کد خبر : 271702
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۳۰ - 16:28
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

محمدصالح جوکار: قانون درباره ردصلاحیت‌ها شفاف است

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس گفت: هیئت‌های اجرایی باید مدارک و مستندات در مورد علت ردصلاحیت داوطلب انتخابات را ارائه کند. حتی در قانون پیش‌بینی شده از مراجعی که استعلام می‌شود اگر ردصلاحیت بدون مدارک و مستندات صورت بگیرد و یا موضوع کذبی باشد، آن مرجع هم مطابق قانون مجازات شوند.

محمدصالح جوکار: قانون درباره ردصلاحیت‌ها شفاف است

به گزارش سایت خبری مدارا؛ خبرآنلان نوشت: اخیراً غلامرضا نوری‌قزلجه، از جمله نمایندگان ردصلاحیت شده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که نسبت به ردصلاحیت خود اعتراض کرده اما هیئت اجرایی سند و مدرکی دال بر اینکه نشان دهد بندهای ۱، ۲ و ۴ ماده ۳۱ صلاحیت درباره او صدق می‌کند، ارائه نکرده است.

در همین راستا محمدصالح جوکار رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی اعلام کرد به دلیل اینکه ردصلاحیت‌های صورت گرفته توسط هیئت‌های اجرایی بنابر استعلام مراجع ۵ گانه صورت گرفته، اگر مدرکی درباره اینکه چرا فرد به استناد ماده مذکور ردصلاحیت شده، ارائه نکنند، مراجع طبق قانون مجازات می‌شوند.

بخش هایی از گفت و گوی جوکار را در ادامه می خوانید:

  • بنده ارزیابی از عملکرد هیئت‌های اجرایی ندارم اما در مجموع طبق قانون انتخابات هیئت‌های اجرایی متشکل از معتمدین محلی هستند که در طول دولت‌های گذشته به همین ترتیب بوده که فرماندار اعضای هیئت مذکور را به هیئت‌های نظارتی و آنها هم تأیید می‌کنند که در نهایت هیئت‌های اجرایی تشکیل می‌شوند.
  • براساس قانون هیئت اجرایی وظیفه بررسی صلاحیت‌ها و اخذ استعلام از مراجع ۵ گانه را برعهده دارد. البته آنچه در قانون پیش‌بینی شده این است ردصلاحیت باید همراه با مستندات قانونی صورت بگیرد، این مستندات قانونی بسیار بسیار حائز اهمیت است تا جایی که حتی مراجع ۵ گانه نیز نمی‌توانند خلاف مستندات نظری ارائه کنند.
  • در مرحله اول که شامل رسیدگی هیئت‌های اجرایی به صلاحیت‌ها می‌شود تعدادی ردصلاحیت یا عدم احراز صلاحیت شدند که در این مرحله قانون در راستای حمایت از حقوق داوطلبان پیش‌بینی کرده که آنها اعتراض خود را همراه با مدارک و مستندات به هیئت‌های نظارتی استانی تحویل بدهند و آنها هم مدارک را بررسی می‌کنند و مجدداً در مرحله بعد هم اگر ردصلاحیت و عدم احراز صورت بگیرد مجدداً حقوق داوطلبان در نظر گرفته شده چنانچه می‌توانند به هیئت نظارت مرکزی شکایت کنند.
  • در مجموع در قانون انتخابات تلاش شده در مراحل چندگانه بررسی صلاحیت‌ها بررسی دقیقی صورت بگیرد و فردی با آنچه که برای نمایندگی مجلس شایسته است، انتخاب شود. حق داوطلبین است که بدانند چرا ردصلاحیت شدند.
  • آنچه نمایندگان با بنده هم در میان گذاشتند این است که دقیقاً به آنها گفته شده طبق کدام بند ردصلاحیت شدند. البته این حق داوطلبین است که بدانند و در جریان قرار بگیرند.
  • هیئت‌های اجرایی باید مدارک و مستندات در مورد علت ردصلاحیت داوطلب انتخابات را ارائه کند. حتی در قانون پیش‌بینی شده از مراجعی که استعلام می‌شود اگر ردصلاحیت بدون مدارک و مستندات صورت بگیرد و یا موضوع کذبی باشد، آن مرجع هم مطابق قانون مجازات شوند.
  • وقتی گفته می‌شود با ارائه اسناد و مدارک ردصلاحیت صورت بگیرد کاملاً شفاف است این معنای دقیقی دارد و قانون کاملاً شفاف است.
اخبار مرتبط:
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر با اشاره مطالبات مردم استان خوزستان و ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت شهر اظهار کرد: برخی از مناطق ما با مشکل فاضلاب و آسفالت و... روبرو هستند؛ بنابراین رسیدگی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان ضروری است.

امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد
امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت: مردم باید به کسی رای دهند که دلسوز مردم بوده و خود را در انقلاب اسلامی ثابت کرده باشد، اهل سیاسی کاری و جناح بازی نباشد و مسیری مقدس انقلاب اسلامی را بپیماید و از رهبری اطاعت محض داشته باشد؛ انتخاب خواهند کرد.

امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم
امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم

آیت‌الله اعرافی گفت: در گذشته تجربه فتنه‌ای پس از برگزاری انتخابات داریم که به قانون تمکین نشده است.باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم. در گذشته برخی‌ها تن به قانون ندادند و انتظار می‌رود از نامزدها، ستادها و طرفداران که پایبند به اخلاق و قانون باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است