کد خبر : 206661
انتشار : ۱۴۰۱/۰۸/۰۴ - 00:47
دسته‌بندی : خوزستان
چاپ

آب رودخانه کرخه برای کشت پاییزی از ۱۵ آبان رهاسازی می‌شود

رییس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت :با پیگیری‌ صورت گرفته و با توجه به الگوی کشت تعریف شده از ۱۵ آبان آب در حوضه کرخه برای کشت پاییزی رهاسازی می‌شود.

آب رودخانه کرخه برای کشت پاییزی از ۱۵ آبان رهاسازی می‌شود

سید رحمت‌الله پریچهر افزود : باتوجه به خشکسالی‌ ۲ سال اخیر در حوضه کرخه ، در سال زراعی جاری با برنامه‌ریزی دستگاه‌های مسوول به خصوص استاندار خوزستان و تاکید وی بر کشت در حوضه کرخه همچنین با توجه به مسایل اجتماعی ، اقتصادی و تعریف الگوی کشت مقرر شده از اواسط آبان رهاسازی آب در این حوضه انجام شد.

طول زمان رهاسازی آب رودخانه کرخه از سوی سازمان جهادکشاورزی خوزستان اعلام نشده است.

وی اظهار داشت : کارگروهی مشترک نیز تعریف شده که با توجه به اوضاع اقلیمی هرزمان که کشاورزان حوضه کرخه نیاز به آب داشته باشند در اختیار آنها قرار بگیرد.

پریچهر اضافه کرد:تمهیدات لازم برای تامین نهاده های کشاورزی نیز اندیشیده شده است همچنین در بخشی از این اراضی خاک ورزی به بهترین صورت انجام شده و در برخی مناطق تسطیح صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای کشت گندم از ۱۵ آبان تا ۱۵ آذر است گفت: تلاش‌های لازم صورت گرفته که تاریخ کشت رعایت شود،ارتقای بهره وری نیز در این حوضه در نظر گرفته شده است.

پریچهر تصریح نمود:عمده کشت در این مناطق گندم و جو می باشد که بخش مهمی از گندم کشور و تغدیه دامی را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه مروجان با نظارت بر کار و حضور در مزرعه توصیه های لازم را به کشاورزان ارائه خواهند داد افزود:امسال متناسب با هر منطقه رقم گندم و توصیه کودی در نظر گرفته شده است.

پریچهر اذعان داشت :این حوضه با توجه به اهمیتی که دارد بسیار مورد تاکید وزیر ،استاندار و نماینده ولی فقیه در استان بوده و امیدواریم با ارتقا تولید زمینه برون رفت از کشاورزی سنتی به کشاورزی تجاری و بهبود معیشت کشاورزان فراهم شود

به گزارش ایرنا تابستان امسال در مناطق دشت آزادگان ، حمیدیه و هویزه در غرب خوزستان که در حوضه رودخانه کرخه واقع شده اند ممنوعیت کامل هر نوع کشت اعمال شد.

استان خوزستان با ۱۷.۵میلیون تُن محصولات کشاورزی و باغی ، فراورده های دامی و لبنی ، شیلات و عسل به تنهایی ۱۴درصد کل محصولات کشاورزی را تولید می‌کند.

در ۲ سال خشکسالی و تنش آبی در خوزستان ، تولیدات بخش کشاورزی استان ۲۵ تا ۳۰درصد کاهش یافته است.

منبع: ایرنا

اخبار مرتبط:
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم
نامزد خبرگان: باید برای رفع مشکلات خوزستان جانفشانی کنیم

نامزد ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری از حوزه انتخابیه خوزستان گفت: همه در هر جایگاهی که هستند باید برای رفع مشکلات این استان جانفشانی کنیم.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است