آخرین وضعیت «احمدرضا جلالی» از زبان وکیل پرونده

هلاله موسویان: حکم اعدام احمدرضا جلالی چندسالی می شود که قطعی شده/ امروز به من گفتند برای اجرای حکم اعدام آمادگی صددرصدی داریم/ سوئد می گوید قوه قضاییه ما مستقل است/فقط یک معجزه فراقضایی از سوی دولت سوئد می تواند «جلالی» را از اعدام نجات دهد

وکیل مدافع احمدرضا جلالی به مدارا گفت: امروز که به اجرای احکام مراجعه داشتم گفتند که حکم چندین سال است که قطعی شده و تکلیف این پرونده باید هر چه سریعتر مشخص شود و گفتند که اینبار برای اجرای حکم اعدام صددرصد آمادگی داریم.

هلاله موسویان وکیل مدافع احمدرضا جلالی در گفتگو با خبرنگار سیاسی سایت خبری مدارا با اشاره به آخرین وضعیت موکل خود گفت: خبر اجرای حکم اعدام آقای جلالی را ما هم مثل دیگران از طریق خبرگزاری ایسنا خواندیم خبری که البته منبع آن هم مشخص نبود و برای ما خیلی شوکه کننده بود که اولاً چرا باید در روز تعطیل چنین خبری منتشر شود و دوماً اینکه چنین خبری چرا باید بدون منبع موثق منتشر شود.

وی ادامه داد: با توجه به این که موکل بنده تبعه کشور سوئد است از طریق سفارت سوئد پیگیری کردیم و همزمان خانواده آقای جلالی هم از سوئد در حال تلاش و پیگیری هستند تا شاید بتوانیم جلوی اجرای این حکم را بگیریم.

موسویان گفت: حکم اعدام آقای جلالی چند سالی است که قطعی شده و چندین بار حکم تا مرحله اجرا رفته اما با رایزنی هایی که انجام شد علی رغم اینکه ایشان ۴ ماه در قرنطینه بودند مجدداً به بند عمومی منتقل شدند. در مهر ماه سال گذشته و در دیداری که با یکی از مسئولین دیوانعالی کشور در بازدیدی که از زندان داشتند، با آقای جلالی دیدار کردند و خود مقام مسئول در دیوانعالی کشور پیشنهاد ارائه لایحه اعاده دادرسی ماده ۴۷۷ به رئیس قوه قضاییه کردند که بنده در پیرو درخواست آقای جلالی لایحه ای حدود ۶۰ صفحه ای همراه با مستندات ارائه کردم اما به سرعت رد شد.

وکیل مدافع احمدرضا جلالی به مدارا گفت: امروز که به اجرای احکام مراجعه داشتم گفتند که حکم چندین سال است که قطعی شده و تکلیف این پرونده باید هر چه سریعتر مشخص شود و گفتند که اینبار برای اجرای حکم اعدام صددرصد آمادگی داریم.

هلاله موسویان گفت: در حال حاضر اقدامات قضایی به بن بست رسیده و هر کاری که امکان داشت اعم از اعاده دادرسی، درخواست عفو، رایزنی‎های مختلف صورت گرفته اما متاسفانه به جایی نرسید.

وی در واکنش به انتشار برخی خبرها مبنی بر احتمال تبادل حمید نوری و احمدرضا جلالی گفت: بنده وکیل دادگستری هستم و قاعدتاً از سیاست دولت ها مطلع نیستم اما در خبری که از سوی خبرگزاری ایسنا منتشر شده بود صراحتاً به موضوع دادگاه آقای نوری نیز اشاره کرده بودند از طرفی با کشور سوئد هم که صحبت می کنیم عنوان می کنند که قوه قضاییه ما مستقل است و بحث غیر قانونی است و ما مطابق قوانین و مقررات بین المللی باید این روند را طی کنیم.

موسویان گفت: همه این گمانه زنی ها در حالی مطرح می شود که حکم آقای نوری صادر نشده است و فعلاً فقط کیفر خواست صادر شده و ۲۳ تیر گویا دادگاه حکم آقای نوری را صادر خواهد کرد که ممکن است حکم بر برائت ایشان دهند و یا محکومیتی برای ایشان تعیین کنند.

وکیل مدافع احمدرضا جلالی در پایان گفت: وضعیت آقای نوری مشخص نیست و چیزی که برای بنده مشخص است این است که تا قبل از صدور حکم برای آقای نوری قطعاً نمی تواند مبادله ای انجام شود. تنها یک معجره فرا قضایی از سوی دولت سوئد می تواند آقای جلالی را از اعدام نجات دهد در غیر این صورت این حکم حتماً اجرا خواهد شد.