کد خبر : 135758
انتشار : ۱۳۹۹/۰۷/۱۳ - 19:46
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

انتقال پایتخت، ایده‌ای شعاری و غیرقابل اجرا است/رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت

انتقال پایتخت، ایده‌ای شعاری و غیرقابل اجرا است/رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت

به گزارش سایت خبری مدآرا؛ محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در ابتدای جلسه علنی امروز این شورا با تبریک پیروزی مسابقه پرسپولیس تهران در مقابل النصر سعودی گفت: این پیروزی را که در جدالی نابرابر بود به همه ایرانیان تبریک می‌گوئیم و آرزوی موفقیت نماینده کشورمان را در فینال آسیا داریم.

وی با اشاره به اینکه امروز سیزدهم مهر، روز نیروی انتظامی و آغاز هفته نیروی انتظامی است، آغاز این هفته را به تمامی خدمتگزاران حوزه امنیت و نظم عمومی تبریک گفته و اظهار امیدواری کرد، کارکرد و عملکرد پلیس که تعامل و ارتباط تنگاتنگی با مدیریت شهری نیز دارد، روندی مثبت و بهبودی کیفی و کمی را شاهد باشد و کمبودهای زیرساختی حوزه انتظامی با همکاری مدیریت شهری برطرف شود.

هاشمی با بیان اینکه فردا (دوشنبه) در تقویم روز تهران نامگذاری شده است، اظهار داشت: از ۲۳۵ سال قبل که تهران عملاً به عنوان مرکز حکومت قاجار تعیین شد، در مقیاس شهرهای کهن جهان زمان زیادی سپری نشده است، بخصوص که ۱۱۳ سال قبل، در سال ۱۲۸۶ هجری شمسی، تهران رسماً به عنوان دارالخلافه توسط مجلس مشروطه تعیین شده است و شاید بتوان بخش عمده توسعه تهران را مربوط به نیم قرن اخیر، یعنی از اواخر دهه چهل و با افزایش درامد نفتی کشور دانست.

رئیس شورای شهر گفت: بنابراین تهران در مقایسه با بسیاری از کلانشهرهای جهان، شهری جوان و نوپاست، شهری با ظرفیت‌های طبیعی و انسانی کم نظیر، شهری که می‌تواند موتور محرکه اقتصاد ایران و منطقه در جهت توسعه‌ای پایدار باشد. اما متأسفانه همزمان با نگاه مثبت و فرصت محور به تهران، نگاهی منفی و تهدید محور نیز به این شهر وجود دارد، نگاهی که تهران را بعنوان منبعی از تهدیدات بالقوه و بالفعل می‌داند، از آلاینده‌های فزاینده تا تاب آوری پایین در برابر سوانح، شهری پر از معضلات اجتماعی و فرهنگی.

وی افزود: پرسش اینجاست که اگر با نگاهی منفی گرایانه به تهران بنگریم، با چه پیامدهای مواجه خواهیم شد؟ پاسخی که داده می‌شود، انتقال پایتخت از تهران است، صرف نظر از شعاری بودن و غیرقابل اجرا بودن این ایده به لحاظ تأمین منابع و مشکلات زیرساختی، این روش پاک کردن صورت مساله به کجا خواهد انجامید؟

هاشمی ابراز داشت: آیا با این نگاه سرنوشت همه کلانشهرهای ما، نابودی نخواهد بود؟، چگونه دیگر کشورها با اصلاح و ساماندهی معضلات خود می‌توانند به بازافرینی و نوسازی شهرها خود اقدام کنند اما باید با ایجاد مشکل در یک شهر، آن را به حال خود رها کنیم و سراغ منطقه‌ای دیگر و شهری دیگر برویم؟

وی در ادامه تصریح کرد: در این نگاه تمدن سازی و ساخت میراثی که در کشورهای توسعه یافته جهان در لندن، پاریس، برلین، رم و دهها و صدها کلانشهر کهن جهان که بعضاً عمری بیش از یکهزاره را دارند، چه جایگاهی دارد؟ واقعیت آن است که در دهه‌های اخیر و با سیاستهای نادرست و بعضاً فقدان سیاستی جامع، در تهران مشکلاتی ایجاد کرده‌ایم که برخورد مسئولانه با آن حل این مشکلات است نه پاک کردن صورت مساله.

رئیس شورای شهر افزود: نمی‌توان شهری را با ده میلیون شهروند با مشکلات فراوان رها کرد و سخن از مسئولیت پذیری و اخلاق مداری گفت.

وی مشکلات امروزه تهران، را ناشی از تصمیمات نادرست و عدم تصمیمات درست در پنج دهه اخیر دانست و گفت: اما می‌توان با اصلاح رویه‌های مدیریتی و تصمیم گیری صحیح و اجرای درست تصمیمات، این روند را اصلاح کرد و شهری مدرن، بی نظیر در منطقه و کم نظیر در جهان را از درون تهران بازآفرینی کرد.

اخبار مرتبط:
هنر برخی در انتخابات فقط نمایش است
هنر برخی در انتخابات فقط نمایش است

عضو شورای شهر اصفهان گفت: برخی افراد در انتخابات حاضر خواهند شد که هنر آن‌ها فقط نمایش است، مردم دیگر این رفتارها را می‌شناسند و دست رد به سینه این افراد خواهند زد.

شهید رئیسی اخلاق و صداقت را به حوزه ریاست جمهوری بازگرداند
شهید رئیسی اخلاق و صداقت را به حوزه ریاست جمهوری بازگرداند

عضو شورای شهر اصفهان گفت: رئیسی مرد خدمت بود و شهادتش با عزت رقم خورد و اخلاق و صداقت را به حوزه ریاست جمهوری بازگرداند و مردم همیشه قدردان خادمان واقعی خود هستند.

۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در اصفهان خانه‌دار شدند
۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در اصفهان خانه‌دار شدند

مدیر تامین مسکن و امور مهندسی ساختمان کمیته امداد استان اصفهان از تامین مسکن برای ۱۵ هزار زن سرپرست خانوار در استان اصفهان خبر داد.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است