بیاتی نیا: ۶ ماه به ساپینتو فرصت بدهید؛ شاید از استراماچونی بهتر باشد

پیشکسوت استقلال گفت: طبیعتاً مربی خارجی باید ظرف سه ماه بعد از حضورش در کشور جدید بازدهی اش را نشان بدهد اما به اعتقاد من می توان تا ۶ ماه به ساپینتو فرصت داد.

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محسن بیاتی نیا بازیکن اسبق استقلال درباره حضور سرمربی جدید این تیم در راس کادر فنی آبی‌پوشان اظهاراتی را مطرح کرد.

به نظر شما انتخاب سرمربی پرتغالی بر چه اساسی بوده است؟

این انتخاب حتما با فکر و اندیشه بوده. شما وقتی می خواهید کسی را به جای سرمربی تیمی که قهرمان فصل شده بنشانید باید خیلی از پارامترها را رعایت کنید تا بتوانید خیلی از فاکتورها را با مربی جدید تکرار و یا اتفاقات رخ نداده را جبران کنید تا بتوانید نتایج گذشته را ادامه دهید و دوباره تیم را قهرمان کنید.

چه اندازه از ریکاردو ساپینتو شناخت دارید؟

میزان شناخت من از ساپینتو به همان اندازه ای است که سایر عزیزان فوتبالی از او شناخت دارند. ولی مطمئنم صددرصد پشت این انتخاب فکر بوده است.

گزینه خارجی برای استقلال خوب بود؟

صددرصد گزینه خارجی بهترین گزینه بود. با نتایج مجیدی در استقلال گرفت بهترین راهکار این بود که یک خارجی بیاید. به نظرم آجرلو اولین قدم را خوب برداشت حالا دومین مقدم مسائل فنی است که باید ببینیم آشنایی او با بازیکنان، انتخاب نفرات جدید و مسائل فنی به چه ترتیب است. شاید هواداران استقلال به اندازه استراماچونی که او را در اینترمیلان می شناختند از ساپینتو شناخت نداشته باشند، شاید هم او بیاید و از استراماچونی تمریناتی مدرن تر و پیشرفته تر را در استقلال به کار بگیرد.

به نظر شما چه بازیکنانی باید جذب استقلال شوند؟

اصلا مهم نیست که ما حتماً باید ستاره بیاوریم. مهمترین نکته در نقل و انتقالات این است که بازیکنی به استقلال بیاید که به تفکرات فنی سرمربی بخورد. پول خرج کردن نشان دهنده باشگاه خوب بودن نیست. کاری به رئال مادرید و بارسلونا ندارم ولی در همین لیگ های معروف اروپایی که فوتبال شان را در تلویزیون می بینیم خیلی از تیم های جمع و جور هستند که با در اختیار گرفتن بازیکنان ارزان‌قیمت اداره می‌شوند و بعضاً نتایج خوبی هم می‌گیرند. استقلال هم می تواند مثل زمانی که قاعدی را با ۲۰۰ میلیون تومان به خدمت گرفت یا امیرحسین حسین زاده را با رقم کمی از سایپا به استقلال آورد بیزینس شیرین فوتبالی ها را برای باشگاهش رقم بزند. مهم این است که بازیکن در چارچوب تاکتیکی استقلال بازده داشته باشد.

در رابطه با حضور ساپینتو در فوتبال مان چه نظری دارید. فکر می کنید بتواند به سرعت با شرایط ایران هماهنگ شود؟

مطمئنم او یک مربی حرفه‌ای است چون غیر از کشور خودش در کشورهای دیگر هم کار کرده. او بلافاصله باید با نحوه غذا خوردن، جو تیم استقلال و فرهنگ ایرانی، آب و هوای ما، ساعت تمرین و مسائل اینچنینی آشنا شود. باید بداند در شهرهای دیگر چه برخوردی با او می شود. اینها همه کمک می کند تا بتواند سریعتر خودش را با استقلال و جو این تیم هماهنگ کند. اما با توجه به سوابق حرفه‌ای او من فکر می‌کنم باید به او زمان داد.

 

چقدر باید به او زمان داد؟

اگر به طور میانگین یک مربی خارجی باید سه ماه فرصت برای ارائه کارش داشته باشد تا نتیجه بگیرد من معتقدم باید به این مربی حداقل ۶ ماه فرصت دارد. شاید حتی این ۶ ماه تا ۸ ماه هم طول بکشد ولی ممکن است بعد از هشت ماه نتایج فوق العاده ای بگیرد و یا شکل تیمی استقلال را عوض کند. در کل باید به او اجازه بدهیم تا کارش را انجام بدهد.

چه کسی باید در این زمینه به او کمک کند؟

اگر قرار است کنار او مشاور ایرانی حضور داشته باشد هر چه تعداد این نفرات کمتر باشد بهتر است.

چطور؟

شلوغ‌کاری دوروبر ساپینتو باعث سردرگمی او می شود و معتقدم حداکثر یک تا دو نفر بیشتر نباید به او مشاوره فنی بدهند چون ممکن است در تصمیم گیری دچار اشتباه شود. ضمن اینکه کسی باید به ساپینتو مشاوره بدهد که صلاحیت این کار را داشته باشد.