کد خبر : 274677
انتشار : ۱۴۰۲/۰۹/۲۲ - 10:27
دسته‌بندی : اقتصادی، برگزیده ها
چاپ

یک اقتصاددان: جیب مردم هر روز خالی‌تر می‌شود تا قلک مالیات دولت پر شود

یک اقتصاددان گفت: بودجه در هیچ دولتی تغییری نداشته جز اینکه هر سال غیرشفاف‌تر شده است، یک زمانی صحبت از فروش نفت قبح داشت، اما امروز کانالیزه شده یا یک زمانی افزایش مالیات چالشی بود، اما امروز جیب مردم هر روز خالی‌تر می‌شود تا قلک مالیات پر شود و ماحصل آن این است که هر روز قسمت عمرانی کشور ضعیف‌تر می‌شود.

یک اقتصاددان: جیب مردم هر روز خالی‌تر می‌شود تا قلک مالیات دولت پر شود

به گزارش سایت خبری مدارا؛ روزنامه اعتماد با پیمان مولوی، اقتصاددان درباره لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ گفت‌وگو کرده است.

بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

  • تنها تفاوت این بودجه با بودجه‌های گذشته این است که این بودجه ضعیف‌تر است و بودجه در ایران یک ماهیت عملیاتی ندارد و ماهیت آن بیشتر حسابداری است و با افزایش تورم یک سمتش رشد می‌کند و سمت دیگرش را با روش‌های ساختگی بالا می‌برند مثلا افزایش قیمت دلار، افزایش مالیات‌ها و … و کسی در این سیستم بروکراسی دیوان‌سالاری دولتی نمی‌پرسد که دلیل این وضعیتی که به وجود آمده، چیست؟
  •  مشکل این است که کشور با تحریم‌های موجود فلج شده و دیگر قابل اداره نیست و اگر هم با همین مدل قابلیت اداره داشته باشد باز هم با تورم‌های بالا، اقتصاد ذی‌نفعانه در اوج روبه‌رو است و وزارت صمت و بانک مرکزی هم همچنان مخل تمامی ارکان واردات و صادرات هستند.
  • بودجه در هیچ دولتی تغییری نداشته جز اینکه هر سال غیرشفاف‌تر شده است، یک زمانی صحبت از فروش نفت قبح داشت، اما امروز کانالیزه شده یا یک زمانی افزایش مالیات چالشی بود، اما امروز جیب مردم هر روز خالی‌تر می‌شود تا قلک مالیات پر شود و ماحصل آن این است که هر روز قسمت عمرانی کشور ضعیف‌تر می‌شود.
  • این بودجه بیشتر شبیه دفتر حساب و کتاب و هزینه‌های جاری است و مربوط به دولت کنونی نیست و در همه دولت‌ها به همین شکل بوده است و الان هم باز این بودجه با کسری بسته خواهد شد و در اواسط سال کم می‌آورند و نقدینگی مجددا رکورد می‌زند و همه این موارد کاملا قابل پیش‌بینی است.
اخبار مرتبط:
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است

سید مهدی حسینی، معاون سابق وزارت نفت بیان کرد: الان آمریکا نزدیک انتخابات است، از مدتی که رقابت‌های انتخاباتی شروع شده، آمریکا به شدت برای کسب رأی بیشتر، نیاز به نرخ پایین بنزین دارد. آمریکایی‌ها به سرعت نسبت به قیمت بنزین و نفت عکس العمل نشان می‌دهند. بنابراین در این شرایط، دولت بایدن تلاش می‌کند تولید نفت بالا برود و ایران نیز در این بین فرصت تولید بیشتر پیدا می‌کند. من تصور می‌کنم صحبت آقای ظریف که گفته‌اند در دولت بایدن، فروش نفت آسان شده، صحبت درستی است. آمریکایی‌ها می‌خواهند قیمت تابلو پمپ بنزین‌ها پایین باشد و به ایران هم اجازه می‌دهد که عرضه را زیاد کند.

مشاور قاضی‌زاده هاشمی: ظریف ما را از ترامپ قمارباز می‌ترساند
مشاور قاضی‌زاده هاشمی: ظریف ما را از ترامپ قمارباز می‌ترساند

صالح اسکندری از همراهان قاضی زاده هاشمی به تندی از محمد جواد ظریف انتقاد کرد. او گفت: مسئله اساسی کشور برجام نیست؛ میت برجام را دوباره از گور بیرون کشیدند و کافور تازگی به آن می‌زنند.

حمله قاضی‌زاده هاشمی به حسن روحانی: رفته بودند با کدخدا بسازند، اما هم خدا را از دست دادند، هم اهالی ده را
حمله قاضی‌زاده هاشمی به حسن روحانی: رفته بودند با کدخدا بسازند، اما هم خدا را از دست دادند، هم اهالی ده را

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با حمله به روحانی گفت که بعضی‌ها رفته بودند با کدخدا بسازند، هم خدا را از دست دادند هم اهالی ده را.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است