کد خبر : 260729
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۱۳ - 16:57
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: چه دلگرمی برای پزشکان ایجاد کرده‌ایم که مهاجرت نکنند؟

یک نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: می‌دانم و مطمئنم تمامی پزشکان و تحصیلکردگان که ایران را ترک می‌کنند تمایل قلبی‌شان ماندگاری در کشور است اما شرایط اقتصادی خودشان را در نظر می‌گیرند و اقدام به مهاجرت می‌کنند.

نماینده مجلس: چه دلگرمی برای پزشکان ایجاد کرده‌ایم که مهاجرت نکنند؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایلنا نوشت: همایون سامه یح نجف‌آبادی درباره هشدار افزایش مهاجرت پزشکان از کشور گفت: واقعیت مسئله عرضه و تقاضا است؛ هنگامی که در دنیا تقاضای پزشک زیاد باشد و از سوی دیگر کمبود پزشک و همچنین به دست آوردن پزشک ارزان مطرح باشد؛ در مورد کشوری مانند ایران که خرج تحصیلات پزشکی فردی را داده باشد، به طبع صرف هزینه و مهیا کردن کار برای چنین پزشکانی آن هم در مناطق بد آب و هوا به صرفه است.

نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: شما فکر نکنید یک پزشکی که به کانادا می‌رود بهترین جای این کشور می‌‍‌تواند مطب بزند، خیر؛ به نظر بنده پزشکان ایرانی در بدآب و هواترین و سردسیرترین مناطق کانادا مشغول به خدمت می‌شوند و باید بالاخره دوستان پزشک در جریان باشند. اما به دلیل آن‌که شرایط و حقوقی که برای‌شان تعیین می‌شود به صرفه است، مهاجرت می‌کنند. از همین رو ما باید دقیقا بر این استراتژی که کشورهای ثالث، کشورهای عربی، اروپایی و آمریکایی طالب پزشکان ما هستند، واقف باشیم.

وی خاطرنشان کرد: سطح تدریس علوم پزشکی در دانشگاه‌های ما بسیار خوب و در حد قابل قبول است اغلب پزشکانی که از کشورمان مهاجرت می‌کنند هنگامی که وارد کشورهای دیگر می‌شوند بعد از گذراندن امتحانات مربوطه به نحو مطلوب جذب می‌شوند. بنابراین ما این استراتژی را می‌دانیم و دقیقا هم مقابل این استراتژی باید برنامه‌ریزی خاص خودمان را داشته باشیم تا پزشکان مهاجرت نکنند.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان بیان کرد: هنگامی که یک پزشک در محروم‌ترین قسمت ایران خدمت می‌کند و در مورد مسئله مالیاتش سخت‌گیری می‌شود، شما انتظار دارید چه دلگرمی داشته باشد؟ حداقل کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا یک پزشک مقداری دلگرم شود، این است که درآمدی که دارد کاملا در جیب خودش برود. این‌گونه به طبع خدمت‌رسانی پزشکان هم به جامعه بیشتر خواهد شد، مگر غیر از این است که ایجاد شرایط رفاهی برای پزشکان و البته کل جامعه وظیفه ما است؟ وظیفه ما است که برای همه جامعه رفاه ایجاد کنیم، حال قسمتی از این مسئله هم در مورد پزشکان صدق می‌کند.

وی تاکید کرد: ما رفاه این خدمت‌گزاران (پزشکان) جامعه را باید به وجود بیاوریم امنیت شغلی و یک زندگی درخور شأن نخبگان فراهم کنیم. پزشکان جامعه ما کسانی هستند که با سطح هوشی بالا در کنکور جزء نفرات اول هستند. البته در گروه مهندسین هم نخبگان زیادی داریم که آن‌ها هم احتمال جذب‌شان توسط کشورهای خارجی بسیار بالا است. از همین رو باید برای این گونه افراد یک ارجحیتی در نظر بگیریم و در کشور نگه‌شان داریم.

این نماینده مجلس گفت: می‌دانم و مطمئنم تمامی پزشکان و تحصیل‌کردگان که ایران را ترک می‌کنند تمایل قلبی‌شان ماندگاری در کشور است اما شرایط اقتصادی خودشان را در نظر می‌گیرند و اقدام به مهاجرت می‌کنند.

اخبار مرتبط:
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم
امام جمعه اهواز: نباید به تنهایی به فرد کاندید نگاه کنیم ، باید به جریان‌های حامی او نیز دقت داشته باشیم

حجت الاسلام و المسلمین سید محمد نبی موسوی فرد در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اهواز در مصلای مهدیه امام خمینی (ره) این شهر با اشاره مطالبات مردم استان خوزستان و ضرورت رسیدگی مسئولان به وضعیت شهر اظهار کرد: برخی از مناطق ما با مشکل فاضلاب و آسفالت و... روبرو هستند؛ بنابراین رسیدگی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان ضروری است.

امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد
امام جمعه رشت: مَردم کسی را انتخاب خواهند کرد که از رهبری اطاعت محض داشته باشد

رسول فلاحتی، امام جمعه رشت: مردم باید به کسی رای دهند که دلسوز مردم بوده و خود را در انقلاب اسلامی ثابت کرده باشد، اهل سیاسی کاری و جناح بازی نباشد و مسیری مقدس انقلاب اسلامی را بپیماید و از رهبری اطاعت محض داشته باشد؛ انتخاب خواهند کرد.

امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم
امام جمعه قم: باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم

آیت‌الله اعرافی گفت: در گذشته تجربه فتنه‌ای پس از برگزاری انتخابات داریم که به قانون تمکین نشده است.باید مراقب فتنه‌ پس از برگزاری انتخابات باشیم. در گذشته برخی‌ها تن به قانون ندادند و انتظار می‌رود از نامزدها، ستادها و طرفداران که پایبند به اخلاق و قانون باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است