کد خبر : 93166
انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ - 10:50
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

رئیس‌جمهور عراق برای استعفا درخواست رسمی نداده است

رئیس‌جمهور عراق برای استعفا درخواست رسمی نداده است

به گزارش سایت خبری مدآرا، «بشیر الحداد» نائب رئیس پارلمان عراق روز جمعه، نامه رئیس جمهور به ریاست پارلمان را بیان موضع دانست نه یک درخواست رسمی برای استعفا و از همه خواست برای بازداشتن کشور از فاجعه و مشکلات بیشتر منطقی‌تر عمل کنند.

به گزارش وبگاه خبری المعلومه، الحداد در بیانیه‌ای اعلام کرد: «رهبران سیاسی و رؤسای فراکسیون‌ها و احزاب ملی باید با رئیس جمهور برای تعیین قطعی نامزد فراکسیون اکثریت برای تصدی نخست وزیری با توجه به شرایط کنونی و ادامه اعتراضات مردمی در بغداد و استان‌های عراق همکاری کنند».

وی افزود: «نامزد نخست وزیری باید مورد رضایت و قبول آحاد ملت باشد و بر اساس یک توافق سیاسی و منطبق با منافع عالی کشور تعیین شود بخصوص که امروز ما مرحله‌ای سرنوشت ساز و یک بحران سیاسی را پشت سر می‌گذاریم.»

الحداد با اشاره به نامه روز پنجشنبه رئیس جمهور به ریاست پارلمان گفت: «آنچه برهم صالح در نامه خود بیان کرد، توضیح درباره فشارهایی است که وجود دارد و آمادگی وی برای استعفا به دلیل وجود یک تنگنای سیاسی و نبود توافق بر سر نامزد نخست وزیری است که این یک بحران واقعی و پیچیده در عرصه سیاسی است».

این مقام پارلمانی عراق ضمن درخواست از همه برای به‌کارگیری منطق، زبان عقل و خرد خود برای اجتناب از کشیده شدن کشور به فجایع و مشکلات، گفت: «در صورتی که رئیس جمهور یک درخواست کتبی و صریح برای استعفا داد، آن زمان بر اساس ماده ۷۵ قانون اساسی با درخواست وی تعامل می‌شود».

رئیس جمهور عراق روز پنجشنبه طی نامه‌ای مکتوب به پارلمان این کشور اعلام کرد که از آنجایی که فراکسیون اکثریت برای او معین نیست و نامه‌های «متناقضی» از پارلمان در خصوص تعیین این فراکسیون دریافت کرده، آماده استعفاست.

برهم صالح در این نامه، از معرفی ««اسعد عبدالامیر العیدانی»، نامزد ائتلاف البناء که بر اساس قانون اساسی و تعیین پارلمان عراق، فراکسیون اکثریت در پارلمان به شمار می‌رود، سرباز زد.

این اقدام رئیس جمهور عراق واکنش‌های زیادی به دنبال داشت و برخی از جریان‌های سیاسی با استعفای او مخالفت کرده و برخی نیز از آن استقبال کردند.

بر اساس قانون اساسی عراق، فراکسیون اکثریت در پارلمان این کشور باید نامزد مورد نظر خود را برای تصدی نخست‌وزیری به پارلمان معرفی کند و نمایندگان نیز می‌بایست به او برای تشکیل کابیه رأی دهند. ائتلاف البناء به ریاست «هادی العامری»، تا کنون چند نامزد برای این منصب معرفی کرده، ولی رئیس‌جمهور به بهانه اینکه فراکسیون اکثریت برای وی مشخص نیست، از پارلمان خواست فراکسیون اکثریت را معرفی کند و طبیعتاً پارلمان عراق نیز البناء را فراکسیون اکثریت دانست.

اخبار مرتبط:
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند
درگیری مسلحانه در خوزستان؛ ۵ نفر کشته شدند / دادستان خوزستان: تاکنون ۲۷ نفر بازداشت شده‌اند

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خوزستان از بازداشت ۲۷ نفر از عوامل درگیری روستای کبیره مدینات بخش غیزانیه اهواز خبر داد. جعفری چگنی گفت: متاسفانه تاکنون پنج نفر در این درگیری مسلحانه به قتل رسیده‌اند. تحقیقات قضایی توسط بازپرس ویژه در مجتمع جنایی دادسرای مرکز استان درحال انجام است.

رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است
رئیس صداوسیما: ظریف امشب میهمان تلویزیون است

پیمان جبلی رئیس سازمان صداوسیما گفت: محمد جواد ظریف رئیس شورای راهبردی دولت چهاردهم امشب میهمان تلویزیون است.

عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد
عضو شورای شهر: عموم مَردم تهران عملکرد زاکانی را قبول ندارد

مهدی عباسی، عضو شورای شهر تهران، درباره احتمال برکناری شهردار توسط اعضا شورا گفت: در ساختار قانونی کشور، به گونه‌ای پیش‌بینی شده که امور مدیریت شهری به اعضا شورای شهر که نمایندگان مردم هستند، واگذار شود. در حال حاضر آقای زاکانی که نماینده مردم نیست، خانم سلیمانی نماینده مردم است. در تهران نیز اعضا شورا طبق قانون وظیفه دارند که مصوبه‌های مرتبط با شهر را تصویب کنند و برعملکرد شهردار و شهرداری نظارت کنند. در نتیجه نظارت بر عملکرد شهردار و شهرداری، یک حق قانونی اعضا شوراست.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است