کد خبر : 281648
انتشار : ۱۴۰۲/۱۱/۱۰ - 15:04
دسته‌بندی : اجتماعی، برگزیده ها
چاپ

فانی: استخدام طلبه در آموزش و پرورش خلاف قانون است

علی‌اصغر فانی نوشت: در آغاز سال تحصیلی 03 – 1402 آموزش و پرورش نسبت به استخدام نیرو و همچنین 30 هزار طلبه اقدام کرد و این درحالی است که به استناد بند 11 ی ماده 6 به کارگیری نیروی انسانی از اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش بوده و این اقدام خلاف قانون می‌باشد.

فانی: استخدام طلبه در آموزش و پرورش خلاف قانون است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ «۱۳ هفته بدون شورا» عنوان یادداشت روزنامه اعتماد به قلم علی‌اصغر فانی است که در آن آمده: در سال ۱۲۷۵ هجری شمسی در زمان صدارت میرزا علیخان امین‌الدوله انجمن معارف تشکیل شد. در این انجمن وزیر علوم و تنی چند از فضلا و دانشمندان عضویت داشتند. انجمن مذکور موفق به‌ تاسیس و اداره تعدادی مدرسه شد.

در سال ۱۳۰۰ قانون شورای عالی معارف به‌ تصویب مجلس شورای ملی رسید و در سال ۱۳۱۶ وزارت معارف به‌ وزارت فرهنگ تغییر نام یافت. در سال ۱۳۳۱ قانون شورای عالی فرهنگ به ‌تصویب مجلسین سنا و شورای ملی رسید. در سال ۱۳۴۵ شورای عالی آموزش و پرورش از تصویب کمیسیون مجلس گذشت و در سال ۱۳۴۷ اولین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش تشکیل شد.

در سال ۱۳۵۸ لایحه تشکیل شورای عالی آموزش و پرورش به‌ تصویب شورای انقلاب رسید و در ۲۵/۹/۶۵ و ۲۹/۷/۸۱ اصلاحیه‌هایی در آن صورت گرفت. شورای عالی آموزش و پرورش قدیمی‌ترین شورا در کشور است.

براساس ماده ۱ اصلاحیه مورخ ۲۹/۷/۱۳۸۱ مجلس شورای اسلامی، «شورای عالی آموزش و پرورش» مرجع سیاستگذاری در حوزه وظایف آموزش عمومی و متوسطه در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و قوانین و مقررات موضوعه است. در ماده ۱ این اصلاحیه، ریاست شورای عالی آموزش و پرورش با رییس‌جمهور است و در غیاب او، وزیر آموزش و پرورش ریاست جلسه را برعهده خواهد داشت.

در ماده ۶ قانون تشکیل شورا به ‌وظایف و اختیارات شورا پرداخته است. این ماده از ۱۵ بند تشکیل شده که ذیلا برخی از آنها آورده شده است.

بند ۲: بررسی و تصویب هدف‌ها و نظام آموزشی وزارت آموزش و پرورش، جهت ارایه به ‌مجلس شورای اسلامی.

بند ۳: بررسی و تصویب برنامه درسی و تربیتی کلیه موسسات آموزشی کشور که در حوزه وزارت آموزش و

  پرورش قرار دارند.

بند ۴: بررسی طرح‌ها و لوایح مربوط به آموزش و پرورش قبل از طرح در مجلس شورای اسلامی.

بند ۵: تایید انطباق مطالب کتاب‌های درسی با برنامه‌های مصوب شورا.

بند ۶: بررسی و تصویب اساسنامه هر نوع موسسه تعلیماتی جدید.

بند ۹: بررسی و تصویب ضوابط ارزشیابی نظام آموزشی وزارت آموزش و پرورش.

بند ۱۱: بررسی و تصویب مقررات و اصول لازم برای گزینش تخصصی و تربیت و استخدام معلمان،

به‌ تناسب  احتیاجات در مراحل تحصیلی با رعایت ضوابط عمومی گزینش در کل کشور.

در ماه‌های اخیر و در غیاب شورای عالی آموزش و پرورش اظهاراتی مطرح شده یا اتفاقاتی افتاده که در حیطه اختیارات شورای عالی بوده، اما بدون طی مراحل قانونی -بدون توجه به ‌وظایف و اختیارات شورای عالی- به‌وقوع پیوسته است:

۱- وزیر آموزش و پرورش جداسازی محتوای آموزشی دختران و پسران را مطرح کرد. به استناد بندهای ۱ و ۳ و ۵ از ماده ۶ قانون تشکیل شورا ‌باید این موضوع در شورای عالی آموزش و پرورش مطرح و در صورت تصویب رسانه‌ای می‌شد.

۲- در آغاز سال تحصیلی ۰۳ – ۱۴۰۲ آموزش و پرورش نسبت به استخدام نیرو و همچنین ۳۰ هزار طلبه اقدام کرد و این درحالی است که به استناد بند ۱۱ ی ماده ۶ به کارگیری نیروی انسانی از اختیارات شورای عالی آموزش و پرورش بوده و این اقدام خلاف قانون می‌باشد.

۳- طرح مدرسه مسجدمحور توسط مجلس شورای اسلامی به ‌تصویب رسیده درحالی که به استناد بندهای ۱، ۲، ۳، ۴، و ۵ ماده ۶ قانون تشکیل شورا، هر طرح یا لایحه در حوزه تعلیم و تربیت قبل از طرح در جلسه علنی مجلس باید به‌ تصویب شورای عالی آموزش و پرورش برسد.

بی‌توجهی به ‌شورا و جایگاه آن در طول دو سال و نیم (۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲) که به ‌طور منظم جلسات خود را نداشته، روند امور بزرگ‌ترین دستگاه دولتی و حاکمیتی را مختل کرده است.

شایسته است وزیر آموزش و پرورش با استفاده از مفاد ماده ۹ (ترکیب اعضای شورا) با هماهنگی ریاست جمهوری نسبت به ‌تکمیل اعضای شورا اقدام کند تا بتوان از توان این شورا بهره‌مند بود.

اخبار مرتبط:
روزنامه جمهوری اسلامی: ملت که نباید همیشه در شعب ابی‌طالب زندگی کنند / نان مَردم قطع شود، دیگری خبری از دین هم نیست
روزنامه جمهوری اسلامی: ملت که نباید همیشه در شعب ابی‌طالب زندگی کنند / نان مَردم قطع شود، دیگری خبری از دین هم نیست

فقر، توفنده‌ترین دشمن زندگی و ایمان است. این جناح حاکم باشد یا آن جناح فرق نمی‌کند. مسئولانِ محترم باید همه همت خود را بگذارند برای ارتقای معیشت مردم. سفره کوچک، پدر خانواده را کوچک می‌کند. این دولت و آن دولت هم ندارد. پدر که کوچک شد نمی‌تواند برای بزرگی و بزرگواری اهل خانه و خانواده‌اش کاری بکند چه رسد برای خانه بزرگتر که اسمش کشور است.

انتقاد روزنامه دولت به کریمی‌قدوسی؛ چرا برای کشور هزینه تراشی می‌کنید؟ / ادعای شما جز آسیب، ثمری ندارد
انتقاد روزنامه دولت به کریمی‌قدوسی؛ چرا برای کشور هزینه تراشی می‌کنید؟ / ادعای شما جز آسیب، ثمری ندارد

روزنامه ایران نوشت: کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی، در اظهاراتی دو پهلو مدعی شده است که در صورت صدور اذن تا انجام اولین آزمایش یک هفته فاصله می‌باشد. این درحالی است که رژیم صهیونیستی، امریکا و کشورهای غربی به دنبال متهم کردن ایران هستند و با توجه به رویارویی اخیر ایران و رژیم صهیونیستی، این تلاش‌ها بیشتر هم شده است.

گروسی: ایران چند هفته با ساختن بمب اتم فاصله دارد / اما معنی این حرف این نیست که ایران سلاح اتمی دارد
گروسی: ایران چند هفته با ساختن بمب اتم فاصله دارد / اما معنی این حرف این نیست که ایران سلاح اتمی دارد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگویی با اشاره به این که قصد دارد به زودی به ایران سفر کند، خواستار همکاری بیشتر ایران با آژانس شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است