کد خبر : 215565
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۱۶ - 22:21
چاپ

آیت الله سیستانی: سرکوب فکری، دینی و آزادی های اولیه جامعه موجب به ظهور جنبش های افراطی می شود

آیت الله سیستانی: فجایعی که بسیاری از ملت‌ها و گروه‌های قومی و اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان – در نتیجه سرکوب فکری و دینی و سرکوب آزادی‌های اولیه و نبود عدالت اجتماعی- متحمل می‌شوند، نقش مهمی در ظهور برخی از جنبش‌های افراطی دارد. جنبش‌هایی که از خشونت کورکورانه علیه غیرنظامیان بی دفاع استفاده می‌کنند و به مراکز دینی و اماکن باستانی کسانی حمله می‌کنند که از نظر فکری و عقیده‌ای با آن‌ها متفاوت هستند.

آیت الله سیستانی: سرکوب فکری، دینی و آزادی های اولیه جامعه موجب به ظهور جنبش های افراطی می شود

به گزارش سایت خبری مدارا؛میگل موراتینوس معاون دبیرکل و نماینده عالی سازمان ملل در امور ائتلاف تمدن‌ها صبح امروز (چهارشنبه ۱۶ آذر) با آیت الله سیستانی در نجف اشرف دیدار کرد.

به نوشته شفقنا، دفتر آیت الله سیستانی در خصوص این دیدار اطلاعیه‌ی منتشر کرد.

در این اطلاعیه آمده است: آیت الله سیستانی پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) میگل آنجل موراتینوس معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل و مسئول تهیه برنامه اقدام سازمان بین المللی برای حفاظت از اماکن مذهبی را به حضور پذیرفتند.

نماینده عالی سازمان ملل درباره این طرح، اصول مبتنی بر آن و رویه‌های انجام شده در این زمینه توضیحاتی ارائه داد.

براساس این بیانیه، ایشان در این دیدار بر اهمیت دوچندان شدن تلاش‌ها برای ترویج فرهنگ همزیستی مسالمت آمیز، نفی خشونت و نفرت و تثبیت ارزش‌های همبستگی مبتنی بر توجه به حقوق و احترام متقابل بین پیروان ادیان و گرایش‌های فکری مختلف تاکید کردند.

آیت الله سیستانی در ادامه خاطرنشان کردند: فجایعی که بسیاری از ملت‌ها و گروه‌های قومی و اجتماعی در بسیاری از نقاط جهان – در نتیجه سرکوب فکری و دینی و سرکوب آزادی‌های اولیه و نبود عدالت اجتماعی- متحمل می‌شوند، نقش مهمی در ظهور برخی از جنبش‌های افراطی دارد. جنبش‌هایی که از خشونت کورکورانه علیه غیرنظامیان بی دفاع استفاده می‌کنند و به مراکز دینی و اماکن باستانی کسانی حمله می‌کنند که از نظر فکری و عقیده‌ای با آن‌ها متفاوت هستند.

همچنین آیت الله سیستانی در ادامه بر لزوم پرداختن به پیشینه این پدیده‌های مردود و محکوم و اقدام جدی در راه رسیدن به درجه‌ای از عدالت و آرامش در جوامع مختلف که در خور شآن کرامت انسانی- آن‌گونه که خداوند متعال می‌خواهد- تاکید کردند و افزودند که این موضوع فضای مساعد برای گسترش افکار افراطی را تنگ می‌کند.

مرجع تقلید عالیقدر شیعیان در پایان از تلاش‌های سازمان ملل در این زمینه تمجید کرد و برای آقای موراتینوس در انجام مأموریتش آرزوی توفیق کرد و از او خواست تحیت‌ها ودرودهایش را به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحدبرساند.

نماینده عالی سازمان ملل: آیت الله سیستانی ستون جامعه و یک رهبر مذهبی جهانی است

نماینده سازمان ملل پس از دیدار با آیت الله سیستانی گفت که درباره اهمیت درایت مرجعیت عالی دینی و حمایت ایشان از همزیستی مسالمت آمیز گفتگو کردیم.

خانم جنین هنیس پلاسخارت در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهارکرد: آیت الله سیستانی بر همزیستی مسالمت آمیز همه اقشار و اقلیت‌ها در عراق تاکید دارند.

در ادامه آقای میگل آنجل موراتینوس معاون دبیرکل سازمان ملل و نماینده عالی اتحاد تمدن‌های سازمان ملل نیز گفت: ایشان ستون جامعه یا مذهب شیعه هستند. بسیار مفتخر به دیدار ایشان شدیم. او یک رهبر مذهبی جهانی است.

وی افزود: همه به خاطر فعالیتهایش، رهبری اش و درایتش به ایشان احترام می‌گذارند. ایشان یکی از رهبرانی است که شورای امنیت از او تمجید می‌کند و از رهبرانی است که همیشه به اعتدال و حمایت از بشریت فرامی خوانند.

اخبار مرتبط:
فوری/ سومین نامه حسن روحانی به شورای نگهبان؛ دلیل رَدصلاحیتم را اعلام کنید
فوری/ سومین نامه حسن روحانی به شورای نگهبان؛ دلیل رَدصلاحیتم را اعلام کنید

رئیس دولت‌های تدبیر و امید، سومین نامه خود برای اعلام دلایل ردصلاحیتش در انتخابات مجلس خبرگان را به شورای نگهبان ارسال کرد.

علی صوفی: امضاء کنندگان بیانیه روزنه گشایی به فکر فردای خودشان بودند نه مَردم / برخی نامزدها می‌ترسند خودشان را به اصلاحات منتسب کنند
علی صوفی: امضاء کنندگان بیانیه روزنه گشایی به فکر فردای خودشان بودند نه مَردم / برخی نامزدها می‌ترسند خودشان را به اصلاحات منتسب کنند

علی صوفی، دبیر کل حزب پیشروی اصلاحات گفت: جبهه اصلاحات در بیانیه‌ای که داده اعلام کرده که در تهران لیستی نخواهیم داشت. اما در برخی شهرستان‌ها کاندیداهای اصلاح‌طلبی داریم که می‌ترسند که خودشان را به اصلاح‌طلبان منتسب کنند. این کاندیداها با تکیه به پایگاه رایی که از قبل داشتند وارد عرصه فعالیت انتخاباتی شده‌اند.

کیهان: مهسا امینی بر اثر استرس در اداره پلیس دچار ایست قلبی شد
کیهان: مهسا امینی بر اثر استرس در اداره پلیس دچار ایست قلبی شد

روزنامه حسین شریعتمداری مدعی شد دلیل مرگ مهسا امینی، استرس بود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است