کد خبر : 166632
انتشار : ۱۴۰۰/۰۴/۰۹ - 11:31
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

روحانی: امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

روحانی: امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

به گزارش سایت خبری مدارا؛ حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با یادآوری فاجعه هفتم تیر اظهار کرد: روزهای اولیه تیرماه همواره برای ما یادآور روزهای سخت سال ۱۳۶۰ و همچنین جنایت متجاوزان در سال۱۳۶۶ است.

رییس‌جمهوری ادامه داد: دشمنان انقلاب و مردم، هفتم تیرماه ۱۳۶۰ توطئه بزرگی را از سوی مزدوران و با بمب گذاری در مقر حزب جمهوری اسلامی علیه کشور طراحی کردند. جایی که معمولا تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و وزیران و مسوولان قوه قضاییه و اجتماع عده‌ای از سه قوه بود که معمولا در روزهای یکشنبه غروب جمع می‌شدند و بحث می‌کردند و در آن جلسه درباره رییس جمهوری آینده بحث شود.

روحانی افزود: توطئه بزرگ علیه بزرگان این نظام که البته خسارت عظیمی بود می‌توانست بیشتر هم باشد چون بعضی از اعضا به دلایلی در آن جلسه حضور نداشتند. ششم تیرماه هم مقام معظم رهبری در مسجد ابوذر در حالی که مشغول سخنرانی بودند مورد سوء قصد قرار گرفتند و ایشان در بیمارستان بستری شدند. برخی از عزیزان نیامده بودند و به عیادت مقام معظم رهبری رفته بودند. خود ایشان هم به خاطر این حادثه در آن جلسه نبود.

وی این واقعه فاجعه بزرگی و توطئه جهانی علیه ایران عنوان کرد و افزود: کشورهای بزرگ غربی در این توطئه و طراحی شرکت داشتند و منافقین به عنوان مزدوران آنها وارد عمل شدند. ظاهر آن بود که با آن انفجار، مجلس و دولت و قوه قضاییه از کار بیفتد. بنابراین کشور از هم می‌پاشد و آنها می توانند با شورش در داخل کشور نظام را از بین ببرند.

وی ادامه داد: دو عامل بسیار مهم این توطئه را بی اثر کرد تا نتوانند به هدف خود برسند.  امام (ره)  زنده و کنار مردم است هر مشکل و هر فاجعه ای به یک صورتی قابل حل است و امام به خوبی آن روزها را به خوبی مدیریت کرد.

رییس جمهوری  شهید بهشتی را مظلوم بزرگ تاریخ انقلاب اسلامی خواند و گفت: البته مظلومین دیگری هم بعد از ایشان شاهد بودیم ولی مظلومیت شهید بهشتی مظلومیت فوق‌العاده بود. تا کسی آن زمان در متن مسائل سیاسی نبوده باشد و امروز یک جوان بخواهد آن روز را در نظر بگیرد به نظر من قادر نیست این مظلومیت را درک کند.

روحانی افزود: شهید بهشتی آنقدر مظلوم بود که در جلسات خصوصی نمی‌شد از او تعریف و دفاع کرد، در جلساتی که در طول انقلاب در ایام نهضت اسلامی ما همیشه در کنار هم و با هم بودیم حتی جلساتی که روحانیت داشت و شهید بهشتی و شهید مطهری آنجا حضور داشتند و حتی در مسجد، دانشگاه و هیچ‌کجا چنین مظلوم قابل دفاعی نبود.

وی یادآورشد: ما در تاریخ چنین چیزی ندیده بودیم که یک آدمی این همه مظلوم واقع شود و نتوان از او دفاع کرد. یعنی اینقدر جو را مسموم کرده بودند و کاری کرده بودند که هیچ‌کس توان و جرات نداشت و اگر هم می‌خواست دفاع کند همه بر سر وی می‌ریختند و می‌گفتند شما می‌خواهید از بهشتی دفاع کنید؟

رییس جمهوری بیان کرد: آن مظلوم بلندمرتبه و والا به مقامش رسید و واقعاً کشور و مردم ما مدیون زحمات ایشان هستند. ایشان از قبل از دهه ۴۰ یعنی از دهه ۳۰ دنبال ساختن نیرو بود هم  در میان جوان‌هایی که علوم جدیده را می‌خواندند دبیرستان و دانشگاه بودند و هم آنهایی که در حوزه علمیه قم درس می‌خواندند.

روحانی خاطرنشان کرد: شهید بهشتی از سال ۴۰ مدرسه‌ای را در حوزه علمیه قم سرپرستی و رهبری کرد که در آن مدرسه علوم جدید و علوم قدیم با هم تدریس می‌شد و طراحی و برنامه‌های ریزی برای آن مدرسه انجام داده بود که در حوزه بی‌سابقه بود.

وی اضافه کرد: اینکه هر چند ماه یکبار همه باید امتحان کتبی و شفاهی بدهند و پایان سال کارنامه داشته باشند در حوزه معمول نبود و ایشان در سال ۴۰ این کار را در مدرسه علوی قم انجام داد که الحمدالله در این سال‌های اخیر تجدید بنا شده و در آینده به یاد آن بزرگواری که در آنجا در آن سال‌ها تلاش کرد مدرسه بسیار فعالی خواهد بود و هم اینکه جوان‌های بسیار زیادی را تربیت و به دانشگاه‌های داخل و خارج فرستاد.

رییس جمهوری افزود: در واقع شهید بهشتی نیروی انسانی را ساخت و تشکیلات را در میان مذهبیون، دانشگاهی‌ها، علما و فضلا رواج داد. البته غیر از اینکه در انقلاب اسلامی و بعد در روحانیت مبارز چقدر نقش داشتند.همچنین نقشی که در تظاهرات‌های تاسوعا و عاشورا و روزهای دیگر در سال ۵۷ در تهران و بعد از پیروزی انقلاب و نقشی که برای تشکل و حزب و بعد برای ساماندهی نظام جمهوری اسلامی ایران خصوصا تدوین قانون اساسی و تصویب قانون اساسی داشت، بار مسئولیت سنگینی بر دوش داشت و کار بسیار بزرگی انجام داد.

روحانی با بیان اینکه ایستادگی، مقاومت و روحیه مردم در آن روزها با رهبری امام راحل، معجزه تاریخی در کشور ما آفرید، گفت: شهادت شهید بهشتی و ۷۲ تن نه‌تنها روحیه مردم را خرد نکرد و مردم را ضعیف نکرد، بلکه مردم تکان نخوردند. وقتی در تشییع جنازه شهید بهشتی میلیون‌ها نفر یکپارچه صدا می‌زدند ایران پر از بهشتی است، به دشمنان ایران نشان داد که نمی توانند با این توطئه‌ها این ملت عظیم را از پا در بیاورند. به نظر من آن روزها روزهای بیادماندنی تاریخ ایران بود.

وی ادامه داد: بعد از آن انتخابات میان‌دوره‌ای ایجاد شد، مجلس ترمیم شد،امام در قوه قضاییه فرد دیگر را نصب کرد، دولت تشکیل شد، باز در شهریور دولت با مشکل و تروریسم مواجه شد و ادامه پیدا کرد و در همان سال ۶۰ که بالاترین توطئه‌ها را علیه ما طراحی کردند، خداوند مقدر کرد و بزرگترین پیروزی‌ها در میدان جنگ نصیب ما شد.

روحانی ادامه داد: اینهایی که فکر می‌کردند با این توطئه‌ها، روحیه‌ها از بین رفته و در میدان جنگ نمی‌توان مقاومت و ایستادگی کرد، حصر آبادان در مهر همان سال شکسته شد، آزادی بستان و طریق‌القدس در همان سال انجام گرفت و طراحی برای عملیات فتح‌المبین هم در همان سال بود و البته اول سال بعد اجرا و عملیاتی شد و بعد هم آزادی خرمشهر انجام بود.

وی عنوان کرد: روزهای بسیار مهمی در میدان جنگ پیش آمد علیرغم آن همه صدماتی که مردم و روحیه آنها دیده بود و برای رزمندگان هم بسیار سخت بود اما این ایستادگی، مقاومت، قدرت، توانمندی ملت در تاریخ به عنوان روزهایی است که به عنوان ورق‌های زرین تاریخ ایران ثبت و ضبط شده و خواهد ماند.

امیدواریم قوه قضائیه بدون وابستگی به احزاب و جناح‌ها عمل کند

رییس دولت تدبیر و امید در ادامه به هفته قوه قضائیه اشاره کرد و گفت: این روزهای هفته قوه قضاییه است و ما از قضات شریف و محترم و از مسئولین قوه قضاییه و تلاش‌هایی که انجام می‌دهند، تجلیل می کنیم و امیدواریم قوه قضاییه ما با علم و دانش و دقت و در نظر گرفتن احکام الهی و در چارچوب قانون و بی‌طرفی کامل بدون وابستگی به احزاب و گروه‌ها و جناح‌ها عمل کند.

وی یادآورشد: چیزی که می تواند قوه قضاییه را بشکند و نابود کند وابستگی حزبی و جناحی است. ان‌شاءالله قوه قضاییه ما از جناحی و حزبی بودن دور باشد و کاملاً بی طرف باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: برای ما بسیار مهم است که جمهوری اسلامی ایران قوه قضاییه‌ای داشته باشد که شهید بهشتی بنیانگذاری کرد. من آن روزها یادم هست هیچ کس به اندازه شهید بهشتی توهین و افترا دروغ و تهمت نمی‌دید. ایشان رئیس قوه بود و بالاترین مقام قضایی بود همه احساس امنیت داشتند.نمی‌خواهم بگویم این توهین ها درست بود، ولی چنین جوی وجود داشت یک نفر در مخیله‌اش نمی‌آمد که مثلاً اگر به شهید بهشتی کلمه‌ای بگوید ناعادلانه او را دستگیر و محاکمه کنند چون این قوه قضاییه را این مرد بزرگ بنیانگذاری کرد.

اخبار مرتبط:
مصرف نمک خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دَهد
مصرف نمک خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می‌دَهد

کاهش مصرف نمک می‌تواند به کاهش خطر سرطان معده کمک کند و کسانی که در معرض خطر بالاتری هستند ممکن است از پیگیری مناسب بهره مند شوند.

مهدی طارمی از هواداران پورتو عذرخواهی کرد
مهدی طارمی از هواداران پورتو عذرخواهی کرد

طارمی گفت: متأسفانه امسال آنطور که می‌خواستم پیش نرفت. ما درگیر جام ملت‌های آسیا بودیم و ذهنم درگیر تیم ملی بود. من نتوانستم آنطور که می‌خواستم خوب برای پورتو بازی کنم و بابت این موضوع از هواداران عذرخواهی می‌کنم.

حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است
حسین جلالی: پرویز فتاح، نامزد جریان انقلابی و شبیه‌ به رئیسی است / حضور قالیباف و لاریجانی در انتخابات مسجل شده است

نماینده دمجلس یازدهم در خصوص ریاست مجلس دوازدهم و گمانه‌زنی‌ها درباره کاندیداهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری گفت: احتمال می‌دهم محمد باقر قالیباف با رای کمتری برای ریاست مجلس انتخاب شود. رای دهندگان مجلس از او می‌خواهند اگر به او رای دادند و رئیس مجلس شد، دیگر برای ریاست جمهوری ثبت نام نکند و این یک مانع مهمی جلو روی وی است.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است