کد خبر : 278559
انتشار : ۱۴۰۲/۱۰/۱۹ - 19:15
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

فلاحت‌پیشه: گناه من و افرادی مانند مَن چیست که ردصلاحیت‌مان کردند؟

نماینده مجلس دهم نوشت: ردصلاحیت بسیاری از افراد متخصص و افرادی که ارتباطی با کانون‌های قدرت و ثروت ندارند، ظلم به کشور و مردم است. باید دید گناه من و افرادی مانند من چیست، جز اینکه در طول ده سال گذشته نسبت به خیانت برخی قدرت‌های خارجی در حق ملت ایران هشدار می‌دادم؟

فلاحت‌پیشه: گناه من و افرادی مانند مَن چیست که ردصلاحیت‌مان کردند؟

به گزارش سایت خبری مدارا: حشمت الله فلاحت پیشه نماینده سابق مجلس طی یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: انتخابات یک آزمون جدی برای نظام‌های سیاسی است. آزمونی که مصحح و داوران آن در همه جهان مردم هستند. افراد و جریاناتی که ۴سال قبل را در قدرت بوده‌اند و کارنامه آنها مشخص است، رو در روی افراد و گروه‌هایی قرار می‌گیرند که برنامه‌ها، افق‌ها و چشم‌اندازهای تازه‌ای را ترسیم کرده‌اند. این طیف‌ها، اهداف و برنامه‌های خود را ارایه می‌کنند تا مردم قضاوت نهایی را داشته و سکان هدایت ساختارهای اجرایی، تقنینی و مدیریتی کشور را به دست منتخبان بسپارند. معتقدم ردصلاحیت هر دلیلی که داشته باشد، دلیل سیاسی نباید داشته باشد. در خصوص شخص من که عدم التزام عملی به نظام جمهوری اسلامی دلیل ردصلاحیت عنوان شده، چیزی غیر از موضع‌گیری‌ها و مصاحبه‌های انتقادی من نمی‌تواند باعث عدم احراز صلاحیتم باشد.

فردی که حرفه سیاسی دارد و ۳دوره سابقه حضور در مجلس هم در رزومه او ثبت شده، طرح عدم التزام در موردش منصفانه نیست. در شرایطی که حضور برخی افراد در گستره کشور منجر به ایجاد شور و شوق انتخاباتی در کشور می‌شود، ردصلاحیت آنها به معنای عدم رونق در انتخابات است.

نتیجه این نوع ردصلاحیت‌ها، منجر به شکل‌گیری مجلسی ساکت می‌شود. مجلس یازدهم نمونه یک مجلس ساکت است؛ مجلسی که بارها دور زده شد. وقتی مجلسی دور می‌خورد، در واقع حقوق مردم را دچار خدشه می‌کند. در بزنگاه‌های مختلف مانند سکوت و عدم اثرگذاری مجلس در افزایش ۱۵۰درصدی مالیات‌ها، گرانی‌های افسارگسیخته، تورم، حوزه سیاست خارجی و…این منافع ملی کشور و مردم بود که بر باد رفت. نمایندگان در بخش‌هایی که می‌توانستند و باید ورود می‌کردند، ساکت ماندند؛ دلیل این سکون این بود که یا افراد فاقد تخصص در مجلس حاضر بودند یا اینکه روابطی خارج از متن میان نمایندگان و دولت حاکم بود. معتقدم پیشرفت هر جامعه‌ای، حاصل نقد افراد دلسوز است. ردصلاحیت بسیاری از افراد متخصص و افرادی که ارتباطی با کانون‌های قدرت و ثروت ندارند، ظلم به کشور و مردم است. باید دید گناه من و افرادی مانند من چیست، جز اینکه در طول ده سال گذشته نسبت به خیانت برخی قدرت‌های خارجی در حق ملت ایران هشدار می‌دادم؟مگر غیر از این است که امروز این خیانت‌ها برای مردم و مسوولان روشن شده است؟ آیا این انتقادات دلیلی برای عدم الزام به نظام است؟ گناه من و نمایندگانی مانند من چیست که در حوزه مقابله با فساد و ضرورت شفاف‌ساز امور هشدار می‌دادم؟ آیا غیر از این است که بی‌توجهی به این هشدارها امروز در ماجرای بروز فسادهای نجومی نمایان شده است؟ ردصلاحیت افرادی که می‌توانند مطالبات واقعی مردم را دنبال کنند، باعث می‌شود تا انتخابات مشارکتی نشود. اتفاقی که امروز رخ داده، آن است که روز به روز از اثرگذاری مجلس کم می‌شود و مردم چون تاثیرگذاری خاصی از مجلس و نمایندگان مشاهده نمی‌کنند، دلیلی برای حضور در انتخابات هم احساس نمی‌کنند. انتخابات واقعی جایی است که صاحبان کارنامه و مدعیان برنامه در جناح‌های سیاسی گوناگون بتوانند با هم رقابت سالم داشته باشند. نهایتا هم مردم به برنامه‌ها و اهداف رای دهند. امیدوارم این شرایط برای رقابت شرافتمندانه میان جریانات سیاسی گوناگون فراهم شود. تایید صلاحیت افراد و گروه‌هایی که به بهانه‌های غیرمتعارف مانند عدم التزام به نظام، عدم التزام به اسلام و….از گردونه انتخابات خارج شده‌اند، می‌تواند تنور انتخابات را گرم کند. باید از افراد و جریاناتی که در این شرایط که ثبت‌نام در انتخابات هزینه‌های بسیاری دارد، در صحنه حضور پیدا کرده‌اند، استقبال کرد. اما متاسفانه آنچه البته به جایی نرسد، فریاد من و امثال من است.

اخبار مرتبط:
ابراهیم فیاض: نتیجه تیترهای منفی و تلخ اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه است
ابراهیم فیاض: نتیجه تیترهای منفی و تلخ اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه است

جامعه‌شناس و تحلیلگر اصولگرا مدعی شد: وقتی مطالب آرامش بخش در کنار موضوعات انتقادی مطرح نشود و فقط مردم با یکسری تیترهای منفی و تلخ مواجه می شوند که نتیجه اش اشاعه افسردگی و اضطراب در جامعه خواهد بود.

نماینده مجلس: موشک‌های ما برای صلح است
نماینده مجلس: موشک‌های ما برای صلح است

آصفری گفت: غربی ها علاقمند نیستند بدون چراغ سبز آمریکا اقدامی انجام دهند. این پاسخ ایران می تواند صلح آمیز باشد. همواره گفتیم «موشک های ما برای صلح است»، امروز طرف مقابل متوجه قدرت موشک های ما شد و شلیک این موشک ها تأثیر مثبتی را در سیاست خارجی ما می تواند به دنبال داشته باشد.

ابراز رضایت روزنامه اصولگرا از حمایت خاتمی و روحانی از سپاه
ابراز رضایت روزنامه اصولگرا از حمایت خاتمی و روحانی از سپاه

روزنامه نزدیک به جریان قالیباف نوشت: هرچند که واکنش خاتمی نسبت به هم‌قطارانش با تأخیر مطرح شد؛ اما همین واکنش‌ها را می‌توان به‌عنوان مثالی در وحدت ملی ایران در مواجهه با برهه‌های سرنوشت‌ساز تعبیر کرد.  

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است