کد خبر : 212660
انتشار : ۱۴۰۱/۰۹/۰۵ - 12:41
دسته‌بندی : سلامت
چاپ

احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

رضوی احساس ناگهانی سرگیجه یا چرخش سر می‌تواند نشانه‌ای از کمبود ویتامین D باشد.

احساس عجیبی که نشانه کمبود ویتامین D است

به گزارش پایگاه خبری مدارا به نقل از هلث، یکی از علائم کمبود ویتامین D نوع رایج سرگیجه به نام سرگیجه وضعیتی حمله‌ای(BPPV) و علائم دیگر شامل تهوع و استفراغ و همچنین از دست دادن تعادل است. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم ۲ بار در روز می‌تواند تجربه این سرگیجه را کاهش دهد.

کسانی که بیشترین کمبود ویتامین D دارند، بیشتر از دیگران از علائم ذکر شده رنج می‌برند. این سرگیجه در پاسخ به ارتفاع نیست و بسیاری از افراد سرگیجه را حتی در زمانی که هر ۲ پای آنان روی زمین است نیز تجربه می‌کنند.

این وضعیت به ندرت جدی است اما می‌تواند بسیار آزاردهنده باشد؛ به‌ طوری که ۸۶ درصد از مبتلایان گزارش می‌دهند این موضوع زندگی روزمره آن‌ها را مختل می‌کند و منجر به چند روز مرخصی کاری شود. اکنون نتایج تحقیقات نشان می‌دهد مصرف مکمل‌های ویتامین D و کلسیم می‌تواند از بروز این مساله جلوگیری کند.

دکتر جی سو کیم، یکی از محققان این تحقیق، گفت: نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد برای افراد مبتلا به سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم مصرف مکمل ویتامین D و کلسیم یک راه ساده و کم‌خطر برای جلوگیری از عود سرگیجه خواهد بود؛ به خصوص اگر سطح ویتامین D پایینی داشته باشند.

این مطالعه تقریبا شامل ۱۰۰۰ نفر بود که حدود نیمی از آنان مکمل‌های ویتامین D و کلسیم دریافت کردند. کسانی که سطح ویتامین D پایینی داشتند، ۴۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D و ۵۰۰ میلیگرم کلسیم ۲ بار در روز مصرف کردند.

نتایج نشان داد مکمل‌ها بروز سرگیجه را تا ۲۴ درصد کاهش داد. کسانی که کمبود ویتامین D بیشتری داشتند، از مصرف مکمل‌ها سود بیشتری می‌بردند و شاهد کاهش ۴۵ درصدی علائم خویش بودند.

دکتر کیم بیان کرد: نتایج هیجان‌انگیز است زیرا تاکنون مراجعه به پزشک برای انجام حرکات سر، راه اصلی درمان سرگیجه وضعیتی حمله‌ای خوش‌خیم بوده است.

نتایج مطالعه ما نشان می‌دهد یک درمان کم‌خطر و ارزان مانند مصرف ویتامین D و قرص‌های کلسیم ممکن است در پیشگیری از این اختلال رایج و معمولا عودکننده موثر باشد.

این مطالعه در نشریه Neurology منتشر شده است.

اخبار مرتبط:
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: مرگ نوزاد ۶ ماهه در بیمارستان مفید “مرگ مشکوک” است
دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی: مرگ نوزاد ۶ ماهه در بیمارستان مفید “مرگ مشکوک” است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره فوت نوزاد ۶ ماهه در بیمارستان مفید گفت: اگر بیمار کمتر از ۲۴ ساعت پس از ورود به بیمارستان، فوت کند به عنوان "مرگ مشکوک" محسوب می‌شود؛ درصورت وجود مقصر یا مقصرانی در این ماجرا با آن‌ها برخورد می‌شود.

HIV رایگان و محرمانه درمان می شود
HIV رایگان و محرمانه درمان می شود

معاون مرکز تحقیقات ایدز ایران با اشاره به فعالیت مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، بر اهمیت تشخیص زودرس HIV جهت درمان و پیشگیری از ورود به مرحله ایدز تاکید کرد و گفت: در حال حاضر HIV در صورتی که تحت درمان باشد یک بیماری مزمن است که هر چند بی‌درد و رنج نخواهد بود اما دیگر مانند گذشته ترس از مرگ نخواهد داشت؛ چرا که می‌توان با دارودرمانی بیماری را کنترل کرد.

عوارض جانبی مصرف یک دارو/آیا پروپرانولول برای علائم اضطراب موثر است؟
عوارض جانبی مصرف یک دارو/آیا پروپرانولول برای علائم اضطراب موثر است؟

برخی داروها مانند پروپرانولول، هر چند که در ابتدا برای درمان اضطراب ساخته نشده‌اند اما می‌توانند به شکل کوتاه مدت در کنترل علائم جسمانی اضطراب موثر باشند.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است