کد خبر : 185279
انتشار : ۱۴۰۰/۱۲/۲۹ - 19:42

چرا دولت حقوق بازنشستگان را دیر پرداخت کرد؟

برعکس روال هر سال، این بار در اتفاقی عجیب حقوق بازنشستگان یک روز مانده به عید پرداخت شد؛ این اتفاق اگرچه موجی از انتقاد را از سوی بازنشستگان به همراه داشت، اما وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آن به عنوان یکی از موفقیت‌های دولت یاد کرد.

چرا دولت حقوق بازنشستگان را دیر پرداخت کرد؟

به گزارش مدارا، خبرآنلاین نوشت: حجت‌اله عبدالملکی شب گذشته در یک برنامه تلویزیونی عنوان کرد: یکی از موفقیت‌های دولت سیزدهم پرداخت حقوق بازنشستگان و تامین اجتماعی بدون استقراض از بانک مرکزی و خلق پول بوده است.

براساس اظهارات وی، از آغاز این دولت حتی یک‌بار پرداخت حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی به تاخیر نیافتاده است.

اما در شرایطی حقوق بازنشستگان تا این حد دیر و در ساعت‌های پایانی سال واریز شد که رییس‌جمهور در چند مرحله، دستور فوری و ویژه برای واریز سریع حقوق بازنشستگان را داده بود. بر همین اساس، در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت که دوم اسفندماه برگزار شده بود، موضوع تامین و پرداخت عیدی بازنشستگان مورد توجه قرار گرفت و رییسی، سازمان برنامه و بودجه و دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرد حقوق و عیدی کارکنان و بازنشستگان را سریعا پرداخت کنند.

با این حال، واریز دقیقه نودی حقوق بازنشستگان، موجی از انتقاد و نگرانی را در میان بازنشستگان ایجاد کرد؛ تا جایی که یکی از بازنشستگان عنوان کرد: آخرین روز ماه اسفند ماه که فردا هم عید است و حقوق‌ها را واریز کرده‌اند؛ عوض این‌که ۱۵روز مانده یا ۱۰روز مانده باید واریز می‌کردند.

بازنشسته دیگری متذکر شد: آخر در این ساعات پایانی سال و ترافیک سنگین معابر و خیابان‌ها چطور می‌شود خرید شب عید را انجام داد؟

چرا حقوق بازنشستگان دیر واریز شد؟

از میان یک میلیون و ۶۵۰ هزار بازنشسته صندوق بازنشستگی، حقوق ۵۰۰ هزار نفر نهایتا تا سقف ۵ میلیون تومان است که حقوق اسفند خود را در ۳ روز گذشته دریافت بودند، اما بقیه این بازنشستگان که حقوقی بالای ۵ میلیون تومان داشتند، تا دیروز منتظر واریز بودند.

علت عدم واریز حقوق بخش عمده‌ این بازنشستگان، عدم تامین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه اعلام شده است؛ حدود ۹۷ درصد حقوق این افراد باید از طریق سازمان برنامه و بودجه و مابقی از محل سوددهی شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری تامین شود.

صندوق بازنشستگی کشوری هفته گذشته اعلام کرده بود: با تخصیص بخش‌هایی از اعتبارات مربوط به کسورات حق بیمه شاغلین از سوی سازمان برنامه و بودجه و منابع داخلی تامین شده از بخش اقتصادی و شرکت‌های تابعه این صندوق، پرداخت حقوق مرحله نخست، برای بازنشستگانی که حقوق آن‌ها تا مبلغ پنج میلیون و ۳۵۰ هزار تومان (پنج میلیون و سیصد و پنجاه هزار تومان) بوده، پنجشنبه ۲۶ اسفندماه حقوق آنها واریز شده است؛ همچنین حقوق سایر بازنشستگان کشوری نیز به محض تخصیص اعتبار لازم، در مراحل بعدی پرداخت خواهد شد.

چرا حقوق در چند مرحله واریز شد؟

اما چرا حقوق بازنشستگان در چند مرحله واریز شد؟ وزیر کار درباره فلسفه سه مرحله‌ای شدن پرداخت حقوق بازنشستگان اعلام کرد: امسال بخشی از منابع داخلی صندوق بازنشستگی کشوری را که آماده شده بود، در روز ۲۶ اسفندماه برای کسانی که حقوق آن ها کمتر از ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان پرداخت کردیم.

وی افزود: ما منتظر تامین همه منابع نشدیم و این فلسفه سه مرحله‌ای شدن پرداخت ها به این ترتیب بود که منابع در اختیار بازنشستگان قرار بگیرد تا بتوانند زودتر استفاده کنند.

وزیر تعاون گفت: یک قاعده در صندوق بازنشستگی قرار داده‌ایم که حقوق کارکنان بعد از بازنشستگان واریز شود، دیروز نیز بعد از پرداخت حقوق بازنشستگان، حقوق کارکنان واریز شد.

اخبار مرتبط:
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

زاکانی مخالفانش را تهدید کرد
زاکانی مخالفانش را تهدید کرد

شهردار تهران گفت: بعضی‌ها دوست نداشتند ما در انتخابات نظر صریحی داشته باشیم و آن را دنبال کنیم. این انتقادات درست نیست و صد در صد نادرست است؛ چرا که ما ۱۳۳ برنامه افتتاحیه داشتیم، برخی از این دوستان در یکی از این افتتاح‌ها هم حاضر نشدند! ما از همه دعوت می‌کردیم اما نمی‌آمدند. ‌

آصفری: ظریف ورشکسته سیاسی است و می‌خواهد با نیروهای انقلاب تسویه حساب کند / اعضای جبهه پایداری عضو دولت رئیسی، مردم را به سوی پزشکیان کشاند
آصفری: ظریف ورشکسته سیاسی است و می‌خواهد با نیروهای انقلاب تسویه حساب کند / اعضای جبهه پایداری عضو دولت رئیسی، مردم را به سوی پزشکیان کشاند

نماینده اصولگرای ادوار مجلس گفت: اگر کسی اگر فکر کند که رای آقای پزشکیان، رای اعتراض به دولت آقای رئیسی بود، به نظر من اشتباه می‌کند. البته یک درصدی نیز اعتراضی است چون بالاخره به دلیل تندروی‌هایی که متاسفانه بعضی از نیروهای انقلاب که در دولت آقای رئیسی داشتند، باعث شد که به آقای پزشکیان رای بدهند؛ علیرغم اینکه آقای رئیسی احترام ویژه برای همه مردم قائل بود.

ارسال دیدگاه

یک پاسخ به “چرا دولت حقوق بازنشستگان را دیر پرداخت کرد؟”

  1. ز ن گفت:

    دولت روحانی با همه آمریکایی بودنش . حقوق هارو ۲۵ نهایت دیر کردش ۲۷ هر ماه به حساب می ریخت .ولی دولت رئیسی تا مردم اعتراض نکنند نمی ریزه . آخرش حق بازنشسته ها می شه حناق توی گلوی دولت گیر می کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است