کد خبر : 235618
انتشار : ۱۴۰۱/۱۲/۲۲ - 14:20
دسته‌بندی : اقتصادی
چاپ

حسین راغفر: مدیران دولتی شایعه کردند دلار ۸۰ هزار تومان می‌شود تا مردم پولشان را وارد بازار ارز کنند/ دولت حقوق و عیدی را تامین کرد و قیمت دلار را پایین آورد

حسین راغفر اقتصاددان می‌گوید: افزایش قیمت ارز در چند وقت اخیر با اراده داخلی صورت گرفته است نه ویژگی‌های اقتصادی کشور و ممکن است همین مدیران تنظیم‌گر، مجددا قیمت‌ها را کاهش دهند تا نشان دهند که تحت تاثیر عوامل دیگری به جز اراده مدیران اقتصادی کشور، قیمت ارز تعیین می‌شود.

حسین راغفر: مدیران دولتی شایعه کردند دلار ۸۰ هزار تومان می‌شود تا مردم پولشان را وارد بازار ارز کنند/ دولت حقوق و عیدی را تامین کرد و قیمت دلار را پایین آورد

به گزارش سایت خبری مدارا؛ رویداد۲۴ نوشت: حسین راغفر استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: قطعا ارتباطات بین‌المللی و گسترش آنها، تاثیر مثبتی روی اقتصاد کشور دارد و هیچ تردیدی در آن نیست که هر نوع بهبود در وضعیت اقتصاد کشور می‌تواند به تقویت پول ملی و کاهش قیمت ارز بینجامد.

راغفر می‌گوید: نکته قابل توجه این است که افزایش قیمت ارز در چند وقت اخیر با اراده داخلی صورت گرفته است نه ویژگی‌های اقتصادی کشور و ممکن است همین مدیران تنظیم‌گر، مجددا قیمت‌ها را کاهش دهند تا نشان دهند که تحت تاثیر عوامل دیگری به جز اراده مدیران اقتصادی کشور، قیمت ارز تعیین می‌شود.

استاد اقتصاد دانشگاه می‌گوید: اقتصاد کشور نیازمند مجموعه‌ای از اصلاحات است که حتما باید صورت بگیرد که صرفا با یک عامل مثل «ورود حجم اندکی ارز به کشور» تغییرات رخ ندهد. باید اصلاحات گسترده‌ای در اقتصاد کشور انجام شود که نتیجه آن منجر به بهبود وضعیت اقتصاد کشور شود. اگر افراد و نهاد‌های تصمیم گیر درباره قیمت ارز، از بازار خارج شوند، علاوه بر تقویت پول ملی، امکان سرمایه گذاری نیز در کشور فراهم می‌شود. در شرایط کنونی انجام هرگونه سرمایه‌گذاری در کشور مبالغ هنگفتی نیاز دارد که فعلا امکان چنین سرمایه‌گذاری توسط بسیاری از سرمایه‌گذاران وجود ندارد، مگر اینکه قیمت ارز کاهش پیدا کند.

او می‌گوید: بر ۷۰ درصد از هزینه سرمایه‌گذاری صنعتی، ارزی است. به جز سرمایه‌گذاری صنعتی و رشد صنعتی، امکان خروج از وضعیت کنونی وجود ندارد و قیمت ارز را همان افرادی که بالا بردند، باید پایین بیاورند و کسری بودجه را از طریق اصلاحات مالیاتی تامین کنند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به سردرگمی مردم در شرایط فعلی برای سرمایه‌گذاری می‌گوید: حقیقتا این سردرگمی را خود مدیران تعیین قیمت ارز برای مردم ایجاد می‌کنند. آن‌ها ابتدا شایعه کردند که قیمت ارز تا ۸۰ هزار تومان هم بالا می‌رود و بعد کانال‌هایی ایجاد شد که قیمت دلار فردایی را در آن اعلام می‌کرند تا مردم را ترغیب کنند که پولاهایشان را وارد بازار و تبدیل به ارز کنند. به نظرم خیلی روشن است که مسیر چیست و اگر خود سیاستگذاران اراده نکند که تامین مالی بخش عمومی را از طریق دریافت مالیات از ثروت و ثروتمندان انجام ندهد، این مشکلات کماکان باقی خواهد ماند؛ بنابراین مردم نباید فریب تبلیغات این مدیران را بخورند.

راغفر در پاسخ به این سوال که «آیا قیمت بازار ارز و طلا مجدد افزایش دارند یا خیر» گفت: پیش‌بینی من به کسری بودجه دولت مربوط است. دولت چون می‌خواست عیدی و حقوق‌ها را تامین و پرداخت کند، قیمت ارز را بالا برد و کسری خود را تامین کرد و اکنون نیز قیمت آن را کاهش داد. با توجه به اینکه کسری بودجه در سال آینده حتمی است، اگر دولت مسیر خود را تغییر ندهد، بازهم این تصمیم را خواهد گرفت.

این استاد دانشگاه می‌گوید: به نظرم سال آینده کسری بودجه دولت بیشتر می‌شود. باید ببینیم دولت قرار است برای تامین کسری بودجه خودش چه کار کند؟ آیا بازهم قیمت دلار و طلا و ارز را افزایش می‌دهد یا اینکه به سمت دریافت مالیات از ثروت می‌رود؟ متاسفانه این اراده وجود ندارد که بخواهند مالیات از ثروت و ثروتمندان را دریافت کنند و به همین دلیل همیشه سریع‌ترین و بدترین مسیر یعنی افزایش قیمت ارز و طلا را انتخاب می‌کنند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه «نباید گفت که کاهش قیمت‌ها موقتی است»، یادآور شد: باید دولت را تشویق کرد که مسیر دیگری را به جز این مسیر مخرب انتخاب کند. نکته قابل توجه این است که نهاد‌های متعددی در اقتصاد کشور حضور دارند که از افزایش قمیت‌ها سود می‌برند و اساسا نفعشان در افزایش قیمت است. همین موضوع باعث شده در دو دهه گذشته شاهد فرار بخش‌های خصوصی از اقتصاد باشیم، زیرا حضور نهاد‌های قدرت در اقتصاد مانع اصلی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی واقعی هستند. باید یکی از شرط‌های لازم برای اصلاحات اقتصادی در کشور، خروج این نهاد‌ها از اقتصاد باشد و تا وقتی که این اتفاق رخ ندهد، شاهد هر اتقاقی هستیم.

اخبار مرتبط:
۵ میلیون بده نوبت صرافی بگیر / کاسبی جدید برای دریافت ارز دولتی
۵ میلیون بده نوبت صرافی بگیر / کاسبی جدید برای دریافت ارز دولتی

اگر بخواهید برای خرید ارز دولتی اقدام کنید باید سراغ صرافی‌های بانکی بروید. برای دریافت نوبت صرافی بین ۳ تا ۵ میلیون تومان از متقاضیان گرفته می‌شود.

فیش عیدی بازنشستگان کارگری ناپدید شد!
فیش عیدی بازنشستگان کارگری ناپدید شد!

فیش‌های عیدی بازنشستگان کارگری قابل رویت نیست. چهارشنبه هفته گذشته، فیش‌های عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی در سامانه مربوطه بارگذاری شد اما از اواخر روز پنجشنبه و جمعه، این فیش‌ها قابل دستیابی نبود.

جزئیات «طرح سپرده گذاری اتباع و مهاجرین خارجی» در ایران
جزئیات «طرح سپرده گذاری اتباع و مهاجرین خارجی» در ایران

سازمان ملی مهاجرت جزئیات کامل طرح جذب و مدیریت منابع مالی و سپرده‌گذاری اتباع و مهاجرین در زنجیره‌های تولید (طرح سرمایه‌گذاری ۱۰۰ میلیون تومانی) را اعلام کرد. سازمان ملی مهاجرت تأکید دارد این طرح اختیاری بوده و تسهیلات متعددی از جمله قسط بندی ۱۰ ماهه و ۲۰ ماهه برای متقاضایان در نظر گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است