کد خبر : 238310
انتشار : ۱۴۰۲/۰۱/۲۰ - 12:01
دسته‌بندی : اقتصادی
چاپ

کارشناس اقتصادی: ادعای رئیسی درباره عدم چاپ پول درست نیست/ دولت نمی‌تواند تورم را مهار کند

یک کارشناس اقتصادی گفت: برای کنترل تورم دولت باید یک تیم اقتصادی کارآمد و قوی داشته باشد که امروز متاسفانه دولت فاقد این تیم است و تیمی که در این دولت بر سر کار آمده تیمی نیست که بتواند شرایط مناسب برای کنترل تورم را فراهم آورد.

کارشناس اقتصادی: ادعای رئیسی درباره عدم چاپ پول درست نیست/ دولت نمی‌تواند تورم را مهار کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ ایلنا نوشت: علی قنبری، کارشناس اقتصادی درباره سیاست‌های دولت سیزدهم برای اجرای شعار مهار تورم و رشد تولید اظهار داشت: تنها در صورتی این شعار محقق می‌شود که تمام امکانات در جهت تحقق این شعار مورد استفاده قرار بگیرد و به ویژه تصمیماتی که برای سیاست‌های خارجی اتخاذ می‌شود می‌تواند در جهت تحقق این شعار بسیار موثر باشد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت اقتصادی کشورمان خوب نیست، گفت: باید بپذیریم که وضعیت اقتصادی ایران تحت تأثیر سیاست‌های خارجی و بیرونی و همچنین تحت تأثیر وضعیت اجتماعی داخل کشور است و به طور قطع، امید به آینده در ثبات سیاسی و اجتماعی موثر است.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه شرط کنترل تورم، کنترل نقدینگی است، ادامه داد: تورم و نقدینگی رابطه یک به یک دارند و با کنترل نقدینگی می‌توان به کنترل تورم کمک کرد و یکی از عوامل کنترل نقدینگی به حداقل رساندن کسری بودجه است اما امروز متاسفانه رقم کسری بودجه بسیار بالاست و در دولت سیزدهم کسری بودجه بیشتر از دولت‌های گذشته بوده که علت آن هم چاپ پول بدون پشتوانه است.

قنبری با تاکید بر اینکه ادعای دولت سیزدهم درباره عدم چاپ پول واقعی و درست نیست، گفت: برای کنترل تورم دولت باید یک تیم اقتصادی کارآمد و قوی داشته باشد که امروز متاسفانه دولت فاقد این تیم است و تیمی که در این دولت بر سر کار آمده تیمی نیست که بتواند شرایط مناسب برای کنترل تورم را فراهم آورد.

این کارشناس اقتصادی درباره اثرات برقراری روابط با کشورها و سیاست‌های خارجی و روابط بین‌الملل اظهار داشت: ایران باید مسائل خود را با دنیا حل کند و برقراری روابط با عربستان به تنهایی قابل بحث نیست و نمی‌تواند به تنهایی تاثیری در ثبات سیاسی و اقتصادی ایران داشته باشد.

وی افزود: ایران باید با موضوع برجام و FATF کنار بیاید و بتواند محدودیت‌ها را به حداقل برساند و در این شرایط است که رشد اقتصادی به دست می‌آید و امکان مهار تورم فراهم می‌شود .

قنبری تاکید کرد: برای رشد اقتصادی نیاز به جذب سرمایه‌گذاری به ویژه سرمایه گذاری خارجی داریم که جذب سرمایه‌گذاری هم به دنبال برقراری ارتباط با دنیا به دست می‌آید که متاسفانه در سال گذشته این نرخ منفی بود.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه برای ثبات اقتصادی باید مشکلات و مسائل داخلی و خارجی به طور هماهنگ و سیاست واحد حل شود و پیش برود، گفت: تنها در این شرایط است که شعار مهار تورم و رشد تولید محقق خواهد شد.

اخبار مرتبط:
۵ میلیون بده نوبت صرافی بگیر / کاسبی جدید برای دریافت ارز دولتی
۵ میلیون بده نوبت صرافی بگیر / کاسبی جدید برای دریافت ارز دولتی

اگر بخواهید برای خرید ارز دولتی اقدام کنید باید سراغ صرافی‌های بانکی بروید. برای دریافت نوبت صرافی بین ۳ تا ۵ میلیون تومان از متقاضیان گرفته می‌شود.

فیش عیدی بازنشستگان کارگری ناپدید شد!
فیش عیدی بازنشستگان کارگری ناپدید شد!

فیش‌های عیدی بازنشستگان کارگری قابل رویت نیست. چهارشنبه هفته گذشته، فیش‌های عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در سامانه مربوطه بارگذاری شد اما از اواخر روز پنجشنبه و جمعه، این فیش‌ها قابل دستیابی نبود.

جزئیات «طرح سپرده گذاری اتباع و مهاجرین خارجی» در ایران
جزئیات «طرح سپرده گذاری اتباع و مهاجرین خارجی» در ایران

سازمان ملی مهاجرت جزئیات کامل طرح جذب و مدیریت منابع مالی و سپرده‌گذاری اتباع و مهاجرین در زنجیره‌های تولید (طرح سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون تومانی) را اعلام کرد. سازمان ملی مهاجرت تأکید دارد این طرح اختیاری بوده و تسهیلات متعددی از جمله قسط بندی ۱۰ ماهه و ۲۰ ماهه برای متقاضایان در نظر گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است