کد خبر : 241175
انتشار : ۱۴۰۲/۰۲/۱۰ - 07:19
دسته‌بندی : خوزستان
چاپ

توسعه نفت باید عاری از آلایندگی باشد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به ضرورت توسعه صنایع بالادستی نفت، گفت: توسعه صنعت نفت به ویژه در صنایع بالادستی باید عاری از آلایندگی و بدون هرگونه گاز مشعل یا به اصلاح توسعه سبز باشد.

توسعه نفت باید عاری از آلایندگی باشد

محسن خجسته‌مهر در حاشیه افتتاح شرکت پالایش گاز هویزه، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از مهمترین پروژه‌ها که می‌توانند دستاورد بسیار ارزشمندی هم از نظر اقتصادی، هم زیست محیطی و اجتماعی و افزایش سطح اشتغال و افزایش ظرفیت استفاده از پیمانکاران ایرانی و توان ساخت داخل داشته باشند، بهره‌برداری از سه واحد جمع ‌آوری گازهای همراه موسوم به ان جی ال ۳۲۰۰ و همچنین پیش تراکم ان جی ال‌های ۹۰۰ و ۱۰۰۰ است که ارزش سرمایه‌گذاری در این سه طرح ۱.۵ میلیارد دلار است. و به دلیل جذاب بودن این سرمایه‌گذاری در کمتر از یک سال، با توجه به درآمد دو میلیارد دلاری این سرمایه کمتر از یک سال بازگشت خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، وی افزود: با افتتاح فاز اول ان جی ال ۳۲۰۰ و پیش تراکم ان جی ال ۹۰۰ و ۱۰۰۰ حدود ۲۵ میلیون مترمکعب جهت تزریق به شبکه گاز سراسری، تامین خوراک موردنیاز واحدهای پتروشیمی و یا تزریق به میادین نفتی تامین می‌شود که با هدف اجرای پروژه‌های صیانتی و ازدیاد برداشت از میادین نفتی است.

حدود ۴۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور اضافه شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: این ۲۵ میلیون متر مکعب معادل یک فاز پارس جنوبی است و در شرایط ناترازی گاز و ضرورت و الزام تأمین گاز مورد نیاز مصرفی به ویژه در زمستان، این پروژه‌ها می‌تواند بسیار با اهمیت باشد. ضمن اینکه دستاوردهای زیست‌محیطی این پروژه‌ها برای خوزستان و استان‌های همجوار بسیار حائز توجه و با اهمیت است.

وی با اشاره به ضرورت توسعه صنایع بالادستی نفت یادآور شد: توسعه صنعت نفت به ویژه در صنایع بالادستی باید عاری از آلایندگی و بدون هرگونه گاز مشعل یا به اصلاح توسعه سبز باشد.

خجسته‌مهر عنوان کرد: از دیگر پروژه‌های با اهمیت، آغاز عملیات پروژه‌های توسعه میادین مشترک نفتی است که امروز در میدان مشترک آزادگان جنوبی حدود ۴۰ حلقه چاه به مدار تولید رسید و حدود ۴۵ هزار بشکه به طرفیت تولید نفت کشور اضافه شد. ارزش این ۴۰ حلقه چاه که به میدان تولید آمده‌اند، ۴۰۰ میلیون یورو است.

آغاز عملیات توسعه میدان سهراب به اعتبار ۸۰۰ میلیون دلار

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به آغاز عملیات اجرایی چند پروژه در خوزستان بیان کرد: امروز آغاز عملیات اجرایی توسعه میدان مشترک سهراب را به ارزش اعتباری ۸۰۰ میلیون دلار به دست متخصصان داخلی داشتیم.

وی افزود: بهره‌برداری از فاز دوم نیروگاه سیکل ترکیبی غرب کارون به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار را هم داشتیم؛ بخش بخار این نیروگاه‌ به بهره‌برداری می‌رسد که سیکل ترکیبی آن با راندمان حدود ۵۴ درصد است و کلاس توربین هم در نوع خودش منحصر به فرد است؛ این یعنی به اندازه ۵۴ درصد در سال می‌توانیم در مصرف گاز صرفه‌جویی و راندمان مصرف گاز را افزایش دهیم.

خجسته مهر با بیان اینکه امروز جزو افتخارات تاریخی برای مردم خوزستان و سایر استان‌های همجوار است، گفت: در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم پروژه‌های متعددی از جمله افزایش ظرفیت فرآورش نفت نمکی در منطقه رامشیر به میزان ۲۰ هزار بشکه و احداث پست برق ۴۰۰ کیلوولت ایثار را داشتیم که این پست نقطه اتصال برق بین خوزستان و بوشهر است و افزایش تولید برق را تقویت و برق موردنیاز منطقه را تامین می‌کند.

منبع: ایسنا

اخبار مرتبط:
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم

نامزد ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خوزستان گفت: همه در هر جایگاهی که هستند باید برای رفع مشکلات این استان جانفشانی کنیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است