کد خبر : 259053
انتشار : ۱۴۰۲/۰۶/۰۲ - 12:57
دسته‌بندی : اخبار ویژه، سیاسی
چاپ

نماینده مجلس: طرح تعطیلی شنبه‌ها خلاف شرع نیست/ برخی معتقدند پنج شنبه حرمت شرعی دارد

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: از سال ۲۰۰۸ میلادی اکثر کشور‌های اسلامی هم تعطیلات خود را تغییر داده‌اند، اما برخی معتقدند پنج شنبه حرمت شرعی دارد و باید تعطیل باشد. مصوبه ما تعطیلی جمعه و شنبه است، اما هر چه صحن تصمیم بگیرد نهایی می‌شود. وی اظهار کرد: موافقین بحث اقتصادی و مخالفین بحث شرعی را مطرح می‌کند، اما از دفتر مراجع هم پرسیده‌ایم و اعلام کرده‌اند که تعطیل نبودن پنج شنبه مشکل شرعی ندارد.

نماینده مجلس: طرح تعطیلی شنبه‌ها خلاف شرع نیست/  برخی معتقدند پنج شنبه حرمت شرعی دارد

به گزارش سایت خبری مدارا؛  باشگاه خبرنگاران نوشت: اسماعیلی گفت: طرح تعطیلی شنبه‌ها بار مالی ندارد و برخلاف قانون اساسی و شرع نیست.

ولی اسماعیلی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در برنامه تهران بیست شبکه پنج سیما گفت: دو تا سه ماه پیش طرح اصلاح ماده ۸۷ قانون خدمات کشوری در خصوص ساعت کاری در دستورکار کمیسیون اجتماعی قرار گرفت و بر اساس مصوبات مجلس ساعت کاری هفته‌ای را از ۴۱ ساعت و ۳۰ دقیقه به ۴۰ ساعت در هفته و هر روز ۸ ساعت تغییر دادیم و مرحله بعدی اصلاح ماده ۸۷ بحث تعطیلی پنج شنبه‌ها در سایر شهرستان‌ها بود که به نوعی تبعیض محسوب می‌شود که پس از بررسی کمیسیون پیشنهاد تعطیلی جمعه و شنبه مطرح شد.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: در این طرح مصوب شده به جای پنج شنبه روز شنبه تعطیل باشد، به عبارتی جمعه و شنبه تعطیل رسمی کشور خواهد بود البته به شرطی که صحن علنی مجلس به آن رای مثبت بدهد. ۱۱۰ امضا برای اولویت دار کردن این طرح جمع شده و به رئیس مجلس تقدیم شده تا در صحن علنی بررسی این طرح در اولویت قرار بگیرد.

وی بیان کرد: در حال حاضر تعطیلات ما ۷۹ روز در سال است، اما متوسط تعطیلات جهانی ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است و اگر شنبه را هم به علاوه پنج شنبه و جمعه تعطیل کنیم تعطیلات ماه تازه به ۱۲۹ روز می‌رسد یعنی تعطیلات ما باز هم زیاد نخواهد شد.

اسماعیلی اضافه کرد: از سال ۲۰۰۸ میلادی اکثر کشور‌های اسلامی هم تعطیلات خود را تغییر  داده‌اند، اما برخی معتقدند پنج شنبه حرمت شرعی دارد  و باید تعطیل باشد. مصوبه ما تعطیلی جمعه و شنبه است، اما هر چه صحن تصمیم بگیرد نهایی می‌شود.

وی اظهار کرد: موافقین بحث اقتصادی و مخالفین بحث شرعی را مطرح می‌کند، اما از دفتر مراجع هم پرسیده‌ایم و اعلام کرده‌اند که تعطیل نبودن پنج شنبه مشکل شرعی ندارد.

اسماعیلی گفت: این تصمیم بار مالی ندارد و برخلاف قانون اساسی و شرع هم نیست. اگر این طرح در مجلس تصویب شود و  شورای نگهبان هم آن را تائید کند بعد از ۱۰ روز تبدیل به قانون می‌شود. با توجه به امضا‌هایی که برای در اولویت قرار دادن این طرح جمع شده، طبق آیین نامه این طرح باید در دستورکار‌های اولویت دار قرار بگیرد.

اخبار مرتبط:
مسعود پزشکیان: تا دلتان بخواهید دکتر داریم؛ اما کاری بلد نیستند / دلالان و رشوه بگیران کار اقتصادی می‌کنند
مسعود پزشکیان: تا دلتان بخواهید دکتر داریم؛ اما کاری بلد نیستند / دلالان و رشوه بگیران کار اقتصادی می‌کنند

نامزد انتخابات مجلس دوازدهم گفت: نباید تولیدکننده‌ها را به عنوان سرمایه‌دار و یا چپاولگر، معرفی و آن‌ها را با بخشنامه‌ها سردرگم کنیم. سرمایه‌گذاران باید از احترام و امنیت کافی برخوردار باشند و این در حالی است که دلالان و رشوه بگیران در حال انجام کار اقتصادی هستند و ما فشار مالیاتی را بر روی تولیدکنندگان اعمال می‌کنیم.

حجت‌الاسلام نوراللهیان: امام زمان برای جلوگیری از گرمایش زمین و محیط زیست برنامه دارد
حجت‌الاسلام نوراللهیان: امام زمان برای جلوگیری از گرمایش زمین و محیط زیست برنامه دارد

رئیس پیشین سازمان حوزه ها و مدارس علمیه خارج از کشور گفت: امکان ندارد امام زمان برای رفع فقر در میان ملتهای محروم جهان، از جمله آفریقای مظلوم، بی برنامه باشد. برای مهاجرت و ایجاد جهانی عاری از سلاحهای اتمی، جلوگیری ازاختلاس، و فساد، ربا، ریا بیماری های عمومی و فراگیر، ریشه کنی بی سوادی، رشد دانش و علم و افتخارات بشری برنامه داشته باشد.

سردار سلامی: ایران، کشور نایب امام زمان است
سردار سلامی: ایران، کشور نایب امام زمان است

فرمانده کل سپاه گفت: این انقلاب زمینه ساز عصر ظهور و جریانی حقیقی در عالم است که در برابر صف آرایی های دشمنان در همه ابعاد ایستاده و امروز به فرموده رهبر معظم انقلاب به قله نزدیک است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است