کد خبر : 271409
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۹ - 09:55
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان:

مقابله قضایی با اقدامات آلاینده ۴ صنعت بزرگ در اصفهان انجام شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده در زمینه مقابله با آلودگی هوا گفت: برای ۴ صنعت بزرگ مقابله قضایی انجام دادیم که لازم است پیگیری شود.

مقابله قضایی با اقدامات آلاینده ۴ صنعت بزرگ در اصفهان انجام شد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ احمدرضا لاهیجان زاده با حضور در صد و دهمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر اصفهان، اظهار کرد: شنبه شب جلسه شورای تأمین استان با حضور وزرای کشور و نیرو برگزار و مواردی در خصوص آلودگی هوا، حمل و نقل، انتقال نیروگاه، مازوت سوزی و.. مطرح و مصوبات خوبی تصویب شد که امیدواریم اجرایی شود.

به نوشته مهر؛ وی افزود: ۷۰ درصد صنایع استان و ۷۵ درصد جمعیت استان در شعاع پنجاه کیلومتری شهر اصفهان واقع شده و این منطقه یک اقلیم خاص و قابلیت محدودی برای پذیرش دارد، بنابراین بسیاری از مشکلات اصفهان ناشی از همین شرایط است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان گفت: کم بارش‌ترین کلانشهر کشور اصفهان است، یعنی کمترین سامانه آب و هوایی وارد شده شده است و در این صورت وزش باد نیز اتفاق نمی‌افتد، بنا بر اعلام اداره کل هواشناسی استان اصفهان کم بادترین شهر نیز اصفهان است و این اقلیم بیانگر این است که در بارگذاری محدودیت بسیار زیادی داریم.

وی با اشاره به وضعیت آلودگی هوا بیان کرد: سال ۹۵، ۷۲ روز و در سال ۱۴۰۱، ۱۷۲ روز هوای ناسالم در اصفهان داشتیم و اگر شرایط کنونی ادامه پیدا کند ممکن است تعداد روزهای ناسالم در هیچ سالی پایین‌تر از ۱۰۰ نباشد.

برابری تعداد چاه‌های اصفهان با کل کشور

لاهیجان زاده اظهار کرد: در آبان ماه با پدیده حبس شدن هوا یا بلاکینگ مواجه شدیم که سبب شد از ۲۷ روز، ۲۱ روز با هوای ناسالم روبرو شویم.

وی ادامه داد: از ۱۳ تا ۲۴ آبان، مشکل آلودگی هوا به شدت در اصفهان وجود داشت، در این زمان محدوده‌هایی در شهر داشتیم که شاخص آلایندگی در آن بالای ۲۰۰ بود و اگر مدارس تعطیل نمی‌شد این شاخص به شدت بالا می‌رفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان در خصوص مازوت سوزی بیان کرد: اگر سوخت مازوت در نیروگاه اصفهان استفاده شود ۱۳۲۸ برابر دی اکسید گوگرد بیشتری نسبت به زمانی که گاز سوخته می‌شود، در هوا پراکنده می‌شود.

وی افزود: در نیمه دوم سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ طی ۱۴۰ روز، ۸۴۰ میلیون لیتر مازوت فقط در ۴ واحد نیروگاه شهید محمد منتظری سوزانده شد که این میزان بیش از ۱۷۰ برابر حجم مازوت قابل مصرف در نیروگاه بعثت تهران و منتظر قائم کرج است.

لاهیجان زاده با اشاره به پدیده فرونشست زمین اظهار کرد: تعداد چاه‌های اصفهان امروز برابر تعداد کل چاه‌های کشور در سال ۱۳۵۷ است، همچنین ۲۹ دشت در استان دچار فرونشست ۱۵.۱ سانتی‌متری در سال هستند که جمعیت بالای میلیون نفری را تحت پوشش دارند.

تهیه سند کاهش آلودگی هوا

وی با اشاره به فعال شدن کانون‌های گرد و غبار افزود: شهریور امسال برای نخستین بار شاهد فعال شدن کانون گرد و غبار تالاب گاوخونی بودیم که ذرات آن به سمت شهر اصفهان آمد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اصفهان با اشاره به اقدامات انجام شده برای مقابله با آلودگی هوا اظهار کرد: در بخش پایش اقدامات خوبی انجام شد که تعدادی از این پایش‌ها منجر به پلمپ واحدهای غیرمجاز شد.

وی افزود: سند کاهش آلودگی هوا با وجود تلاش بسیار تهیه شد و وظایف و تکالیف دستگاه‌ها در این سند مشخص شد که بر اساس این سند با هر گونه ترک فعل باید مقابله شود.

لاهیجان زاده تصریح کرد: برای ۴ صنعت بزرگ مقابله قضائی انجام دادیم که لازم است پیگیری شود، به عنوان مثال تعطیلی واحد کک سازی ذوب آهن به قوه قضائیه اعلام شد که پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه مالک نیروگاه شهید منتظری کاملاً آماده است تا نیروگاه به جاده نائین منتقل شود، گفت: موافقت مالک برای ایجاد نیروگاه جدید سیکل ترکیبی با کلاس اف با راندمان ۶۰ درصد عنوان شده و طرح آن‌ها نیز آماده است، اگر این اتفاق صورت گیرد یکی از اقدامات اثرگذار خواهد بود.

اخبار مرتبط:
مازوت‌ سوزی در سیمان سپاهان آغاز شد/جریمه۷میلیون تومانی ذوب آهن
مازوت‌ سوزی در سیمان سپاهان آغاز شد/جریمه۷میلیون تومانی ذوب آهن

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:سیمان سپاهان مازوت سوزی را آغاز کرده و از مدیرعامل این شرکت درخواست داریم به مصوبه شورای امنیت ملی تکیه نکند و برای سلامتی مردم این شرکت را تعطیل کند.

اجرای ۴۶۰ پروژه بدست متخصصان ایرانی در پتروپالایش اصفهان
اجرای ۴۶۰ پروژه بدست متخصصان ایرانی در پتروپالایش اصفهان

مدیر عامل هلدینگ پترو پالایش اصفهان با تاکید بر استراتژی‌ اجرای ۴۶۰ پروژه در پتروپالایش اصفهان، گفت: می‌خواهیم تا سال ۱۴۰۵ به بالاترین ضریب پیچیدگی درمنطقه برسیم.

ادامه فعالیت ۷ بنگاه اقتصادی ورشکسته با حمایت دستگاه قضائی
ادامه فعالیت ۷ بنگاه اقتصادی ورشکسته با حمایت دستگاه قضائی

رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: دادگستری ضمن مدیریت تأدیه دیون بستانکاران از تعطیلی واحد تولیدی ورشکسته پیشگیری کند و نتیجه این اقدام، ادامه فعالیت ۷ بنگاه اقتصادی و تولیدی ورشکسته در سطح استان اصفهان بوده است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است