کد خبر : 278850
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۲۰ - 23:47
دسته‌بندی : اجتماعی، برگزیده ها
چاپ

سازمان هواشناسی: متولی بارورسازی ابرها وزارت نیرو است

رئیس سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه متولی طرح بارورسازی ابرها سازمانی ذیل وزارت نیرو است، اظهار کرد: به طور کلی بارور سازی ابرها یک موضوع علمی است که در برخی کشورهای دنیا نیز در حال انجام است اما سازمان جهانی هواشناسی تاکنون برای این کار توصیه‌ای ارایه نداده است.

سازمان هواشناسی: متولی بارورسازی ابرها وزارت نیرو است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایسنا نوشت: باتوجه به تشدید خشکسالی و تداوم این پدیده طی چهار سال اخیر یکی از روش‌های مطرح شده که این روزها بیشتر برای افزایش بارش مورد توجه قرار گرفته بارورسازی ابرها است البته تحقیقات در زمینه باروسازی مسئله جدیدی نیست و سابقه آن به سال ۱۳۳۰ باز می‌گردد و محققان ایرانی در دستگاه‌های دولتی و پژوهشی نظیر وزارت نیرو نیز در این بازه زمانی روی این مسئله متمرکز بوده‌اند اما به گفته رئیس سازمان هواشناسی کشور، سازمان جهانی تاکنون برای این‌ کار توصیه‌ای نداشته است.

سحرتاجبخش مسلمان درباره بارورسازی ابرها که در روزهای اخیر بسیار در رسانه‌ها جریان‌ساز شده است، اظهار کرد: همانطور که اخیرا در نشست تخصصی حکمرانی آب عنوان کردم، برخی کشورها روی بارورسازی ابرها کار می‌کنند که در ایران نیز سازمانی در وزارت نیرو مدت‌هاست روی این موضوع کار می کند.

وی ادامه داد:‌ به‌طور کلی بارورسازی ابرها یک موضوع علمی است که در برخی کشورهای دنیا نیز در حال انجام است اما سازمان جهانی هواشناسی تاکنون برای این کار توصیه‌ای ارایه نداده است.

رئیس سازمان هواشناسی کشور اضافه کرد: ممکن است بارورسازی ابرها سبب افزایش ۱۰ درصدی راندمان بارش شود اما راهکار عملی و موفقی برای فرار از خشکسالی به‌ویژه برای مناطقی مثل ایران محسوب نمی‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به کم‌بارشی‌های پیاپی کشور در کنار همه راهکارهای موجود برای بهبود شرایط، توصیه ما مدیریت منابع آب، صرفه‌جویی در همه بخش‌ها و برنامه‌ریزی برای تاب‌آوری با انواع سناریوهای بارشی است.

تاج بخش مسلمان در پایان تاکید کرد: متولی بارورسازی ابرها سازمان هواشناسی نیست و برعهده سازمانی ذیل وزارت نیرو است اما این روزها اخبار این فعالیت‌ را به نقل از سازمان هواشناسی منتشر شده است که صحت ندارد.

اخبار مرتبط:
فلاحت‌پیشه: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست، ظلم به همه مردم ایران است / احتمالاً قالیباف انصراف می‌دَهد
فلاحت‌پیشه: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست، ظلم به همه مردم ایران است / احتمالاً قالیباف انصراف می‌دَهد

تحلیلگر مسائل سیاسی کشور گفت: آرایش فعلی نامزدها تنها ظلم به پزشکیان نیست بلکه ظلم به مردم ایران نیز است که اکثر منتقد وضع موجود هستند. معتقدم حداقل 2 نامزد اصولگرا هدف انتخاباتی ندارند و فقط آمده اند تا با تبلیغات منفی جلوی رأی آوری نامزد منتقد وضع موجود را بگیرند. آنها از بیت المال هزینه می کنند و وقت مردم را می گیرند مثلا مناظرات می توانست 2 ساعته باشد اما در حال حاضر 4 ساعته برگزار می شود.

زاکانی: دارم توبه می‌کنم که چرا بیشتر در جبهه کار نکردم
زاکانی: دارم توبه می‌کنم که چرا بیشتر در جبهه کار نکردم

زاکانی گفت: بعضی‌ها علاقمندند که به گذشته برگردند و خودشان در مافوق طبقات اجتماعی قرار بگیرند. باید حواسمان جمع باشد که فریب گفته‌ها و افکار آنها را نخوریم. مردم باید انتخاب کنند و بعد انتخاب نظارت کنند که آن قولی که به مردم داده شده به آن عمل می‌کنند یا خیر؛ امروز کشور سرمایه‌های زیادی دارد و برخی علاقه دارند این سرمایه‌ها در اختیار بخشی از جامعه باشد و اکثریت مردم از آن سرمایه‌ها محروم باشند.

آخوندی: صداو سیما ۳۰ تا ۴۵ ثانیه فرصت دفاع برای من منظور کرده
آخوندی: صداو سیما ۳۰ تا ۴۵ ثانیه فرصت دفاع برای من منظور کرده

کمیسیون بررسی تبلیغات یک مورد را بجا تشخیص داد و بین ۳۰ تا ۴۵ ثانیه فرصت دفاع منظور کرد. هرچند این فرصت بسیار محدود است. با این وجود از آن استفاده خواهم کرد

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است