کد خبر : 268029
انتشار : ۱۴۰۲/۰۸/۰۹ - 23:42
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

حضور موفق دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای ۲۰۲۳

دانشگاه صنعتی اصفهان در جدیدترین رُتبه‌بندی نظام جهانی موضوعی «شانگهای» در سال ۲۰۲۳ میلادی جز برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت

حضور موفق دانشگاه صنعتی اصفهان در رتبه‌بندی موضوعی شانگهای ۲۰۲۳

به گزارش سایت خبری مدارا؛ برابر اعلام مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) دانشگاه صنعتی اصفهان در ۶ رشته موضوعی در رتبه‌بندی برترین دانشگاه های جهان قرار دارد.

به نوشته فارس؛ مهندسی عمران، علوم و صنایع غذایی، مهندسی مکانیک، بیوتکنولوژی، علوم کشاورزی و علوم و فناوری ابزارآلات، موضوعات دانشگاه صنعتی اصفهان هستند که بهترین امتیازات را در جدول رتبه‌بندی شانگهای به دست آوردند.

نظام رتبه‌بندی شانگهای در سال ۲۰۲۳ میلادی برای هفتمین سال متوالی، رتبه‌بندی جهانی موضوعات دانشگاهی (GRAS) را منتشر کرده است.

این رتبه‌بندی در سال ۲۰۲۳ در ۵۵ رشته در قالب ۵ حوزه کلی شامل: حوزه مهندسی (۲۳ رشته)، حوزه علوم طبیعی (۸ رشته)، حوزه علوم زیستی (۴ رشته)، حوزه علوم پزشکی (۶ رشته) و حوزه علوم اجتماعی (۱۴ رشته) صورت‌گرفته است. اسامی بیش از ۱۹۰۰ دانشگاه از بین ۵۰۰۰ دانشگاه مورد بررسی از ۱۰۴ کشور جهان در فهرست نهایی این رتبه‌بندی قرار گرفتند.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در وبگاه shanghairanking، دانشگاه صنعتی اصفهان بهترین رتبه‌های خود را در گروه‌های مهندسی عمران، علوم و صنایع غذایی و علوم و مهندسی ابزارآلات در جایگاه ۳۰۰-۲۰۰ به دست آورده است. پس از آن مهندسی مکانیک در جایگاه ۴۰۰-۳۰۱ قرار دارد. همچنین دو رشته بیوتکنولوژی و علوم کشاورزی جایگاه ۵۰۰-۴۰۱ را در میان دانشگاه‌های جهان به دست آورده است.

نظام رتبه‌بندی شانگهای یکی از معتبرترین رتبه‌بندی‌های جهانی است که نتایج آن توسط دانشگاه شانگهای ژیائوتنگ چین منتشر می‌شود. شانگهای در سال ۲۰۲۳ از ۵ شاخص مقالات منتشر شده شامل: درجه استنادی q۱ در هر حوزه موضوعی، تأثیر استنادی نرمال شده مقالات منتشر شده در هر حوزه موضوعی، نسبت مقالات بین‌المللی به کل مقالات دانشگاه، تعداد مقالات در نشریات برتر هر حوزه و تعداد برندگان جوایز بین‌المللی مشهور، برای ارزیابی و رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر دنیا بهره گرفته است. وزن هر کدام از این شاخص‌ها متناسب با هر رشته تغییر می‌کند.

بر اساس این گزارش ۴۲ دانشگاه در ۱۶۶ رشته محل از ایران در این نظام رتبه‌بندی حضور داشته‌اند که در حوزه‌های مهندسی و علوم پزشکی به ترتیب با ۱۰۱ و ۳۷ رشته محل بهترین عملکرد را داشته‌اند.

گفتنی است این رتبه‌بندی در قالب یک پروژه بزرگ در کشور چین برای اولین‌بار در ژوئن سال ۲۰۰۳ میلادی توسط دانشگاه شانگهای منتشر شد.

اخبار مرتبط:
ورودی تشریفات اصفهان به نام آیت‌الله رئیسی نامگذاری شد
ورودی تشریفات اصفهان به نام آیت‌الله رئیسی نامگذاری شد

ورودی تشریفات اصفهان از سمت فرودگاه در جلسه علنی شورای شهر امروز به نام آیت‌الله رئیسی نامگذاری شد.

شالوده و پی‌ریزی اجرای انتخابات تعیین شعب است
شالوده و پی‌ریزی اجرای انتخابات تعیین شعب است

فرماندار اصفهان گفت: شالوده و پی‌ریزی اجرای انتخابات تعیین شعب است و کمیته اجرایی و فناوری اطلاعات نسبت به ارزیابی شعب و اعضای شعب اقدام کنند.

اختتامیه هشتمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات در اصفهان
اختتامیه هشتمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات در اصفهان

اختتامیه هشتمین جشنواره ملی امنیت فضای تبادل اطلاعات در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار می‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است