کد خبر : 265751
انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۲۵ - 05:16
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

علی بیگدلی: روسیه از ادامه درگیری‌ها در غزه استقبال می‌کند

تحلیلگر مسائل بین‌الملل درباره نقش روسیه درباره درگیری در غزه گفت: «یقینا روسیه از این اتفاق استقبال می‌کند چرا که هزینه‌های آمریکا بالا می‌رود و سطح کمک‎‌های آمریکا به اوکراین کاسته می‌شود. الان بحثی که در سطح نمایندگان مجلس آمریکا مطرح می‌شود این است که بایدن باید کمک‌ها به اوکراین را کم کند. در حقیقت این اتفاق روکشی را بر مسئله اوکراین کشیده است.

علی بیگدلی: روسیه از ادامه درگیری‌ها در غزه استقبال می‌کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ روزنامه همدلی نوشت: «علی بیگدلی»کارشناس مسائل بین‌الملل و استاد دانشگاه درباره دلایل حمله حماس به اسرائیل و پشت پرده اقدامات صورت گرفته می گوید: ممکن است اسرائیل فضا را مهیا کرده تا این اتفاقات رخ دهد. این اتفاق می‌تواند از پیش طراحی شده و بر اساس برنامه اسرائیل باشد که خواسته حماس را وارد این فضای سیاسی خاص کند تا بتواند حملات سنگینی را به داخل غزه داشته باشد و اینگونه متصور باشد که چیزی از غزه و حماس باقی نگذارد.از طرف دیگر به نظر می‌رسد که جغرافیای سیاسی خاورمیانه  با این روند و ادامه درگیری‌ها ممکن است تغییر کند. این نکته را می‌توان در صحبت‌های امیرعبداللهیان که می‌گوید فضای درگیری‌ها در صورت ورود اسرائیل به غزه در جهات مختلف شیوع پیدا می‌کند و هم در گفته‌های اسرائیلی‌ها که ادعا دارند غزه را نابود خواهند کرد به وضوح دید.»

بیگدلی می‌افزاید:« با توجه به خصومتی که جناح راست افراطی اسرائیل دارد و تفکری که در حال تزریق به درگیری موجود است. از سوی دیگر ایران هم عنوان می‌کند که در صورت ورود به غزه دخالت می‌کند به نظر می‌رسد این شرایط ممکن است حتی ژئوپلتیک منطقه را تغییر دهد و اتفاقات مهمی در راه باشد. خطر شاید آن زمان بیشتر خواهد شد که حزب الله وارد جنگ رسمی شود و دامنه درگیری‌ها به این جبهه کشیده شود.»

وی می‌گوید: « بعید نیست که اسرائیل هم به دنبال ایجاد تنش بیشتر باشد تا بتواند مجوز ورود به غزه را برای خود ایجاد کند.در این صورت آنها حتما به دنبال از بین بردن تونل‌ها و تاسیسات حماس و گروه‌های فلسطینی خواهند بود تا آنها را به طور کامل تخریب کنند و جایی برای حماس نگذارند و مثل گذشته که این اتفاق افتاد غزه را به طور کامل بگیرند. پس باید تاکید کرد که اگر مسئله حل نشود و با این روند ادامه پیدا کند احتمال درگیری حزب الله زیاد و در صورت ورود این نیرو به جریان درگیری‌ها و تغییر وضعیت ایران در مواجهه با اتفاقات حتما وضعیت وخیم‌تری را باید انتظار داشته باشیم.»

چرایی تعلل اسرائیل  در حمله زمینی به غزه

بیگدلی در پاسخ به این سوال درباره تعلل اسرائیل پشت مرز غزه و دلایل حضور ناوهای آمریکایی معتقد است که حضور ناوهای آمریکایی را نباید برای جنگ غزه تصور کرد، چرا که آمریکا برای دخالت در جنگ حماس و اسرائیل ناوهای خود را به منطقه نمی‌آورد، بلکه باید اینگونه تحلیل کرد که این ناوها به عنوان پشتیبان درگیری‌های احتمالی بزرگتر و دخالت حزب‌الله و ایران در منطقه حاضر شده‌اند. جنگ حماس آنقدر بزرگ نیست که ناوهای هواپیمابر و هواپیمای اف۳۵ آمریکا بخواهند دخالت کنند. این سکوت غربی‌ها در این باره و واکنش‌های مقطعی و بدون دنباله آنها درباره مسائل غزه بیانگر این است که احیانا فکر می‌کنند این جنگ و درگیری مثل گذشته نیست و شاید اتفاقات مهم‌تری در منطقه بیفتد. »

این استاد دانشگاه و کارشناس امور بین‌الملل همچنین با بیان به اینکه بسترهای چنین برخوردی در گذشته ایجاد شده بود به اخباری که در این زمینه وجود داشته اشاره می‌کند: «وقتی که نتانیاهو کابینه‌اش را تشکیل می‌داد، رهبر راست افراطی اروپا به صراحت گفت که ما دو مشکل اساسی در دنیا داریم که باید حل کنیم؛یکی ایران است که از ما دور است و دیگری فلسطین است که به ما نزدیک است و در همسایگی ما قرار گرفته. پس اینکه اسرائیلی‌ها ژست غافلگیر شدن می‌گیرند و این اتفاق را با حوادث سال ۱۹۷۳ مقایسه می‌کنند نباید مورد استناد قرار گیرد. همان زمان هم اسرائیلی‌ها غافلگیر نشدند و بر اساس یک سناریوی از پیش تعیین شده دستور بر این بود که بلندی‌های جولان و صحرای سینا را به مصر بدهند. و سادات هم بیاید قرارداد کمپ دیوید را امضا کند و عادی سازی روابط با اسرائیل را احیا کند. پس باید گوشه چسمی به این قضیه داشته باشیم. »

بیگدلی درباره به نقش سازمان ملل و گفته‌های اخیر این سازمان بین‌المللی درباره تشکیل شورای امنیت نیز می‌گوید: « بعید است سازمان ملل آنگونه که واکنش‌ نشان می‌دهد بخواهد کار مهمی انجام بدهد و قصد تشکیل جلسه شورای امنیت داشته باشد. اگر قرار بر این بود از مردم غزه و کشتار مردم کاری بکند تا به حال باید انجام می‌شد.»

جنگ اوکراین در سایه می‌ماند

بیگدلی درباره نقش روسیه و چین می‌گوید: «یقینا روسیه از این اتفاق استقبال می‌کند چرا که هزینه‌های آمریکا بالا می‌رود و سطح کمک‎‌های آمریکا به اوکراین کاسته می‌شود. الان بحثی که در سطح نمایندگان مجلس آمریکا مطرح می‌شود این است که بایدن باید کمک‌ها به اوکراین را کم کند. در حقیقت این اتفاق روکشی را بر مسئله اوکراین کشیده است که دیگر شما چیزی از زلنسکی و جنگ اوکراین کمتر می‌شنوید. از سوی در اتحادیه اروپا هم کمک به اوکراین مخالفان زیادی دارد. شما ببنید که حتی عربستان در این موضوع دو طرف را به خویشتنداری دعوت می‌کند و مواضع تندی در قبال آنها نمی‌گیرد. بی‌تفاوتی اعراب در قبال این جنگ فاصله عمیقی میان آنها و فلسطینی‌ها ایجاد خواهد کرد. بن سلمان حتی در مصاحبه‌ای می‌گوید عادی سازی روابط به تعویق ممکن است بیفتد اما این روند ادامه خواهد داشت. از سوی دیگر چین هم به شکل سنتی در اینگونه درگیری‌ها موضع‌گیری جانبدارانه‌ای ندارد. در این مورد هم به دلیل سرمایه‌گذاری‌های سخاوتمندانه‌ای که در اسرائیل داشته است بیشتر به حل و فصل موضوع می‌اندیشد و محافظه‌کارانه عمل می‌کند.»

اخبار مرتبط:
جبهه پایداری: کاندیدای ما سعید جلیلی است
جبهه پایداری: کاندیدای ما سعید جلیلی است

در بیانیه جبهه پایداری آمده است: جبهه پایداری با درک این شرایط حساس و الزامات آن پس از بررسی های گسترده که شامل بررسی سوابق قبلی نامزدها، پرسش و پاسخ های حضوری و غیرحضوری، ساعت ها جلسه با نخبگان سیاسی و انقلابی و همچنین رهنمودهای علمای ثقه بوده، با اکثریت آرای شورای مرکزی «جناب آقای دکتر سعید جلیلی» را نامزد اصلح برای مسئولیت خطیر چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران می داند.

ظریف: به ازای هر ۵ دقیقه‌ای که پزشکیان در صدا سیما صحبت می‌کند ۲۰ دقیقه به طرف مقابل وقت می‌دهند
ظریف: به ازای هر ۵ دقیقه‌ای که پزشکیان در صدا سیما صحبت می‌کند ۲۰ دقیقه به طرف مقابل وقت می‌دهند

محمد جواد ظریف گفت: معتقد نیستیم که با امضای وزرای امروزی‌تان بگویند ورود واکسن ممنوع است و امروز بگویند خودمان وارد کردیم. امضا‌ها و نامه‌هایی که نوشتید واکسن خارجی وارد شود را یادمان نرفت. چرا فکر می‌کنید مردم حافظه ندارند؟ حضور مردم و حرف راست، دروغگویان را رسوا می‌کند. جمعه مردم دروغگویان را رسوا می‌کنند.

ظریف: ٨ دقیقه صحبت کردم، ۵ روز است که صبح، ظهر و شام دارند سروصدا می‌کنند
ظریف: ٨ دقیقه صحبت کردم، ۵ روز است که صبح، ظهر و شام دارند سروصدا می‌کنند

ظریف در جمع مردم در ساری گفت: ٨ دقیقه من در صداوسیما صحبت کردم ۵ روز است که صبح، ظهر و شام سروصدا می کنند که مردم صدای حق را نشوند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است