واکنش رئیس جمهور شیلی به فوت مهسا امینی در سخنرانی سازمان ملل

در مجمع عمومی سازمان ملل امسال برای نخستین بار دو رئیس جمهور چپ گرا از دو کشور آمریکای لاتین سخنرانی کردند.

به گزارش سایت خبری مدارا؛  گابریل بوریچ رئیس جمهور شیلی در مجمع عمومی سازمان ملل فراموش نکرد در پایان سخنرانی خود از مهسا امینی دختر ۲۲ ساله ی کرد ایرانی که آخرین قربانی حجاب اجباری در ایران است یاد کند. بوریس با اشاره به قتل مهسا امینی خواستار بسیج جهانی برای توقف خشونت علیه زنان در ایران شد.

او در سخنرانی خود به بحران های جهانی که گریبانگیر چندین کشور جهان است اشاره کرد.

رئیس جمهور شیلی به وضعیت دراماتیک در آمریکای مرکزی اشاره کرد و از کشورها خواست “به کار خود برای کمک به آزادی زندانیان سیاسی در نیکاراگوئه ادامه دهند.”

وی همچنین افزود که کشورها همچنین باید تلاش کنند تا در هیچ کجای دنیا، داشتن افکار متفاوت از دولت در قدرت، به آزار و اذیت یا نقض حقوق بشر منجر نشود.

او با اشاره به رد قانون اساسی مترقی این کشور در رفراندام اخیر، گفت: شیلی به زودی قانون اساسی ای خواهد داشت که نشان دهنده میل به عدالت و آزادی است. وی همچنین تاکید کرد «تا وقتی مردم حرف می‌زنند، یک دولت نباید احساس شکست کند»

وی افزود: “جنگ تهاجمی ناعادلانه ای که توسط روسیه در اوکراین به راه انداخته شد، قیمت سوخت را بالا برد و باعث کمبود غلات و کود شد و تاثیر شدیدی بر اقتصاد ما گذاشت.” او گفت با مردم اوکراین اعلام همبستگی می کند.

وی همچنین از جنگ تجاری بین ایالات متحده و چین که در سال ۲۰۱۸ در دولت قبلی دونالد ترامپ آغاز شد و همچنین بیماری همه گیری که اقتصاد جهانی را بی ثبات کرد و اقتصاد شیلی را نیز تحت تأثیر قرار داد، انتقاد کرد.