کد خبر : 268465
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۱۲ - 16:44
دسته‌بندی : بین الملل
چاپ

مذاکره در خصوص وقفه ۱۲ ساعته عملیات نظامی برای ورود کمک و سوخت به غزه

یک منبع فلسطینی آگاه از جزئیات مذاکرات متمرکز ساعات اخیر، در گفت‌وگو با «العالم‌ العربی» تأکید کرد که پیشنهادی برای وقفه عملیات نظامی در ساعات روز مطرح‌شده که طی آن، اسرائیل متعهد می‌شود حملات هوایی، زمینی و دریایی به اهداف فلسطینی را متوقف کند. طبق همین پیشنهاد، گروه‌های فلسطینی در غزه نیز متقابلا توقف جنگ را متعهد خواهند شد.

مذاکره در خصوص وقفه ۱۲ ساعته عملیات نظامی برای ورود کمک و سوخت به غزه

به گزارش سایت خبری مدارا؛العربیه نوشت: یک منبع فلسطینی آگاه از جزئیات مذاکرات متمرکز ساعات اخیر، در گفت‌وگو با «العالم‌ العربی» تأکید کرد که پیشنهادی برای وقفه عملیات نظامی در ساعات روز مطرح‌شده که طی آن، اسرائیل متعهد می‌شود حملات هوایی، زمینی و دریایی به اهداف فلسطینی را متوقف کند.

طبق همین پیشنهاد، گروه‌های فلسطینی در غزه نیز متقابلا توقف جنگ را متعهد خواهند شد.

این منبع جمعه ۱۲ آبان توضیح داد که بر اساس این پیشنهاد، وقفه نبرد در طول ساعات روز، در بازه ۱۲ ساعت از طلوع فجر آغاز شود و در ساعات مشخصی که پس از توافق بر سر جزئیات باقی‌مانده، اعلام خواهد شد، هنگام غروب پایان یابد.

میانجی‌گری قطر و مداخله مصر

این منبع، با تاکید بر این که آمریکا، تل‌آویو را برای بحث در مورد شرایط اجرای وقفه بشردوستانه زیر فشار قرار داد، خاطرنشان کرد که گفت‌وگوها با میانجیگری قطر و مداخله طرف مصری، در جریان است.

به گفته او، بحث بر سر وقفه نبرد از سوی دو طرف از شش صبح تا شش عصر در جریان است. در طول این بازه زمانی، حرکت از شمال دره غزه به جنوب آن مجاز است مشروط بر این که حرکت از جنوب دره غزه به شمال، به استثنای کامیون‌های آژانس امداد و کاریابی آوارگان فلسطینی سازمان ملل متحد «آنروا»، صلیب سرخ و هلال احمر، ممنوع باشد.

همچنین گفت‌وگو در مورد آزادی ۸۰ اسیر دوتابعیتی و غیرنظامی نزد حماس به اضافه تحویل اجساد اسرائیلی‌های کشته‌شده در غزه و اقدام متقابل اسرائیل برای ازادسازی زنان و کودکانی که در اسارت دارد، مشروط بر همزمان نبودن این کار با آزادی گروگان‌های نزد حماس، ادامه دارد.

این منبع آگاه تصریح کرد که این گفت‌وگوها همچنین، تلاش اسرائیل برای وارد کردن روزانه ۵۰۰۰۰ لیتر سوخت به نوار غزه را شامل می‌شود، مشروط بر این که ورود سوخت به شکلی گام به‌گام و طی فرآیندی نظارتی دقیق، توزیع شود.

او افزود: «این نظارت، احتساب مقدار سوخت مورد نیاز برای راه‌اندازی ژنراتورهای برق بیمارستان‌های اصلی نوار و پمپ‌های فاضلاب و همچنین تامین سوخت آمبولانس‌های فعال از طریق هلال احمر فلسطین را شامل می‌شود.»

نیروگاه برق به ۴۵۰ هزار لیتر در روز و تمام بیمارستان‌های نوار غزه به ۱۵ هزار لیتر گازوئیل در روز نیاز دارند. بیمارستان الشفاء که بزرگترین بیمارستان غزه است، به تنهایی نیاز به پنج هزار لیتر در روز دارد.

به گفته این منبع، گفت‌وگوها همچنین موضوع افزایش حجم کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه از گذرگاه زمینی رفح به ۱۵۰ تا ۲۰۰ کامیون در روز را دربر می‌گیرد و تیم هایی از صلیب سرخ، «آنروا» و هلال احمر، هسته اصلی اجرای توافقنامه پیشنهادی خواهند بود.

توافق پیشنهادی، ادامه تردد دوتابعیتی‌ها از گذرگاه رفح و آغاز تخلیه شمار بیشتری از مجروحان از طریق گذرگاه و همچنین بازرسی اسرائیل از موارد ورودی به نوار غزه و موافقت با موارد خارج‌شده را شامل می‌شود.

از سویی به گفته همین منبع آگاه، هنوز بر سر تاریخ اجرای این وقفه، توافق حاصل نشده و جنبش حماس تا این لحظه با تمام موارد پیشنهادی مورد بحث، موافقت نکرده است. او اظهار داشت موافقت با این وقفه در سایه ادامه مذاکرات جدی و سریع، امری ممکن است.

امکان‌پذیر بودن وقفه بشردوستانه

روزنامه «تایمز اسرائیل» پنج‌شنبه گزارش داد که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در حال بررسی درخواست آمریکا برای وقفه کوتاه بشردوستانه عملیات نظامی است.

این روزنامه به نقل از یک مقام اسرائیلی آورد که آتش‌بس چند ساعته، «امری ممکن» است.

اخبار مرتبط:
گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد
گروسی: امیدوارم وقفه در تعامل با ایران موقت باشد و ظرف چند روز آینده به پایان برسد

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رافائل گروسی امروز چهارشنبه در اشاره به شهادت رئیس‌جمهور و وزیر خارجه ایران در سانحه هوایی یکشنبه اظهار داشت «آن‌ها (ایرانی‌ها) در دوره سوگواری هستند که من باید به آن احترام بگذارم. اما زمانی که (این دوره) تمام شود، دوباره تعامل خواهیم کرد».

پوتین: آماده ارسال کمک‌های تخصصی برای تعیین علل سقوط بالگرد رئیس جمهور ایران هستیم
پوتین: آماده ارسال کمک‌های تخصصی برای تعیین علل سقوط بالگرد رئیس جمهور ایران هستیم

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز سه‌شنبه عنوان کرد که مسکو هرچه در توان دارد انجام خواهد داد تا توسعه روابط ایران و روسیه همانند گذشته ادامه پیدا کند.

وزیر حمل‌ونقل ترکیه درباره سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور: سیستم سیگنال بالگرد یا خاموش بوده یا چنین سیستمی نداشته
وزیر حمل‌ونقل ترکیه درباره سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور: سیستم سیگنال بالگرد یا خاموش بوده یا چنین سیستمی نداشته

وزیر حمل و نقل و زیرساخت ترکیه در ارزیابی حمایت از عملیات یافتن لاشه بالگرد حامل ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران گفت که این کشور در حوزه مسئولیت ما برای انجام عملیات جستجو و نجات دریایی و هوایی قرار دارد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است