کد خبر : 222495
انتشار : ۱۴۰۱/۱۰/۱۴ - 08:40
دسته‌بندی : اصفهان
چاپ

امکان کاهش ۳۰ درصدی آلاینده‌ها در کلانشهرها با بهره‌گیری از نتایج پروژه‌ محاسبه سیاهه انتشار

مجری پروژه پژوهشی کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر با بیان این‌که با استفاده از نتایج پروژه محاسبه سیاهه انتشار آلاینده‌های هوای کلانشهرهای کشور بین ۲۰ تا ۳۰ درصد از مجموع میزان تولید آلاینده‌های اصلی هوا در کلانشهرها کاهش می‌یابد، گفت: نتایج این پروژه پژوهشی در قالب ۱۰ جلد کتاب و بر روی لوح فشرده پس از رونمایی در سازمان حفاظت محیط زیست توسط سازمان کارفرمای پژوهش، تسلیم سازمان برنامه و بودجه شد و همچنین در اختیار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

امکان کاهش ۳۰ درصدی آلاینده‌ها در کلانشهرها با بهره‌گیری از نتایج پروژه‌ محاسبه سیاهه انتشار

به گزارش سایت خیری مدارا؛ دکتر محسن ناصری، عضو هیات علمی دانشگاه تهران با این توضیح که پروژه محاسبه سیاهه انتشار آلاینده‌های هوای کلانشهرهای کشور مربوط به کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر کشور بود که به درخواست رئیس‌جمهور وقت و کارفرمایی سازمان حفاظت محیط زیست انجام شد، اظهار کرد: در این پروژه دانشگاه تهران مجری مدیریت پروژه بود، اما به منظور مطالعه و بررسی هر یک از کلانشهرهای مورد بررسی، یک دانشگاه مسئولیت مطالعات را بر عهده داشت.

به نوشته ایسنا؛ وی با بیان این‌که دانشگاه تهران هم مسئول تلفیق و مدیریت پروژه بود، افزود: طراحی سامانه مدل‌سازی آنلاین آلودگی هوا یکی از اقدامات این پروژه محسوب می‌شد، اما در اصل در این پروژه به‌دنبال راهکارهایی به منظور کاهش آلاینده‌های هوا بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در نهایت پتانسیل کاهش آلایندگی هوا در شهرهای اهواز، شیراز، اصفهان، اراک، کرمانشاه، تبریز، تهران، کرج و قم به‌همراه هزینه‌های مترتب شناسایی شد و مورد بررسی و ارزیابی هزینه فایده قرار گرفت. همچنین به این منظور هزینه‌های اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی ناشی از آلودگی هوا در شهرهای مورد بررسی تخمین زده شد.

دکتر ناصری با بیان این‌که برای کلانشهر مشهد هم دانشگاه صنعتی شریف با شیوه‌ مشابه اما خارج از کنسرسیوم مطالعه را انجام داده، تصریح کرد: در این پروژه شماری از افراد کارآزموده، آگاه نسبت به مسأله با اشراف کامل به موضوع درگیر بودند و مقرر شده بود نتایج گزارش پس از استخراج به سازمان برنامه و بودجه و سپس رئیس‌جمهور ارائه شود.

مجری پروژه پژوهشی کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر با اظهار تأسف از این‌که نتایج این اقدامات که بعضاً به سختی هم بدست آمد، مورد توجه مسئولان ذی‌ربط قرار نگرفته است، خاطرنشان کرد: در حالی که با استفاده از نتایج پروژه محاسبه سیاهه انتشار آلاینده‌های هوای کلانشهرهای کشور بین ۲۰ تا ۳۰ درصد میزان تولید مجموع آلاینده‌های هوای کلانشهرها کاهش می‌یابد.

دکتر ناصری ضمن اظهار امیدواری از این‌که نتایج این پروژه مورد توجه مسئولان و متصدیان امر قرار گیرد، افزود: نتایج این پروژه نشان داد با استفاده از این راهکارها از میزان تناژ مجموع آلاینده‌های هوا در شهرهای مذکور غیر از اصفهان بین ۲۰ تا ۳۰ درصد کم می‌شود که میزان قابل توجهی است.

وی این مطالعه را مطالعه‌ای جامع دانست که در آن اثرات هر اقدام و هزینه آن سنجیده و امکان‌سنجی شد که برای رسیدن به نتایج، مسیر دشواری طی شد.

مجری پروژه پژوهشی کنسرسیوم پژوهشی دانشگاه‌های برتر با بیان این‌که در این پروژه مجریان هر کلانشهر متقبل شده بودند که چنانچه سازمان برنامه و بودجه کشور و استانداری‌ها در این خصوص اقدام کنند، نظارت و مشاوره به منظور پیاده‌سازی نتایج را متقبل شوند.

دکتر ناصری ضمن بیان اینکه برای انجام این پژوهش انگیزه زیادی وجود داشت، یادآور شد: به شیوه‌ دانایی‌محوری با این مسأله برخورد نشد، در حالی که دسترسی به اطلاعات حتی با وجود دستورات و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست (به عنوان متولی نظارت بر کیفیت هوای کشور) به سختی امکانپذیر بود، با این وجود همه مراحل طی شد؛ اما با این وجود از نتایج آن بهره‌برداری نشد و امید می‌رود که در این مسیر قدم روبه جلویی برداشته شود.

اخبار مرتبط:
فعالیت سامانه ناپایدار بارشی در اصفهان/ کمینه دما کاهش می‌یابد
فعالیت سامانه ناپایدار بارشی در اصفهان/ کمینه دما کاهش می‌یابد

رییس مرکز پیش‌بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان از ورود سامانه ناپایدار بارش‌زا از عصر امروز و فراگیر شدن آن در سطح استان طی روز چهارشنبه خبرداد.

شهرداری اصفهان گزارشی از حسابرسی شرکت قند ارائه دهد
شهرداری اصفهان گزارشی از حسابرسی شرکت قند ارائه دهد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی ورزشی شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: گزارشی از سوی شهرداری در خصوص حسابرسی این شرکت قند طی سال‌های گذشته به شورا ارائه شود.

متولی‌گری بازار و میدان امام علی(ع) مشخص شود
متولی‌گری بازار و میدان امام علی(ع) مشخص شود

رئیس کمیسیون حقوقی، برنامه ریزی و پایش مصوبات شورای اسلامی شهر اصفهان گفت: مقرر شد که برای متولی‌گری این میدان و بازار اقداماتی انجام شود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است