سفر گروسی به ایران چه مزیتی دارد؟

به گزارش مدارا، سفر تازه رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران از آن جهت مهم است که این سفر در آستانه مذاکرات وین انجام می‌شود و شاید نتیجه‌اش بر نتیجه مذاکرات برجامی مؤثر باشد. پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع گفت: «دیدار تازه رافائل گروسی هم می‌تواند راهگشا باشد، هم می‌تواند […]

به گزارش مدارا، سفر تازه رافائل گروسی، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران از آن جهت مهم است که این سفر در آستانه مذاکرات وین انجام می‌شود و شاید نتیجه‌اش بر نتیجه مذاکرات برجامی مؤثر باشد.

پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل سیاست خارجی، درباره این موضوع گفت: «دیدار تازه رافائل گروسی هم می‌تواند راهگشا باشد، هم می‌تواند شرایط سختی را رقم بزند و به نظرم برای هر دو طرف یعنی ایران و آژانس تردیدهایی درباره نتیجه سفر گروسی وجود دارد. آژانس به دنبال آن است که حداکثر دسترسی‌ها بر تأسیسات هسته‌ای ایران را داشته باشد تا به زعم خودشان ایران به سمت سلاح هسته‌ای نرود و با همین نگاه بر ایران فشار می‌آورد تا همه دوربین‌هارا فعال نگه دارد و ایران هم می‌خواهد از حق هسته‌ای خود دفاع کند».

او ادامه داد: «آژانس مدعی است که ایران همه اطلاعات را ارائه نداده و این ادعا را مطرح می‌کند که خارج از توافق صورت‌گرفته بیش از حد مجاز اورانیوم غنی کرده است که از دید آژانس این یک تخلف است».

این تحلیلگر مسائل سیاست خارجی بیان کرد: «سفر اخیر آقای گروسی به دلیل آنکه در آستانه مذاکرات وین در هشتم آذرماه هستیم، بسیار مهم است. اگر آژانس گزارشی علیه ایران بدهد یا گزارشی ارائه کند که تردیدهایی را به جای بگذارد، این خطر وجود دارد که روند مذاکرات متحول شود».

او حالت دیگر گزارش آژانس را اینگونه پیش‌بینی کرد: «اما اگر آژانس گزارشی مثبت از فعالیت‌های هسته‌ای ایران ارائه دهد، حتما این گزارش می‌تواند باعث تسهیل مذاکرات شود».

ملازهی در پایان گفت: «به نظرم ایران و آژانس باید در فضایی تعاملی با هم همکاری کنند زیرا برخلاف آنچه برخی می‌گویند من باور دارم آژانس چندان تحت تأثیر خواسته‌های اروپایی‌ها و آمریکا نیست و می‌توان در فضایی شفاف کاری کرد که گزارش آژانس به سود ایران باشد تا در پی چنین گزارشی مسیر مذاکرات تسهیل شود و در نهایت بتوان امید داشت که طرفین به تعهداتشان بازگردند و تحریم‌ها علیه ایران رفع شود».