به اینترنت ماهواره‌ای نزدیک می‌شویم

اتصال جهان به اینترنت از طریق ماهواره، اتفاق بزرگی در راستای ارتقای کیفیت زندگی افراد و از طرفی توسعه کسب‌وکارهای دیجیتالی است و می‌تواند زندگی نیمی از دنیا که هنوز به اینترنت ارزان دسترسی ندارند را دگرگون کند. به گزارش سایت خبری مدآرا: دنیای اقتصاد به نقل از اکونومیست نوشت: در حال حاضر حدود ۴۷۰ میلیون خانوار […]

اتصال جهان به اینترنت از طریق ماهواره، اتفاق بزرگی در راستای ارتقای کیفیت زندگی افراد و از طرفی توسعه کسب‌وکارهای دیجیتالی است و می‌تواند زندگی نیمی از دنیا که هنوز به اینترنت ارزان دسترسی ندارند را دگرگون کند.


به گزارش سایت خبری مدآرا: دنیای اقتصاد به نقل از اکونومیست نوشت: در حال حاضر حدود ۴۷۰ میلیون خانوار و به عبارتی ۵/ ۳ میلیارد نفر در جهان به اینترنت دسترسی ندارند. به این ترتیب، امکان اتصال این افراد در اقصی نقاط جهان به اینترنت سریع و ارزان به استراتژی مهم شرکت‌های این حوزه بدل شده است. زیرا ایجاد دسترسی به اینترنت در نقاطی که امکان دسترسی به ندرت فراهم شده یا اصلاً وجود نداشته، می‌تواند یک فرصت خوب برای کسب‌وکار آنها باشد. «وان‎وب» (OneWeb) یکی از معدود شرکت‌هایی است که می‌خواهد این کار را انجام دهد.

این شرکت فرانسوی تولید و پرتاب ماهواره، پروژه مشترک «ایرباس»، غول فضایی اروپا و «سافت‎بانک»، سرمایه‌گذار ژاپنی در حوزه فناوری است. «وان‎وب» در سال ۲۰۱۲ تأسیس شد و هنوز ماهواره‌ای را راه‌اندازی نکرده است. با وجود این، قصد دارد تا سال ۲۰۲۷ بالغ بر ۹۰۰ ماهواره را در مدار قرار دهد. این خواسته «وان‎وب» کمی بلندپروازانه به نظر می‌رسد چرا که شرکتی مانند «اینتل‎ست» با قدمتی نزدیک به یک قرن که در حال حاضر بیشترین ماهواره‌های مخابراتی را دارد، بعد از ۴۰ سال از آغاز فعالیت خود توانست نخستین ماهواره‎اش را پرتاب کند. با این حال، بنا بر تصور مدیران این شرکت، بهترین راه برای گسترش اتصال، کنار گذاشتن مدل استفاده از ماهواره‌های بزرگ فعلی و استقرار ماهواره‌هایی روی مدارهای نزدیک‌تر به زمین به جای آن است.

سرعت گردش ماهواره‌ها به فاصله مدار گردشی آنها از زمین بستگی دارد. برای مثال، در فاصله ۳۸۰ هزار کیلومتری از زمین، ماه قرار دارد که ۳۰ روز طول می‌کشد تا به دور زمین بچرخد. ایستگاه فضایی بین‌المللی حدود ۴۰۰ کیلومتر فاصله دارد و ۵/ ۱ ساعت طول می‌کشد تا یک بار زمین را دور بزند. در حال حاضر، در فاصله حدود ۳۶ هزارکیلومتر، مدار مناسبی به نام «مدار زمین‌ثابت» وجود دارد که در آن ماهواره‌ها روزی یک دور گردش می‌کنند. تقریباً تمام ترافیک ارتباطات ماهواره‌ای امروزی اعم از داده و پخش، از این ماهواره‌ها عبور می‌کند. مزیت «مدار زمین‌ثابت» این است که آنتن‌هایی که با ماهواره داده‌ها را تبادل می‌کنند، نیازی به حرکت ندارند. با این حال، ارسال یک سیگنال در مسافت‌های دور به یک آنتن سنگین و پرقدرت نیاز دارد و مسافت رفت و برگشت به «مدار زمین‌ثابت» یک تأخیرچندلحظه‎ای را به سیگنال‌ها اضافه می‌کند. اگرچه این تأخیر برای پخش تصاویر مهم نیست، اما درخصوص داده‌هایی مانند صوت‎ آزاردهنده است و بسیاری از خدمات آنلاین خیلی ضعیف عمل می‌کنند. در حال حاضر، کشتی‌ها، هواپیماها و کسب‌وکارهای از راه دور به ارتباطات اینترنتی روی سیگنال‌های ارسالی از «مدار زمین‌ثابت» وابسته هستند، با این‎حال توسعه ماهواره‌ها روی این مدار با وجود تقاضای بالا بسیار گران است.

دسترسی به اینترنت از طریق ماهواره در مدارهای نزدیک‌تر به زمین، پیش از این امتحان شده بود. این ایده در اوج شکوفایی تکنولوژی در اواخر دهه ۱۹۹۰ طرفداران زیادی داشت. بسیاری از پروازهای فضایی از جمله تمام مأموریت‌های شاتل فضایی و پروژه مرکوری و پروازهای فضایی سرنشین‌دار همه زمانی در مدار نزدیک زمین(LEO) قرار گرفته‌اند. سه شرکت «تله‎دسیک »، «ایریدیوم» و «گلوبال‌استار»، ده‌ها میلیارد دلار در اینترنت ماهواره LEO صرف کردند. این هزینه‌ها در زمان انحلال شرکت «تله‎دسیک» به اوج خود رسید. با اینکه تکنولوژی روز را به کار بردند، همچنان، بسیار پرهزینه بود بنابراین به تبع آن خدمات ارائه‌شده بسیار گران تمام می‌شدند. شرکت ایریدیوم جان سالم به در برد، اما به‌عنوان یک ارائه‌کننده موفق تلفن ماهواره‌ای، دسترسی ارزان و سریع به اینترنت را تأمین نمی‌کرد.

«وان‎وب» یکی از چند شرکتی است که تلاش می‌کنند تا ماهواره‌های LEO را دوباره راه‌اندازی کنند. هرچند قانون‌گذاران آمریکایی با درخواست اسپیس ایکس، شرکت ایلان ماسک، برای قرار دادن ۷۵۱۸ ماهواره در ارتفاع ۳۴۰ کیلومتری موافقت کردند، اما این شرکت برنامه‌ای برای پرتاب ۱۲ هزار ماهواره در آینده دارد. شرکت کانادایی «تله‌ست» نیز برنامه‌هایی برای یک صورت فلکی ۵۱۲ ماهواره‌ای دارد. «لئوست»، استارت‌آپ تحت حمایت ژاپنی‌ها و آمریکای‌لاتین، قصد دارد یک شبکه ۱۰۸ ماهواره‌ای به منظور تأمین ارتباطات فوق‌العاده سریع برای کسب‌وکارها ایجاد کند. «ایریدیوم» تا پایان سال در صورت فلکی جدید خود ۱۰ ماهواره را راه‌اندازی خواهد کرد. یک شرکت دولتی چین اخیراً ساخت یک صورت فلکی ۳۰۰ ماهواره‌ای را اعلام کرده است. در طول ۱۰ سال، اگر همه برنامه‌ریزی‌ها درست اجرا شود، این شرکت‌های جدید ماهواره‌های بیشتری (بیش از آنچه تاکنون انجام شده) را در مدار خود قرار خواهند داد. این شرکت‌ها می‌خواهند با قرار دادن ماهواره‌ها در مدار پایین‌تر، جایی که داده‌ها در حداقل زمان مثلاً در چند میلی‌ثانیه ردوبدل شوند، مشکلات فنی ماهواره‌های «مدار زمین‌ثابت» را برطرف کنند. به این ترتیب، ماهواره‌ها می‌توانند کوچک‌تر و ارزان‌تر باشند. «وان‎وب» ادعا می‌کند در مقایسه با ماهواره‌های چند تنی در «مدار زمین‌ثابت» که ده‌ها یا حتی صدها میلیون دلار هزینه دارد، می‌توان ماهواره‌های حدود ۱۵۰ کیلوگرمی و با هزینه چند صد هزار دلار در مدار نزدیک‌تر کار گذاشت.

شرکت‌های درگیر در حال حاضر امیدوارند بر موانع پیش روی نسل قبلی شرکت‌های ماهواره‌ای LEO غلبه کنند، چرا که ساخت و راه‌اندازی صدها ماهواره اکنون بسیار ارزان‌تر است. هزینه پرتاب به ویژه در دهه گذشته با رسیدن موشک‌های بهتر و رقابت بیشتر کاهش یافته است. گزارش شده «وان‎وب» با «آریان‌اسپیس»، یک کنسرسیوم اروپایی، قراردادی به ارزش ۱/ ۱ میلیارد یورو برای ۲۱ پرتاب دارد. فضاپیمای سایوز روسیه نیز همزمان ۳۴ تا ۳۶ ماهواره را در گویان فرانسه یا قزاقستان خواهد پذیرفت. ممکن است «وان‎وب» برای ماهواره‎‎ای که در همکاری با «ویرجین اربیت» سقوط کرد، یک قرارداد ببندد و ممکن است بعداً با «بلو ارجین»، شرکت موشکی متعلق به جفبزوس، همکاری کند. ویرجین اوربیت یک شرکت در گروه ویرجین است که قصد دارد خدمات راه‌اندازی ماهواره‌های کوچک را ارائه دهد و سرمایه‎گذاران اصلی آن نیز ایرباس و سافت‎بانک هستند. نخستین ماهواره آن در ماه آوریل تکمیل شده بود و به زودی آماده پرتاب خواهد بود. برای افزایش تولید، «وان‎وب» در حال ساخت خط تولید کارخانه جدیدش در فلوریدا است. این شرکت امیدوار است اولین ماهواره از این تأسیسات قبل از مارس ۲۰۱۹ را آماده کند. گِرگ وایلر، رئیس «وان‎وب»، امیدوار است که تا پایان سال ۲۰۱۹، در مکان‌هایی در عرض‌های جغرافیایی بالاتر، مانند آلاسکا و بریتانیا، اتصال برقرار کند. اسپیس ایکس نیز اجازه دارد تا مجموعه کامل از ماهواره‌های اینترنتی خود را با نام «استارلینک» با ظرفیت ۱۲ هزار ماهواره راه‌اندازی کند، بنابراین می‌خواهد ماهواره‌هایش را روی موشک‌های خودش راه‌اندازی کند.

اتصال جهان به اینترنت از طریق ماهواره، اتفاق بزرگی در راستای ارتقای کیفیت زندگی افراد و از طرفی توسعه کسب‌وکارهای دیجیتالی است. با این حال، با تجمع ماهواره‌های جدید برای اتصال افراد و نقاط دور از دسترس به اینترنت، فضا پر از اشیایی می‌شود که مشکلات دیگری را به ارمغان می‌آورد. ماهواره‌ها در صور فلکی فشرده ممکن است به یکدیگر یا به سایر سفینه‌های فضایی برخورد کنند. با افزایش تعداد ماهواره‌ها، احتمال برخورد با آنها بسیار بالاتر خواهد بود. تصادف در این مدارها، یک فاجعه عظیم خواهد بود. اگر در فاصله هزار کیلومتری یک حادثه رخ دهد، بقایای آن صدها سال آنجا خواهد بود. اما به گفته مدیرعامل «وان وب»، مدیریت آنها در مدارهای نزدیک به زمین دشوار است. بنابراین حتی اگر سقوط آنها حتمی باشد، در آن لحظه فقط می‌توان تماشاچی بود. البته این شرکت‌ها درصددند صورت فلکی خود را به گونه‌ای طراحی کنند که ماهواره‌های معیوب بلافاصله از مدار خارج شوند تا از این خطر اجتناب کنند.

چالش‌های فضایی

با وجود سرمایه‌گذاری کلان شرکت‌ها برای تسهیل دسترسی به اینترنت، اقدامات آنها از سوی برخی دولت‌ها استقبال نمی‌شود. برای نمونه، صور فلکی جدید با چالش‌های سختگیرانه درخصوص قلمرو و صلاحیت کشورها مواجه خواهند شد. کشورها عموماً کنترل روترهایی را که به اینترنت زمینی متصلند، در اختیار دارند. اما ماهواره‌ها این کنترل را تهدید می‌کنند. به گفته وایلر، رگولاتورهای ملی که «وان‎وب» با آنها صحبت کرده‌، نگران هستند، چرا کشورها نمی‌توانند بر مسیری که برای اینترنت ایجاد می‌شود، نظارتی داشته باشند. همچنین برخی از کشورها مایل به اشتراک گذاشتن درگاه‌های خود با سایر کشورها نیستند. آنها نگران این موضوع هستند که اشخاص ثالث قادر به نظارت بر ترافیک اینترنت بوده و به‌طور بالقوه از آن برای هک کردن جریان‌های داده اهمیت ملی استفاده می‌کنند. این سوال‌ها همچنان باقی می‌ماند که آیا شرکت‌های درگیر می‌توانند این کار را به راحتی انجام دهند یا خیر. اما اگر این شرکت‌ها موفق شوند، تأثیر آنها فراتر از کمک به آنلاین شدن ۵/ ۳ میلیارد نفر خواهد بود. ایلان ماسک نقشه‌های مبهم دارد تا از استارلینک به‌عنوان پایگاهی برای یک شبکه فضایی و اتصال مریخ و ماه از طریق سفینه فضایی استفاده کند. با شبکه‌ای از ماهواره‌ها که اطراف کره زمین را احاطه کرده‌اند، انسان‌ها در آینده نزدیک دیگر آفلاین نخواهند شد. ارتباطات اینترنتی با کیفیت بالا نسبت به بهداشت اولیه و آب جاری توسعه خواهد یافت. شرکت‌های پهنای‎باندLEO در تلاشند تا صنعت ماهواره‌ای را دوباره اختراع کنند. اما زیرساختی که آنها در حال برنامه‌ریزی هستند، سکویی برای صنایع دیگر فراهم می‌کند تا خود را از نو بسازند.