کد خبر : 231858
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۱ - 11:00
دسته‌بندی : خوزستان
چاپ

رضایت کارگران از تغییرات صورت گرفته در نیشکر هفت تپه

یکسال پس از واگذاری کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، یکی از فعالین کارگری از همدلی همه کارگران در بازسازی این واحد نیشکری و رساندن آن به روزهای طلایی سخن گفت و تاکید کرد: «هستیم بر آن عهد که بستیم.

رضایت کارگران از تغییرات صورت گرفته در نیشکر هفت تپه

یکسال پس از واگذاری کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، یکی از فعالین کارگری از همدلی همه کارگران در بازسازی این واحد نیشکری و رساندن آن به روزهای طلایی سخن گفت و تاکید کرد: «هستیم بر آن عهد که بستیم.

به گزارش روابط‌عمومی شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، محمد خنیفر معتقد است، کاری که دکتر ناصری مدیریت ارشد توسعه نیشکر و مهندس فتحی مدیرعامل هفت‌تپه در یکسال به سرانجام رساندند تیم مدیریت قبلی در ۱۰۰ سال هم نمی‌توانست انجام دهد.

به گفته او، یک انقلاب در بازسازی کارخانه شکر ایجاد شده و امروز همه کارگران از این تحولات و مدیریت جدید خوشحال هستند و با جانِ دل برای شکوفایی هفت‌تپه تلاش می‌کنند.

خنیفر، از کارگران هفت‌تپه‌ای روایت کرد که در دوره‌‌‌ای پنج ساله، جز رنج و مصیبت چیزی عاید‌شان نشده بود؛ کارگرانی که اکنون شادمان هستند و هدف‌شان تلاش در سنگر تولید است.

این کارگر نیشکری از اقدام قوه قضاییه، دولت و مجلس در واگذاری هفت‌تپه را به عنوان «تدبیر حکیمانه» یاد کرد و بیان داشت، چنین تدبیری عدالت را پس از سال‌ها جاری ساخت.

به گفته خنیفر، پس از پنج سال آوارگی و رها شدن از استیلای مدیریت گذشته، آبادانی به هفت‌تپه رو کرده و اقدامات انجام شده در طی این یکسال اخیر به گونه‌ای بوده که همه کارگران معتقدند تفاوت امروزِ هفت‌تپه با گذشته، از زمین تا آسمان است.

یکسال پس از واگذاری هفت‌تپه به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، بیش از پنج هزار هکتار از اراضی کشاورزی این کشت و صنعت به زیر کشت نیشکر رفته است. محمد خنیفر در این‌باره گفت که کشت این میزان نیشکر، یک رکورد تاریخی است و از ابتدای شکل‌گیری هفت‎تپه، چنین سابقه‌ای نداشته است.

«همدلی کارگران» و «مدیریت جهادی مدیران نیشکر» رمز این رکورد تاریخی است. محمد خنیفر این دو را محور اصلی شکوفایی هفت‌تپه دانست و از مدیریت هفت‌تپه، مدیرعامل توسعه نیشکر و همه همکاران نیشکری برای رقم زدن چنین رکورد تاریخی، قدردانی کرد.

خنیفر توجه به امور رفاهی کارگران، بروز شدن حقوق‌ها، پرداخت پاداش در مناسبت‌های مختلف و … را به عنوان بخش دیگری از اقدامات صورت گرفته در دوره اخیر دانست. او از اینکه مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی به امور رفاهی کارگران توجه ویژه‌ای دارد، ابراز رضایت نمود و تاکید کرد، هفت‌تپه پس از سال‌ها، زیر چتر مدیرانی قرار گرفته که اشراف کاملی به صنعت نیشکر دارند و در زمره پدران نیشکر ایران شناخته می‌شوند.

این کارگر نیشکر هفت‌تپه در پایان گفت: اشتغال‌زایی، قراردادی کردن نزدیک به ۴۰۰ نفر از کارگران، بازنشسته شدن تعدادی از کارگران رسمی، راه‌اندازی بخش‌های مختلف تولیدی نظیر کارخانه رب گوجه، سوله‌های پرورش قارچ، دامداری، حوضچه‌های ماهی و… در کنار بازسازی کارخانه شکر و احیای اراضی کشاورزی باعث بالا رفتن روحیه کارگران شده و انتظار است مواردی نظیر همسان‌سازی حقوق‌ها پس از انتقال مالکیت به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی نیز عملی شود.

کارگران سرمایه های شرکت

مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی، کارگران را سرمایه اصلی این صنعت می‌داند که هر بحرانی در سایه تلاش جهادی و سختکوشی آن‌ها به فرصت شکوفایی تبدیل خواهد شد.

این شرکت یکی از بزرگترین شرکت‌های کارگری خوزستان است که با اشتغالی بیش از ۲۶ هزار نفر، نقش مهمی در خودکفایی کشور دارد.
دکتر عبدعلی ناصری، شکوفایی صنعت نیشکر و حرکت در مسیر اقتصاد مقاومتی را مرهون همت کارگران دانست و بر تلاش برای رفع دغدغه‌ها و مسائل معیشتی آن‌ها تاکید کرد.

وی در ادامه، حل مشکلات کارگران هفت‌تپه را یکی از دستاوردهای مهم خوزستان در سال گذشته برشمرد که با همراهی و همت دولت مردمی، مطالبات کارگران پرداخت و بخش مهمی از دغدغه‌های آن‌ها در رسیدن به ثبات شغلی و بروز شدن حقوق‌ها، برطرف شد.

به گفته مدیرعامل شرکت توسعه نیشکر، از ابتدای واگذاری هفت‌تپه به هفت طرح، مسائل و مشکلات کارگران این واحد نیشکری مانند سایر کشت و صنعت‌ها در اولویت قرار گرفت و مواردی نظیر بیمه تکمیلی اجرایی شد.

ناصری رسیدن به تولید حداکثری را در گرو نقش‌آفرینی کارگران دانست و بیان داشت، در سال گذشته، طرح‌های مختلفی برای حمایت از کارگران در طرح‌های هشتگانه به اجرا درآمد و امسال نیز این اقدامات انگیزشی ادامه دارد.

وی با بیان اینکه رفع دغدغه‌های کارگران به نفع تولید است، اظهار داشت، با تمرکز بر مسائل رفاهی و معیشتی، در پی آن هستیم که کارگران به عنوان جهادگران عرصه تولید، بیش از پیش در مسیر شکوفایی ایران اسلامی و خودکفایی کشور در تولید محصولات استراتژیک گام بردارند.
به گفته مدیرعامل توسعه نیشکر، مجموعه اقدامات رفاهی و معیشتی در ایجاد رضایت شغلی و تعهد سازمانی، شرایط را برای بروز خلاقیت و نقش‌آفرینی این سرمایه‌های ارزشمند در افزایش تولید، مهیا می‌کند.

ناصری آرامش حاکم بر صنعت نیشکر را نتیجه ایستادگی و جانفشانی کارگران دانست و اظهار امیدواری کرد، با رویکردهای به کارگرفته شده در ارتقای جایگاه کارگران، مسیر برای شکوفایی بیش از پیش صنعت نیشکر هموار شود.

اجرای دستورالعمل‌های رتبه‌بندی، آیین‌نامه‌های ارتقا، رفاه و آموزش، ساماندهی امور رفاهی و سلامت پرسنل، تشکیل کارگروه پیگیری مطالبات بازنشستگان، توجه به امور ورزشی پرسنل و… بخشی از اقدامات شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در ارتقا جایگاه کارگران است.
جامعه کارگری شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی در سطح استانی و ملی توانسته‌اند به رتبه‌های برتر دست یابد. در سال جاری نیز عنوان کارگر نمونه کشوری، به یک نیشکری تعلق گرفت.

اخیرا نیز مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خوزستان، توسعه نیشکر را «شرکت نمونه کارگری» در سطح ملی قلمداد کرده که توانسته چالش‌ها را پشت سر گذارد و به شکوفایی برسد. به گفته او، مسائل رفاهی و معیشتی کارگران نیشکری در این دوره ارتقا یافته و حقوق و مزایای آنان بموقع پرداخت شده است.

اخبار مرتبط:
ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است