کد خبر : 274782
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - 22:10
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

رییس سازمان انرژی هسته‌ای:

بازرسی به ایران نیامده است/اظهاراتی برای جوسازی و غوغاسالاری

رییس سازمان انرژی هسته‌ای گفت: هیچ بازرسی از آژانس هسته‌ای به ایران نیامده، ما اختیار قانونی داریم که بازرس را تایید و یا رد کنیم و همه اظهارات جوسازی و غوغاسالاری بوده است.

بازرسی به ایران نیامده است/اظهاراتی برای جوسازی و غوغاسالاری

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمد اسلامی ظهر چهارشنبه در آئین امضای تفاهم‌نامه همکاری در زمینه بازسازی و بهسازی تجهیزات لیزری شرکت فولاد مبارکه و مرکز علوم و فنون لیزر ایران با بیان اینکه باور است که انسان را در مسیر پیشرفت قرار می‌دهد، اظهار کرد: افرادی هستند که پول دارند و نمادهای پیشرفت را خریداری و نصب می‌کنند اما باید نسبت به پایداری روند خرید این نماد توجه داشته باشند.

به نوشته مهر؛ وی ادامه داد: امروز علوم و فنون نوین که زنجیره ارزش فوق العاده‌ای دارد محل دعوا است، ارزش افزوده حداکثری دارد، به همین دلیل با اتهامات بی شماری که امپراتوری رسانه‌های غربی می‌زنند رو به رو شوید این رسانه‌ها برای تحقق اهداف خود از سازمان‌های بین‌المللی استفاده می‌کنند و این در حالی است که هیچیک از ظرفیت‌های شکل گرفته در انرژی اتمی خارج از سیاست‌های آژانس نیست و همه چیز آشکار و واضح است.

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما اختیار قانونی داریم که بررسی کنیم، تائیدیه بدهیم و یا ندهیم، ما بازرسی نداشتیم که راهش دهیم یا ندهیم و همه اظهارات جوسازی و غوغاسالای بوده و اصلاً بازرسی به ایران نیامده است.

وی با بیان اینکه فرایند طی شده در سازمان انرژی اتمی در بالادست و پایین دست زنجیره، دارای ارزش بسیار اقتصادی و خوش آتیه است، افزود: می‌خواستند در آب سنگین تمام پیج و مهره‌ها را باز و خورد کنند که این فناوری را نداشته باشیم، امروز صنایع پیشرفته به دنبال OLED هستند، مشتقات آب سنگین بر پایه این محصول است.

محصولی که ایران دارد صدر جدول کیفیت و خلوص دنیا است

اسلامی با بیان اینکه محصولی که ایران دارد صدر جدول کیفیت و خلوص دنیا است، گفت: این در حالی است که کشور ایران با تحریم‌، تهدید، عملیات تروریستی و … روبه رو است اما به لطف الهی و اعتماد به نفس و خودباوری، ظرفیت متفاوت و جنگنده برای پیشرفت برنامه‌ها و اهداف انرژی به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه اگر قدرت تشخیص و تمیزدادن فرآوری معادن را نداشته باشیم و اگر نتوانیم راکتور را در چرخه سوخت بارگذاری کنیم نمی‌توانیم اولین نیازهای کشور را تأمین کنیم، ادامه داد: در برنامه فولاد مبارکه برای سال ۱۴۱۰ اتفاقات خوبی رقم خواهد خورد، ما نیز در سال ۱۴۲۰ برنامه ریزی تولید ۲۰ هزار مگاوات برق را داریم تا امروز ۶۲ میلیارد کیلوات ساعت برق داشته باشیم، باید بازدهی ما بسیار بالا باشد این میزان تولید افت ندارد و فرکانسی را که روی شبکه قرار می‌دهد طرفداران زیادی رادارد که امکان خارج شدن از مدار را ندارد در چرخه تولید بازفرآوری دارد.

رئیس سازمان انرژی هسته‌ای تصریح کرد: طی ۱۰ سال گذشته تولیدات برق انرژی هسته‌ای معادل ۹۲ میلیون بشکه نفت به ارزش ۷ میلیون دلار در مصرف سوخت فسیلی صرفه‌جویی شده است.

دنیا برای کربن صفر در حال حرکت است

وی در خصوص تولید فولاد سبز نیز گفت: دنیا برای کربن صفر در حال حرکت است، تعهد کربن صفر یک تعهد بسیار مهم است، باید به این امر پرداخته شود و باید به سمت انرژی پاک برویم.

اسلامی اضافه کرد: انقلاب صنعتی بیشترین چالش را در تحولات اقلیمی ایجاد کرده و باید گام مثبت در مسائل زیست محیطی و اجرای انرژی پاک با مشارکت همه بخش‌ها برداریم.

تولید انرژی پاک بازدهی اقتصادی بالایی دارد

وی با بیان اینکه تولید انرژی پاک بازدهی اقتصادی بالایی دارد، ادامه داد: این انرژی باید برای صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار گیرد و صنایع کوچک مقیاس نیز باید در این زمینه ورود جدی داشته باشند.

رئیس سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: صنعت هسته‌ای در ۱۲ رشته در نیویورک و … جز اقتصادهای رو به پیشرفت است واین در حالی است که در کشور به دلیل دشمنی‌ها این صنعت به جایگاه واقعی خودش نرسیده است.

وی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای در کشور در زمینه ابزار دقیق و لیزر دستاوردهای خوبی دارد، اضافه کرد: فولاد مبارکه تاکنون در حوزه لیزر بهره برداری خوبی را داشته و می‌تواند راهگشای دیگر صنایع برای استفاده از دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور باشد.

اسلامی افزود: در حال حاضر استفاده از لیزر را با فناوری زیستی همراه با مشتقات آب سنگین برای درمان به ویژه برای بیماران سرطانی در دستور کار داریم.

قطار حرکت تحقیقات نتیجه‌گرا فعال است

وی با تاکید بر اینکه قطار حرکت تحقیقات نتیجه‌گرا فعال است و هر روز دستاورد جدیدی را نشان می‌دهد، افزود: ما این امکان را داریم که در زمینه تصفیه پساب با استفاده از پلاسمای سرد به فولاد مبارکه کمک کنیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مردان فولاد مبارکه مومنانه پای کارها ایستادند تا به نتیجه رسید، ابراز کرد: در این زمینه با توجه به انعقاد این تفاهم‌نامه همکاری‌ها در مرکز لیزر ادامه دار خواهد بود و به نتایج خوبی نیز دست می‌یابد.

اخبار مرتبط:
توزیع بیش از ۴ میلیون تعرفه انتخابات در استان اصفهان
توزیع بیش از ۴ میلیون تعرفه انتخابات در استان اصفهان

دبیر ستاد انتخابات استان اصفهان از توزیع بیش از ۴ میلیون تعرفه انتخابات در استان، خبر داد.

آتش‌سوزی در کارگاه مبل خیابان امام خمینی اصفهان/نیروهای امدادی از ۱۸ ایستگاه اعزام شد
آتش‌سوزی در کارگاه مبل خیابان امام خمینی اصفهان/نیروهای امدادی از ۱۸ ایستگاه اعزام شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از وقوع حادثه‌ آتش‌سوزی در کارگاه مبل و انبار چوب در خیابان امام خمینی خبر داد.

برخورد ۲ خودرو در اردستان یک کشته و ۴ مصدوم داشت
برخورد ۲ خودرو در اردستان یک کشته و ۴ مصدوم داشت

رییس مرکز اورژانس اردستان گفت: تصادف ۲خودرو در محور اردستان - ظفرقند یک کشته و ۴ مصدوم برجا گذاشت.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است