ترامپ برابر کنگره کوتاه آمد

رئیس جمهوری آمریکا که به صورت تلویحی تهدید به برگزاری سخنرانی سالانه در جایی غیر از مجلس نمایندگان کشورش کرده بود، بالاخره پذیرفت که برگزاری این سخنرانی و تعیین زمان آن حق کنگره است. به گزارش سایت مدآرا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری پذیرفت که دعوت به سخنرانی سالانه در مجلس نمایندگان […]

رئیس جمهوری آمریکا که به صورت تلویحی تهدید به برگزاری سخنرانی سالانه در جایی غیر از مجلس نمایندگان کشورش کرده بود، بالاخره پذیرفت که برگزاری این سخنرانی و تعیین زمان آن حق کنگره است.


به گزارش سایت مدآرا: دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در پیامی توئیتری پذیرفت که دعوت به سخنرانی سالانه در مجلس نمایندگان این کشور و برگزاری آن در حوزه اختیارات رئیس این مجلس است.
ترامپ پیشتر به صورت تلویحی تهدید کرده بود در صورتی که نانسی پلوسی رئیس دمکرات مجلس نمایندگان آمریکا اجازه برگزاری سخنرانی سالانه رئیس جمهوری را در زمان مقرر ندهد، این سخنرانی را در جایی دیگر برگزار می کند.
براساس سنتی قدیمی رئیسان جمهوری آمریکا هر ساله به دعوت رئیس مجلس نمایندگان این کشور گزارشی از سیاست های خود در سال پیش رو را خطاب به کنگره در این مجلس ارائه می کنند.
ترامپ که تاکنون اصرار داشت سخنرانی خود را براساس برنامه ریزی قبلی و بدون توجه به درخواست پلوسی در ۲۹ ژانویه (۹ بهمن) برگزار کند، بالاخره کوتاه آمد.
وی در پیامی توئیتری نوشت: با وجود تعطیلی دولت، پلوسی از من خواست سخنرانی سالانه را برگزار کنم. من پذیرفتم. اما او نظر خود را به خاطر تعطیلی دولت تغییر داد و خواستار تعویق شد.
ترامپ در ادامه با اذعان به اینکه برگزاری این سخنرانی در حوزه اختیارات پلوسی است و وی به دنبال هیچ سخنرانی جایگزینی نیست، افزود: هیچ جایگاهی قابل رقابت با تاریخ، سنت و اهمیت مجلس نمایندگان نیست.
پلوسی هفته گذشته در نامه ای به ترامپ از وی خواست به دلیل تعطیلی دولت فدرال آمریکا و نگرانی های امنیتی در این باره، سخنرانی سالانه خود را به تعویق اندازد.
تعطیلی بخش هایی از دولت فدرال آمریکا از ۲۲ دسامبر سال گذشته (۱ دی ماه) و به دنبال بن بست در تصویب بودجه این کشور آغاز شده و اکنون بیش از یک ماه است که ادامه دارد.
با وجود اصرار ترامپ بر مبلغ ۵٫۷ میلیارد دلار بودجه برای ساخت دیواری در مرز آمریکا با مکزیک و امتناع دمکرات های کنگره از پذیرش این موضوع، پایان مشخصی برای تعطیلی دولت این کشور قابل پیش بینی نیست.
در حال حاضر حدود ۸۰۰ هزار نفر از کارمندان دولتی آمریکا به دلیل تعطیلی دولت بی حقوق مانده اند و صدها هزار پیمانکار بخش خصوصی نیز بلاتکلیف هستند.