کد خبر : 271261
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۲۸ - 16:15
دسته‌بندی : برگزیده ها، فرهنگی
چاپ

یک حقوقدان: قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند

مهدی کوهیان گفت: «در حقوق اساسی هم اصل بر آزادی اراده، آزادی فعالیت و آزادی بیان‌های هنری جزو حقوق طبیعی افراد، چه زن و چه مرد است. در قانون اساسی ما هم صراحتا اشاره شده که زن و مرد با یکدیگر برابر و از حقوق یکسان برخوردارند. بر این اساس فکر می‌کنم اظهارات این مقام امنیتی سیاسی، غیرحقوقی و غیر تخصصی است. ایشان حتی اگر از واحد حقوقی همان استانداری هم سوال می‌پرسیدند احتمالا این پاسخ را می‌شنیدند که قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند.»

یک حقوقدان: قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ دیدبان نوشت: مهدی کوهیان حقوقدان درباره ادعای معاون امنیتی استاندار اصفهان مبنی براینکه حضور نوازنده زن در صحنه مسئله جدیدی است و تعریف قانونی ندارد، گفت: «درخصوص آزاد بودن هرچیزی ما در فقه اصل «اصاله الاباحه» را داریم. بدین معنا که همه چیز مباح و آزاد است مگر اینکه شرع به شکل مشخص درموردش منعی داشته باشد. بنابراین از نظر فقهی این قاعده در مورد نوازندگان زن وجود دارد و پیش از این هم سابقه داشته است. گواه این مدعی هم آنکه در همان اصفهان و چهلستون، کنسرت محمدرضا شجریان با نوازندگان زن برگزار شده است. با این تفاصیل حضور زن قانون نمی‌خواهد بلکه عدم حضورش قانون می‌خواهد.»

وی درباره آزاد بودن هر امری در قانون اساسی، عنوان کرد: «در حقوق اساسی هم اصل بر آزادی اراده، آزادی فعالیت و آزادی بیان‌های هنری جزو حقوق طبیعی افراد، چه زن و چه مرد است. در قانون اساسی ما هم صراحتا اشاره شده که زن و مرد با یکدیگر برابر و از حقوق یکسان برخوردارند. بر این اساس فکر می‌کنم اظهارات این مقام امنیتی سیاسی، غیرحقوقی و غیر تخصصی است. ایشان حتی اگر از واحد حقوقی همان استانداری هم سوال می‌پرسیدند احتمالا این پاسخ را می‌شنیدند که قانون اساسی ما و فقه شیعه بحث نوازندگان زن را مباح و آزاد می‌داند.»

این محدودیت‌ها مانع استیفای حقوق مردم می‌شود و آن‌ها می‌توانند شکایت کنند

کوهیان ضمن تاکید براینکه استدلال این مقام استانداری اصفهان بر خلاف آزادی‌های مصرح در قانون اساسی و شرع اسلام است گفت: «اگر هریک از این محدودیت‌ها و موارد بازدارنده، مردم را از حقوق طبیعی‌شان منع یا به آن‌ها ضرری وارد کرده و مانع استیفای حقوقشان در خصوص استفاده از آثار هنری و مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و هنری شده است، می‌توانند حتی شکایت خود را در دادگستری مطرح کنند. البته معتقدم بر اساس وظایف دادستاناصفهان و دادستان کل کشور باید مدافع حقوق عامه باشند و از آن پاسداری کنند. یکی از حقوق عامه حق مشارکت‌های فرهنگی و هنری، حق بر آزادی بیان هنری و استفاده شهروندان از آثار هنری عزیزان هنرمند است. چنین برخوردهایی علاوه بر اینکه ایجاد محدودیت برای نوازنده زن است،  متاسفانه حقوق مردم اصفهان را هم تضییع کرده و دادستان اصفهان می‌تواند دردفاع از حقوق عامه علیه متعدیان به حقوق مردم اعلام جرم کند و کسانی که مانع اجرای یک اثر هنری شده‌اند را تحت تعقیب قرار دهد.»

جدا تلقی کردن یک استان از باقی کشور زیر سوال بردن تمامیت ارضی کشور است

این کارشناس ارشد حقوق ارتباطات همچنین در پاسخ به اینکه آیا اظهار نظر این مقام امنیتی بر اینکه «اصفهان را نمی‌شود با جاهای دیگر مقایسه کرد»، ناشی از یک برخورد سلیقه‌ای است تا قانونی گفت: «هر شخصی که بخواهد تمامیت ارضی کشور را زیر سوال ببرد و نقطه‌ای از کشور را با دیگر نقاط متفاوت بداند، ناخواسته دارد حاکمیت قانون را در همه ابعاد سرزمینی ایران زیر سوال می‌برد.»

کوهیان تاکید کرد: «قانون وقتی تصویب می‌شود برای همه شهروندان و اتباع ایران ساری و جاری است؛ برای تک تک شهرها، روستاها و مناطق مختلف، همه به یکسان در برابر قانون مسئول هستند. در قانون اساسی حتی رهبر هم در برابر قانون همانند بقیه مردم در نظر گرفته می‌شود. حال اینکه اگر شخصی افراد یک شهر، گروه یا دسته‌ای را متفاوت از دیگران قلمداد کند و آنها را صاحب حق بیشتر یا امتیاز بیشتر یا کمتری بداند، برخلاف اصول مسلم قانون اساسی ماست. بنابراین فکر می‌کنم ایشان سهوا دچار اشتباه شده‌اند؛ اینکه مردم یک شهر را جدا از دیگر شهرهای کشور قلمداد کرده‌اند، برخلاف حقوق و آزادی‌های مصرح و اصل برابری همه اتباع در برابر قانون اساسی است. بنابراین فکر می‌کنم در این مورد هم ایراد به ایشان وارد است.»

اخبار مرتبط:
صادق محصولی برای ائتلاف بر حذف توانگر تاکید داشت، قالیباف روی نوباوه/ پشت‌پرده ائتلاف پرحاشیه!
صادق محصولی برای ائتلاف بر حذف توانگر تاکید داشت، قالیباف روی نوباوه/ پشت‌پرده ائتلاف پرحاشیه!

«در جریان رای‌گیری تیم قالیباف از رای دادن به پیرهادی امتناع کردند و همین امر باعث شد تا آرای او و آجرلو برابر شود. در یک مقطع دیگر هم بود که باز هم لابی‌های پشت‌پرده از حضور پیرهادی جلوگیری کرد. مالک شریعتی هم در اعتراض به حضور محسن دهنوی در فهرست نهایی شورای ائتلاف و پایداری، قهر و اعلام کناره‌گیری کرد.»

صادق محصولی: تضعیف رئیسی، تضعیف نظام است
صادق محصولی: تضعیف رئیسی، تضعیف نظام است

صادق محصولی با تاکید بر اینکه جبهه پایداری هیچگاه به سمت سکولاریسم نخواهد رفت، تاکید کرد: انتخابات در ایران با گرایش‌ها و سلایق مختلف صورت می‌گیرد و اثر وضعی آن، اصلاح حکمرانی و رفع مشکلات در اداره کشور است.

عضو مجلس خبرگان رهبری: باید همه بانک‌ها را جمع کنند / کارمندان بانک‌ها کار‌های بیهوده انجام می‌دهند
عضو مجلس خبرگان رهبری: باید همه بانک‌ها را جمع کنند / کارمندان بانک‌ها کار‌های بیهوده انجام می‌دهند

نامزد ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری گفت: باید همه بانک‌ها را جمع کنند تنها دوسه مورد بانک باشد به عنوان امانت دار مردم و دولت که در ازای پول هم سود ندهد و صرفا امانت داری کنند تا پول‌ها خارج شده و به چرخه تولید رفته و نرخ‌ها پایین می‌آید و مردم پول خود را در هر عرصه‌ای برای تولید می‌برند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است