گزارش رسمی تورم دی‌ماه را داد آیا تورم ۴۳.۶ را برای دی‌ماه اعلام کردند؟ آیا در این گزارش رسمی از تورم ۴۸ درصدی مواد خوراکی با خبر هستند؟

او افزود: اگر نمایندگان تأیید صلاحیت شده بیشتری در انتخابات داشتیم، شاید اکثریت مجلس را هم می‌توانستیم در اختیار داشته باشیم؛ آن‌وقت فرصتی فراهم خواهد شد تا برای مطالبات مردم تلاش بهتری داشته باشیم و به مردم بهتر پاسخ‌گو باشیم؛ اگر این امر میسر نشد و صاحب اقلیت در مجلس شدیم، به همان میزان مطالبه‌گر فعال در مجلس خواهیم بود.

به دنبال تشکیل فراکسیونی برای بازنشستگان در مجلس هستیم

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در ادامه، عنوان داشت: حزب ما به همراه برخی از احزاب اصلاح‌طلب و اصولگرای معتدل با شفافیت و صداقت وارد میدان شده‌اند. جمع بازنشستگان کشور بیش از شش میلیون نفر است و با خانواده‌های خود به حدود ۲۰ میلیون نفر می‌رسند. باید این خانواده‌ها را برای شرکت در انتخابات تشویق کرد. احزاب باید خواسته‌های آن‌ها را نمایندگی کنند. فراکسیونی باید در این زمینه در مجلس تشکیل شود. تلاش می‌کنیم با سایر تشکل‌های صنفی هماهنگ باشیم و مطالبات آن‌ها را پیگیری کنیم. سیاست ما کاهش نارضایتی‌های مردم خواهد بود.

نوبخت اضافه کرد: من دو دوره رئیس سازمان برنامه بودم و چهار دوره در مجلس حضور داشتم و حال و هوای مجلس را می‌دانم. از سویی اگر تعدادی افراد منطقی، معقول و مسلط به اعداد و ارقام در مجالس باشند، می‌توانند اثرگذار باشند؛ باید برای حل مشکل بازنشستگان و نیز رتبه‌بندی معلمان، فراکسیونی در مجلس شکل بگیرد.

بعد از رد صلاحیت روحانی، هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که برای خبرگان لیست بدهیم یا خیر

او همچنین در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره ردصلاحیت حسن روحانی در انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تأکید کرد: ما اعتراض خود به ردصلاحیت‌ها اعلام کرده‌ایم؛ چرا‌که این ردصلاحیت‌ها مشارکت را کم می‌کند. از ردصلاحیت روحانی متعجب و متأسفیم. روحانی معتقد است نباید صندوق رأی را در همین شرایط رها کنیم. حضور روحانی در مجلس خبرگان انگیزه ما را دوچندان کرده بود، اما بعد از رد صلاحیت او، هنوز به جمع‌بندی نرسیده‌ایم که آیا برای خبرگان لیست بدهیم یا خیر.

او در ادامه گفت: تا جایی که بنده تا این لحظه اطلاع دارم، روحانی در حد همان بیانیه‌ای که منتشر شد، به ردصلاحیت انجام‌شده اعتراض کرده و اگر بنا بر این باشد که اعتراضی به‌طور رسمی از سوی ایشان به مراجع ذی‌صلاح صورت بگیرد، فردا مطلع خواهیم شد. شاید ردصلاحیت ایشان موجب کاهش مشارکت شود. شاید هم مثل انتخابات ۹۲ که مرحوم هاشمی ردصلاحیت و روحانی انتخاب شد، با ردصلاحیت‌شدن روحانی، شاهد شگفتی در این انتخابات باشیم. ما بر مبنای نگاهی که داریم، مشارکت در انتخابات را به‌مثابه یک مؤلفه برای قدرت ملی به حساب می‌آوریم و بر این اساس، سیاست ما مشارکت در انتخابات است. از طرفی آمار‌ها حاکی از آن است که میزان مشارکت در کل کشور ۳۰ درصد و در تهران ۱۵ درصد است و آرا عمدتا از طرف کسانی است که همواره رأی داده‌اند و نه آرای خاموش؛ بنابراین برای ما که منافع ملی را مد‌نظر داریم، مشارکت یکی از مؤلفه‌های امنیت ملی است و ما به مشارکت بالا هم برای حضور پر قدرت در عرصه بین‌الملل و مذاکراتی که به‌هرحال پیش می‌آید، نیاز داریم.

از مطالبه مردم رشت برای حضورم مطلعم، اما تغییر حوزه نداده‌ام

نوبخت در پاسخ به این پرسش که آیا تغییر حوزه داده‌اید؟ تصریح کرد: من چهار دوره نماینده اول مردم رشت بودم و از عواطف آن‌ها مطلعم. با مردم گیلان و رشت همیشه رابطه عاطفی دارم. قابل پیش‌بینی بود که مردم رشت مطالبه حضور من را داشته باشند، اما تغییر حوزه نداده‌ام.

جمع‌بندی‌های ما تا ۱۹ بهمن و نظر نهایی شورای نگهبان متوقف شده

نوبخت همچنین در ادامه در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره سرلیستی خود در پایتخت و دیگر گمانه‌زنی‌ها دراین‌باره تصریح کرد: جمع‌بندی ما متوقف است تا ۱۹ بهمن؛ تا نظر نهایی شورای نگهبان اعلام شود و مشخص شود چند نفر در تهران و سایر حوزه‌ها داریم. به خاطر عدم استفاده از همه سلایق کشور در مجلس است که در این دوره هم صلاحیت برخی سلایق سیاسی تأیید نشد و ما معترض هستیم و انتظار داریم شورای نگهبان صلاحیت این افراد را تأیید کند تا شرایط رقابت و مشارکت در انتخابات فراهم شود.

اینکه برخی گفتند در انتخابات شرکت نمی‌کنیم به دنبال اعتراض‌های خیابانی نیستند

وی همچنین در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره موضع اصلاح‌طلبان درباره انتخابات پیش‌رو یادآور شد: اصلاحات یک جبهه است و تنوع و تکثر نگاه به شکل طبیعی در آن جمع وجود دارد. ما برخی احزاب اصلاح‌طلب هماهنگ و همراه هستیم، اما برخی احزاب دیدگاه دیگری دارند. ما در اعتدال و توسعه معتقد به مشارکت در انتخابات هستیم. انتخابات مشارکتی، یکی از مؤلفه‌های افزایش قدرت ملی است. ما باید تحریم را تمام کنیم. کسانی که دیدگاه دیگری داشتند حتما الان متوجه شده‌اند. برای رفع تحریم‌ها به مشارکت قوی در انتخابات نیازمندیم تا قدرت ملی ما افزایش یابد. ما در دوره مسئولیت خود مشاهده می‌کردیم که مشارکت ۲۴ میلیونی چه تأثیری در مذاکرات خارجی دارد. البته اینکه برخی گفتند به انتخابات نمی‌آییم و در انتخابات شرکت نمی‌کنیم، به دنبال اعتراض‌های خیابانی نیستند؛ چراکه نافرمانی مدنی دو مدل است؛ یکی انفعال و دیگری اعتراض. انفعال همین است که عده‌ای می‌گویند در انتخابات شرکت نمی‌کنیم، اما اگر در انتخابات شرکت نکنند، در روز هفتم خرداد ۱۴۰۳ مجلسی شکل می‌گیرد که آن‌هایی که نیامدند، نماینده‌ای از سلایق خود در مجلس نخواهند داشت.

وی ادامه داد: انفعال در انتخابات از نظر ما درست نیست و باید فعالانه در انتخاب شرکت کنیم و اگر اعتراضی هم داریم، آن را از طریق صندوق رأی پیگیری کنیم. اعتراض با روش‌های خشن قطعا پاسخ نمی‌دهد و خشونت، راه توسعه کشور نیست.

‌امیدوارم شورای نگهبان، احزاب ثبت‌نام‌کننده در انتخابات را در قبال احزابی که شرکت نکرده‌اند، شرمنده نکند

دبیرکل حزب اعتدال و توسعه در پاسخ به سؤال خبرنگار «شرق» مبنی بر اینکه دعوت به مشارکت از احزابی که کاندیدای تأیید‌صلاحیت‌شده‌ای در انتخابات ندارند تا نسبت به عملکرد افراد مورد حمایت خود در مجلس پاسخ‌گوی افکار عمومی باشند، واجد چه مفهومی است؟ عنوان کرد: این یک امر منطقی است؛ حزبی که نیروی تأیید‌صلاحیت‌شده‌ای ندارد، با انگیزه در انتخابات شرکت نکند. برخی احزاب نگاه صفر و صدی ندارند. برخی احزاب هم اصلا حضور ندارند. امیدوارم شورای نگهبان احزابی را که در انتخابات ثبت‌نام کرده‌اند، در قبال احزابی که شرکت نکرده‌اند، شرمنده نکند. نوبخت اضافه کرد: از نظر احزاب به این نتیجه رسیدیم که اگر فکر می‌کنیم با تنوع سلایق مردم می‌توان به کارآمدی مجلس افزود، باید تلاش کنند که تا به آنجا که ممکن است از نیرو‌های خود در این راستا استفاده کنند. اگر این امکان فراهم نشد به هر حال، می‌توان در این مجموعه فردی را پیدا کرد که به تفکر این احزاب نزدیک‌تر باشد. اگر این مهم محقق نشد، تکلیف از این احزاب ساقط بوده و لزومی ندارد که در آن حوزه، حتما یک فردی را مورد حمایت قرار دهند.

وی همچنین در پاسخ به پرسش اختصاصی «شرق» در این رابطه که تکلیف مردمی که بنای مشارکت در انتخابات را دارند، اما کاندیدای تأیید‌صلاحیت‌شده و مطلوبی برای پیگیری مطالبات آن‌ها وجود ندارد، چه خواهد بود؟ خاطرنشان کرد: این مطلب برای مردم دو حالت را متصور می‌کند؛ یا فردی که در انتخابات حضور دارد، می‌تواند مطالبات برخی از مردم را عینا نمایندگی کند یا اینکه چنین فردی را در میان کاندیدا‌های موجود پیدا نمی‌کنند. طبعا اگر چنین فردی را پیدا کنند به او رأی خواهند داد و در غیر این صورت، بین افراد موجود به افرادی که نزدیکی بیشتری به مطلوب فکری آن‌ها دارد، رأی می‌دهند. معمولا هم در حوزه‌ها، چند کاندیدا مطرح هستند و بعضا مردم به همه ۳۰ نفر یا چند نفر رأی نداده و حتی به یک یا دو نفر رأی می‌دهند. این مسئله، صفر و صدی نبوده و تا حدی امکان نمایندگی مطالبات مردم در انتخابات وجود دارد. انتظار ما از مردم این است که از این حق خود استفاده کنند.

وی درباره تعداد افراد تأیید‌صلاحیت‌شده اعتدال و توسعه گفت: ۱۵ نفر از کادر اصلی اعتدال و توسعه در تهران ثبت‌نام کردند که تا الان شش نفر تأیید صلاحیت شده‌اند.

در دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم، رشد حقوق کارکنان دولت بیش از نرخ تورم بود

رئیس سازمان برنامه و بودجه در دولت حسن روحانی درباره کارنامه این دولت در حوزه تخصیص حقوق کارکنان دولت یادآور شد: در تمام سال‌های دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم، رشد حقوق کارکنان دولت بیش از نرخ تورم بود. در سال‌های ۹۵ و ۹۶ که تورم تک‌رقمی بود، افرایش حقوق دورقمی بود. از سال ۹۷ شوک تحریمی در اقتصاد خود را نشان داد. در سال ۹۸،

۵۰ درصد فوق‌العاده شغل شاغلان را افزایش دادیم. ما طبق قانون پرداخت‌ها را انجام دادیم. در دوره خود از اختیارات قانونی خود استفاده کردیم. ولی در دولت سیزدهم این‌گونه نبود؛ زیرا فکر می‌کرد از استقراض از بانک مرکزی جلوگیری می‌کند و با کاهش نقدینگی، تورم را کاهش خواهد داد، اما آیا تورم کاهش یافت؟ دولت فعلی گفت دولت قبلی برای ما با فروش اوراق، بدهی به جا گذاشته، اما خودش هم همین کار را کرد! این بدهی برای دولت چهاردهم باقی می‌ماند.

در تمام ۲ سال گذشته سکوت کردیم، اما مشکلات حل شد؟

نوبخت در ادامه، افزود: ما ادعا نداشتیم که با ادامه تحریم رفاه و توسعه تأمین می‌شود؛ چراکه اعتقاد داریم با تداوم تحریم‌ها، توسعه شدنی نیست. آن‌ها گفتند شما نمی‌توانید کنار بروید و ما کنار رفتیم و در تمام دو سال گذشته سکوت کردیم، اما مشکلات حل شد؟ نوبخت در پایان نیز با اشاره به آمار‌های رشد نقدینگی در دولت رئیسی، گفت: ما می‌دانیم ریشه این مسائل، چیز دیگری است و بابت این افزایش متأسفیم. آرزو می‌کنیم که دولت بتواند نقدینگی را مهار و رشد پایه پولی را متوقف کند. نباید مسائل را گردن دولت دیگری انداخت. الان ناترازی بانک‌ها وجود دارد.

اخبار مرتبط:
انتقاد روزنامه دولت به کریمی‌قدوسی؛ چرا برای کشور هزینه تراشی می‌کنید؟ / ادعای شما جز آسیب، ثمری ندارد
انتقاد روزنامه دولت به کریمی‌قدوسی؛ چرا برای کشور هزینه تراشی می‌کنید؟ / ادعای شما جز آسیب، ثمری ندارد

روزنامه ایران نوشت: کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، در اظهاراتی دو پهلو مدعی شده است که در صورت صدور اذن تا انجام اولین آزمایش یک هفته فاصله می‌باشد. این درحالی است که رژیم صهیونیستی، امریکا و کشورهای غربی به دنبال متهم کردن ایران هستند و با توجه به رویارویی اخیر ایران و رژیم صهیونیستی، این تلاش‌ها بیشتر هم شده است.

گروسی: ایران چند هفته با ساختن بمب اتم فاصله دارد / اما معنی این حرف این نیست که ایران سلاح اتمی دارد
گروسی: ایران چند هفته با ساختن بمب اتم فاصله دارد / اما معنی این حرف این نیست که ایران سلاح اتمی دارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با اشاره به این که قصد دارد به زودی به ایران سفر کند، خواستار همکاری بیشتر ایران با آژانس شد.

امیرعبداللهیان: اتحادیه اروپا باید اسرائیل را تحریم کند نه جمهوری اسلامی را
امیرعبداللهیان: اتحادیه اروپا باید اسرائیل را تحریم کند نه جمهوری اسلامی را

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در واکنش به تصمیم اتحادیه اروپا برای وضع تحریم علیه ایران در حساب رسمی خود در ایکس نوشت: مایه تأسف است که اتحادیه اروپا در ایجاد محدودیت غیرقانونی بیشتر علیه ایران سریع تصمیم می‌گیرد، فقط به این دلیل که ایران از حقش برای دفاع از خود در برابر تجاوزات گستاخانه رژیم اسرائیل استفاده کرده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است