کد خبر : 191931
انتشار : ۱۴۰۱/۰۳/۰۵ - 01:55
دسته‌بندی : سیاسی
چاپ

برجام تصمیم سخت رئیسی است؟

رژیم صهیونیستی با ترور پاسدار حسن صیاد خدایی در روز روشن و در قلب تهران در تلاش است تا احساسات بخشی از مخالفان مذاکرات برجام در مجلس و سایر نهادها را برانگیزد تا با فشار بر رییس جمهور مانع هرگونه توافق با 1+5 شود.

برجام تصمیم سخت رئیسی است؟

به گزارش سایت خبری مدارا؛ محمود اکبری کیا روزنامه نگار در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت: بعد از اظهارات اخیر رییس جمهور مبنی بر اتخاذ تصمیمی سخت زمزمه ‎‎هایی درباره اینکه این تصمیم در حوزه اقتصادی بوده و ممکن است شرایط معیشتی را سخت تر از این هم کند، شنیده می شد و برخی این تصمیم را پیرامون افزایش قیمت بنزین، برخی دیگر درباره منتفی شدن برجام می دانستند.

اما تحرکات روزهای اخیر در حوزه سیاست خارجی ایران نشان داد این تصمیم بیشتر در ارتباط با برجام است تا افزایش دوباره قیمت ها.

سفر اخیر امیر قطر به تهران و دیدار با رییس جمهور و رهبر معظم انقلاب یکی از این پارامترها است که گفته می شود امیر قطر در این سفر و دیدار با مقامات کشورمان حامل پیامی در خصوص مذاکرات وین و توافق برجام بود و درست چند روز بعد از سفر امیر قطر به ایران رییس جمهور در همایش نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران گفت: «قرار است در کشور تصمیم های سختی بگیریم. شاید برخی موافق این موضوع نباشند، اما اگر با نگاه نقادانه به کارها نگاه کنند اشکالی ندارد ما را رهنمود می کند به افق روشنی که پیش روی اقتصاد است».

گفت وگوهای وزیر امور خارجه ایران با مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، سفر انریکه مورا به ایران و فراخواندن علی باقری کنی مسوول تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین به مجلس از دیگر اتفاقات پیرامون مذاکرات وین است. از سوی دیگر سفر سیدابراهیم رییسی به عمان دیگر اتفاقی است که نمی توان بی‎توجه از کنار آن رد شد. مسقط که از سال‎های دور به عنوان یک واسطه بین ایران و غرب عمل می‎کرد، این بار دیگر پیامی برای ایران ندارد بلکه میزبان رییس جمهور ایران می باشد. سفر قریب الوقوع رییسی درست بعد از سفر امیر قطر و اظهارات او نشان از پالس‎های مثبت ایران برای رسیدن به یک توافق در وین است.

البته ناگفته نماند که دیگر کشورها همچون چین و روسیه در سال‎های اخیر تلاش کردند تا واسطه ایران و غرب باشند و از این فرصت برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنند اما رفتارهای روسیه در مذاکرات وین، جنگ با اوکراین و به طبع آن رودررویی با غرب به ویژه امریکا در این جنگ عملا امکان واسطه ‎گری را از آنها گرفت.

رژیم صهیونیستی همواره مخالف توافق ایران و ۱+۵ بوده و همه تلاش خود را برای عدم توافق هم در مذاکرات برجام و هم در مذاکرات احیای برجام انجام داده است. آنها این توافق را عاملی بر قدرت گرفتن ایران می‎دانند که همین امر منافع آنها را مورد تهدید قرار می‎دهد لذا با رصد اتفاقات پیرامون توافق ایران با غرب برای احیای برجام دست به هر اقدامی برای به نتیجه نرسیدن آن می‎زنند.

ترور شهید حسن صیاد خدایی نیز از همین اقدامات می ‎باشد که خود این نیز نشانگر آن است که گویا اتفاقاتی درباره برجام در حال وقوع است. رژیم صهیونیستی با ترور پاسدار حسن صیاد خدایی در روز روشن و در قلب تهران در تلاش است تا احساسات بخشی از مخالفان مذاکرات برجام در مجلس و سایر نهادها را برانگیزد تا با فشار بر رییس جمهور مانع هرگونه توافق با ۱+۵ شود.

اما واقعیت این است که امروز کشور در شرایط سختی به لحاظ اقتصادی قرار دارد و معیشت مردم با اصلاح قیمت برخی از کالاها به شدت به خطر افتاده است. همه مخالفان برجام در دولت روحانی که امروز به موافقان برجام در دولت رییسی تبدیل شدند می‎دانند که برجام می‎تواند علاوه بر کمک به وضعیت اقتصادی، دیدگاه افکار عمومی را نسبت به دولت بهبود بخشد.

اخبار مرتبط:
پاسخ یک جامعه‌شناس به علم‌الهدی /آزادارمکی: نخبگان مهاجرت می‌کنند چون پخمگان جای نخبگان را گرفته‌اند
پاسخ یک جامعه‌شناس به علم‌الهدی /آزادارمکی: نخبگان مهاجرت می‌کنند چون پخمگان جای نخبگان را گرفته‌اند

یک جامعه‌شناس گفت: نخبه‌ها به این دلیل از کشور ما مهاجرت می‌کنند که در خیلی از عرصه‌ها، پخمه‌ها حضور و نفوذ دارند و جای نخبه‌ها را پخمه‌ها و شبه‌نخبه‌ها گرفته‌اند.

کیهان: مسئولان آمران به معروف را تشویق کنند
کیهان: مسئولان آمران به معروف را تشویق کنند

روزنامه کیهان خواستار تقدیر از امر به معروف کنندگان شد.

روزنامه اصولگرا: مصباح‌یزدی اگر رای مردم را قبول نداشت که نامزد انتخابات خبرگان نمی‌شد
روزنامه اصولگرا: مصباح‌یزدی اگر رای مردم را قبول نداشت که نامزد انتخابات خبرگان نمی‌شد

روزنامه اصولگرای جوان نوشت: این تهمتی است که اصلاح‌طلبان همواره به آیت الله مصباح روا می‌داشتند که مردم را کاره‌ای نمی‌داند. در حالی که علامه مصباح با رأی مردم عضو مجلس خبرگان بود و اگر رأی مردم و انتخابات را قبول نداشت، اصلاً کاندیدا نمی‌شد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است