کد خبر : 263788
انتشار : ۱۴۰۲/۰۷/۰۷ - 18:26
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: ایران و آمریکا بی‌میل به توافق نیستند

رحیمی جهان آبادی گفت : چین و روسیه از اینکه همه مشکلات ما با غرب و آمریکا حل شود دل خوشی ندارند.

نماینده مجلس: ایران و آمریکا بی‌میل به توافق نیستند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ عصرایران نوشت: جلیل رحیمی‌جهان آبادی در مورد احتمال مذاکره ایران و آمریکا گفت: هم طرف غربی و هم ایرانی به مذاکره نیاز دارند. ایران می خواهد فشارهای اقتصادی را کاهش دهد و فضای را که در کشور ایجاد شده یعنی پوله ای بلوکه شده و آزادی زندانیان غربی را ادامه دهد. امریکا هم به انتخابات ریاست جمهوری دور آینده نزدیک می شود و نیاز دارد که پرونده ایران حل شود و خطر ایران به زعم غربی ها کاهش پیدا کند تا جو بایدن بتواند مقابل رقبای جمهوری خواه خودش در آمریکا رای جمع کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: دو طرف بی میل نیستند که سازش، گفت وگوها و توافق موقت را انجام دهند. ایران تا الان وارد هیچ گفت گویی به جز برجام با طرف آمریکایی نشده اما آمریکا دوست دارد در حوزه موشکی، نفوذ ما در منطقه، حوادث منطقه خاورمیانه و مسائل حقوق بشری گفت وگو کند. ایران تا الان صرفا در حوزه مسائل برجام با طرف آمریکایی گفت وگو کرده و کار معقولی هم هست.

وی بیان کرد: قطعا چارچوب اصلی گفت وگوها برجام است. یکسری شرایط از زمان برجام تغییر کرده است. درصد غنی سازی و نوع سانتریفیوژهای ما تغییر کرده است. یکسری تحریم ها را غربی ها از زمان برجام اضافه کرده اند که اینها اضافه می شود.

رحیمی جهان آبادی در رابطه با مواضع اروپایی ها در مورد ایران تاکید کرد: ممکن است مذاکره و توافق موقتی رخ دهد برای اینکه سیگنال هایی که از دو طرف می رسد سیگنال مثبتی است. اروپا عملا پذیرفته است که مشکل اصلی آمریکا است و آمریکا هم وقتی مشکل خودش را با ایران حل کند اروپا هم به تبع آمریکا خیلی حرفی ندارد. اروپایی ها می خواهند مشکل خودشان هم حل شود.

وی در مورد مواضع روسیه و چین در این رابطه نیز گفت:  شاید چین و روسیه از اینکه همه مشکلات ما با غرب و آمریکا حل شود دل خوشی نداشته باشند و تحلیل شان این است که اگر ایران رابطه اش با آمریکایی ها و غربی ها خوب و چالش شان حل شود خیلی از نیازهایش با ما برطرف می شود ولی مخالفت جدی هم نمی کنند چون می دانند اگر چالش بین ایران و آمریکا در خاورمیانه افزایش پیدا کند منافع آنها را هم متضرزر می کند حالت نه سازش و‌نه چالش را روسیه و چین برای ایران ترجیح می دهند.

اخبار مرتبط:
سلیمانی: پای محصولی را احمدی‌نژاد به پروژه سوآپ نفتی باز کرد / وقتی احمدی‌نژاد استاندار بود برای او پرونده‌ای باز شد محاکمه هم شد اما در نهایت پرونده را بستند
سلیمانی: پای محصولی را احمدی‌نژاد به پروژه سوآپ نفتی باز کرد / وقتی احمدی‌نژاد استاندار بود برای او پرونده‌ای باز شد محاکمه هم شد اما در نهایت پرونده را بستند

«این امکان وجود دارد که روابط احمدی‌نژاد و محصولی بهم نخورده و ادعای روابط شکرآب آنها تنها یک نمایش است چراکه محصولی تا جایی پیش رفت که برای احمدی‌نژاد وزیر کشور شد اما بعد از اینکه احمدی‌نژاد با نظام و رهبری مشکل پیدا کرد به تدریج افراد از او دور شدند و خودش مانده بود و مشایی و بقایی.»

افشاگری ادمین صفحه مجاهدین خلق در توییتر / تصاویر
افشاگری ادمین صفحه مجاهدین خلق در توییتر / تصاویر

ادمین صفحه سازمان مجاهدین در ایکس (توئیتر سابق) دست به افشاگری علیه این گروهک زده است.

شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند
شکوری‌راد: فساد در کشور ما به یک امر روتین تبدیل شده / پوست مسئولان هم کلفت شده حسایت نشان نمی‌دهند

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت ایران گفت: وقتی حاکمیت شهروندان را به خودی و غیرخودی تقسیم می‌کند و همه توجهات خود را برای کنترل غیرخودی‌ها می‌گذارد، ناگزیر چشمش را بر تخلفات و فسادی که در مجموعه نیروهای خودی رخ می‌دهد، می‌بندد یا حساسیت‌های خود را کاهش می‌دهد؛ به نوعی که این فسادها بسیار دیر کشف یا با آن برخورد می‌شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است