کد خبر : 260882
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۴ - 12:13
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

سردار جوکار: در مرحله پیش ثبت‌نام به هیچ عنوان بررسی صلاحیت نامزدها انجام نمی‌شود

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس گفت: در مرحله پیش ثبت نام آنچه مورد بررسی قرار می گیرد، مدارک هویتی و تحصیلی است. در این مرحله به هیچ عنوان بررسی صلاحیت نامزدها انجام نمی شود. بلکه بعد از ثبت نام رسمی نامزدها موضوع بررسی صلاحیت ها در دستور کار هیأت های اجرایی و نظارتی قرار می گیرد.

سردار جوکار: در مرحله پیش ثبت‌نام به هیچ عنوان بررسی صلاحیت نامزدها انجام نمی‌شود

به گزارش سایت خبری مدارا، نامه نیوز نوشت: پیش ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس دوازدهم براساس قانون جدید انجام شد اما خیلی ها به این قانون انتقاد دارند.

محمدصالح جوکار درباره انتقادها به قانون جدید انتخابات گفت: سیر قانون گذاری در مجلس مشخص است. طرح ها و لوایح ابتدا در کمیسیون های تخصصی با حضور کارشناسان و مراکز پژوهشی بررسی می شود و بعد در دستورکار صحن علنی مجلس قرار می گیرد؛ موافقان و مخالفان صحبت می کنند و در نهایت رأی گیری می شود. در صورتی که نصاب آرا کسب شود مصوبه به شورای نگهبان می رود و هیأت نظارت مجمع تشخیص هم نظرش را در این مقطع اعلام می کند بنابراین برای آنکه یک مصوبه به قانون تبدیل شود باید مطابق با شرع، قانون اساسی و سیاست های کلی نظام باشد.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب در سال ۱۳۹۵ سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ کردند. از آن سال تاکنون قانون انتخابات براساس سیاست های کلی انجام نشده بود و بسیاری از موارد مغفول مانده بود، لذا مجلس یازدهم اصلاح قانون انتخابات را براساس سیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب در دستورکار خود قرار داد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس یادآور شد: در مسیر اصلاح قانون انتخابات موضوع افزایش میزان سطح مشارکت و برگزاری سلامت انتخابات نیز مدنظر قرار داشتند. طرح اصلاح جامع قانون انتخابات با حضور نمایندگان دستگاه های نظارتی و اجرایی و کارشناسان بررسی و جمع بندی شد.

وی با اشاره به پروسه ۲ ساله بررسی و اصلاح قانون انتخابات در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، افزود: این قانون مزیت های زیادی دارد. برای سلامت انتخابات، تشکیل شورای عالی پیشگیری از جرائم پیش بینی و زمینه های دخالت اعضای هیأت های اجرایی و نظارت بر انتخابات کاملا روشن شد. طبق قانون جدید، هیچ یک از بستگان و خویشاوندان سببی و نسبی نامزدها نباید در قالب هیأت های اجرایی پای صندوق های رأی باشند.

این نماینده مردم در مجلس بیان کرد: در راستای حفظ حقوق نامزدها، این موضوع درنظر گرفته شد که در صورت عدم احراز صلاحیت، فرد مهلت شکایت دارد و هیأت های اجرایی یا نظارت باید دلایل رد یا عدم احراز صلاحیت را به نامزد اعلام کنند تا آن نامزد بتواند مستندات قانونی خود را ارائه دهد. در قانون جدید، زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان افزایش یافت تا با عجله این کار انجام نشود.

وی افزود: در مرحله پیش ثبت نام آنچه مورد بررسی قرار می گیرد، مدارک هویتی و تحصیلی است. در این مرحله به هیچ عنوان بررسی صلاحیت نامزدها انجام نمی شود. بلکه بعد از ثبت نام رسمی نامزدها موضوع بررسی صلاحیت ها در دستور کار هیأت های اجرایی و نظارتی قرار می گیرد.

جوکار گفت: درباره تبلیغات نامزدها در فضای مجازی قانون نداشتیم که چارچوب این نوع تبلیغات کاملا در قانون جدید مشخص است. در فضای مجازی درگاه هایی ایجاد می شود تا امکان تبلیغات نامزدها عادلانه باشد.

 

اخبار مرتبط:
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است
معاون سابق وزارت نفت: سخنان نفتی ظریف که گفت بایدن پیچ را شل کرده، درست است

سید مهدی حسینی، معاون سابق وزارت نفت بیان کرد: الان آمریکا نزدیک انتخابات است، از مدتی که رقابت‌های انتخاباتی شروع شده، آمریکا به شدت برای کسب رأی بیشتر، نیاز به نرخ پایین بنزین دارد. آمریکایی‌ها به سرعت نسبت به قیمت بنزین و نفت عکس العمل نشان می‌دهند. بنابراین در این شرایط، دولت بایدن تلاش می‌کند تولید نفت بالا برود و ایران نیز در این بین فرصت تولید بیشتر پیدا می‌کند. من تصور می‌کنم صحبت آقای ظریف که گفته‌اند در دولت بایدن، فروش نفت آسان شده، صحبت درستی است. آمریکایی‌ها می‌خواهند قیمت تابلو پمپ بنزین‌ها پایین باشد و به ایران هم اجازه می‌دهد که عرضه را زیاد کند.

پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند
پزشکیان: قاطبه مردم امروز در شعب ابی‌طالب هستند اما مدافعان تحریم در ناز و نعمت زندگی می‌کنند

نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: پیامبر، اصحاب آن حضرت و همه مردم در تحریم، گرسنگی و انواع سختی‌ها قرار داشتند؛ نه مثل حالا که قاطبه مردم در شعب ابی طالب قرار دارند، اما عموم مسـٔولین و خانواده‌های آنها، مدافعان تحریم و کاسبان تحریم در قلعه‌های امن، در ناز و نعمت زندگی می‌کنند.

پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد
پزشکیان از قالیباف و جلیلی پیشی گرفت و در صدر نِشست / نظرسنجی‌ای که مجری سابق صداوسیما منتشر کرد

رنجبران، مقام سابق صداوسیما با انتشار یک نظرسنجی خبر داد که پس از مناظره اول انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم، «پزشکیان»، از «قالیباف» و «جلیلی» پیشی گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است