«بازداشت» در اسکار می‌ماند

«بازداشت» نام فیلمی که نامزدی اش در اسکار امسال، جنجال به پا کرده است با وجود برخی مخالفتها، در فهرست نامزدها باقی می ماند. به گزارش سایت خبری مدآرا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این فیلم که یکی از نامزدهای بهترین فیلم کوتاه زنده اسکار است، حول محور قاتلان «جیمز بولگر» پسربچه ای است که به قتل […]

«بازداشت» نام فیلمی که نامزدی اش در اسکار امسال، جنجال به پا کرده است با وجود برخی مخالفتها، در فهرست نامزدها باقی می ماند.


به گزارش سایت خبری مدآرا به نقل از روزنامه ایندیپندنت، این فیلم که یکی از نامزدهای بهترین فیلم کوتاه زنده اسکار است، حول محور قاتلان «جیمز بولگر» پسربچه ای است که به قتل رسیده است.
مادر بولگر خواستار حذف این فیلم از فهرست نامزدهای اسکار شده، اما آکادمی اسکار اعلام کرده است که با وجود درخواست مادر، نقشی خنثی را در این زمینه ایفا می کند.
آکادمی اسکار با اشاره به اینکه اعضای آکادمی ارزش‌های فیلم را خود به قضاوت می‌گذارند، یادآور شد که این آکادمی به هیچ وجه در روند رای‌گیری تاثیرگذار نخواهد بود.
بازداشت، فیلمی به کارگردانی «وینسنت لامب»، صحنه‌هایی از مصاحبه با قاتلان این پسربچه را با استفاده از نوارهای صوتی عرضه شده در جلسات دادگاه، بازآفرینی می کند.
به گفته مادر مقتول، برخی از تصویرسازی‌های فیلم، بهت‌ آور است، به همین دلیل وی از آکادمی درخواست کرده است فیلم از فهرست نامزدها حذف شود.
در همین حال، کارزار جمع‌آوری امضا برای حذف این فیلم از فهرست نامزدهای اسکار به راه افتاده که تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار امضا جمع کرده است.
کارگردان فیلم بازداشت با اعلام اینکه فیلم را از فهرست نامزدها حذف نمی کند، گفت که این کار به مثابه سوزاندن تک تک نسخه‌های فیلم است و هدف ساخت فیلم را نقش بر آب می‌کند.
در ساخت فیلم بازداشت با استفاده از مصاحبه‌های پلیس با «جان ونابلس» و «رابرت تامسون» قاتلان بولگر، لحظات قبل و بعد از قتل تصویرسازی شده است.
بولگر که در زمان قتل، ۲ ساله بود، پس از ربوده شدن توسط دو کودک ۱۰ ساله در سال ۱۹۹۳، به قتل رسید.
کارگردان فیلم ضمن عذرخواهی از مادر مقتول به دلیل مطلع نکردن وی قبل از ساخت فیلم، هدف از ساخت این فیلم مستند را قابل درک جلوه دادن وقایع رخ داده عنوان کرد.
وی گفت: اکنون افکار عمومی بر شیطان صفت بودن قاتلان معطوف است و هر کس که نظری مخالف این نظر دارد یا برای چرایی قتل، دلیل و برهان ‌آورد، مورد انتقاد قرار می‌گیرد.