کد خبر : 37883
انتشار : ۱۳۹۷/۱۰/۲۹ - 00:48
دسته‌بندی : دسته‌بندی نشده
چاپ

مجمع تشخیص کلیات لایحه کنوانسیون پالرمو را بررسی کرد

مجمع تشخیص کلیات لایحه کنوانسیون پالرمو را بررسی کرد

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از بررسی کلیات لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌ یافته فراملی (پالرمو) در جلسه امروز – شنبه – مجمع خبر داد و گفت: در این جلسه اعضا وارد جزئیات نشدند.


به گزارش سایت مدآرا: حجت الاسلام و المسلمین «غلامرضا مصباحی مقدم» در همین رابطه افزود: قرار شد کمیسیون های قضایی و سیاسی – امنیتی مجمع تشخیص مصلحت نظام بررسی بیشتری درمورد این لایحه انجام دهند و نتیجه بررسی خود را در جلسه بعدی مجمع ارائه کنند.
وی با تاکید بر این که مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه امروز درباره لایحه کنوانسیون پالرمو به جمع بندی نرسید، یادآور شد: علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی و الهیار ملکشاهی رییس کمیسیون قضایی به نمایندگی از مجلس و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه و لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری به نمایندگی از دولت در این جلسه حضور داشتند.
به گزارش ایرنا، پیش از این لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس جمهوری از درخواست دولت برای اولویت قرار گرفتن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام خبر داد و گفت: تصور من این است که به زودی این لایحه در اولویت قرار بگیرد.
وی یادآور شد: از صحبت‌های رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم چنین برمی‌آمد که بخواهد به سرعت به این موضوع رسیدگی کند. امیدوارم در عمل هم به نتیجه خوبی برسد.
کنوانسیون ملل متحد علیه جرائم سازمان‌یافته فراملی از معاهده‌های چندجانبه مورد حمایت سازمان ملل متحد است که در ۱۵ نوامبر ۲۰۰۰ با قطعنامه مجمع عمومی این سازمان به تصویب رسید.
طرح کنوانسیونی این معاهده در دسامبر ۲۰۰۰ در پالرموی ایتالیا برای امضای دولتها مفتوح شد و به امضای ۱۴۷ دولت از جمله ایران رسید به همین دلیل به این کنوانسیون، کنوانسیون پالرمو نیز گفته می‌شود.
کنوانسیون پالرمو دارای سه پروتکل تکمیلی از جمله پروتکل پیشگیری، سرکوب و مجازات قاچاق اشخاص مخصوصاً زنان و کودکان، پروتکل علیه قاچاق مهاجرین از طریق زمین، دریا و هوا و پروتکل علیه تولید غیرقانونی و قاچاق مهمات است که دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد به عنوان عهده‌دار این کنوانسیون و پروتکل‌های آن عمل می‌کند.
دولت برای پیوستن به این کنوانسیون که از لوایح چهارگانه مرتبط با FATF است، لایحه ای را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرد که به تصویب نمایندگان رسید اما با توجه به عدم تطابق ترجمه با متن اصلی، در سال ۹۶ مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفت و در ۲۰ خرداد ۹۷ باردیگر در مجلس بررسی و نمایندگان با ۱۳۶ رأی موافق، ۸۹ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۵۶ نماینده حاضر با اصلاح آن موافقت کردند./ایرنا

اخبار مرتبط:
علی صوفی: امضاء کنندگان بیانیه روزنه گشایی به فکر فردای خودشان هستند نه مَردم / برخی نامزدها می‌ترسند خودشان را به اصلاحات منتسب کنند
علی صوفی: امضاء کنندگان بیانیه روزنه گشایی به فکر فردای خودشان هستند نه مَردم / برخی نامزدها می‌ترسند خودشان را به اصلاحات منتسب کنند

علی صوفی، دبیر کل حزب پیشروی اصلاحات گفت: جبهه اصلاحات در بیانیه‌ای که داده اعلام کرده که در تهران لیستی نخواهیم داشت. اما در برخی شهرستان‌ها کاندیداهای اصلاح‌طلبی داریم که می‌ترسند که خودشان را به اصلاح‌طلبان منتسب کنند. این کاندیداها با تکیه به پایگاه رایی که از قبل داشتند وارد عرصه فعالیت انتخاباتی شده‌اند.

بی‌اخلاقی خبرگزاری دولت / ایرنا به نام اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی داد
بی‌اخلاقی خبرگزاری دولت / ایرنا به نام اصلاح‌طلبان لیست انتخاباتی داد

خبرگزاری دولتی ایرنا از طرف اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس لیست 30 نفره منتشر کرد.

کیهان: مهسا امینی در اثر استرس دچار ایست قلبی شد
کیهان: مهسا امینی در اثر استرس دچار ایست قلبی شد

روزنامه حسین شریعتمداری مدعی شد دلیل مرگ مهسا امینی، استرس بود.

ارسال دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کلیه حقوق محفوظ است