صفحه اول روزنامه های۳شنبه۱۸دی۹۷

روزنامه ها امروز بیش از همه به ماجرای مذاکره ایران و آمریکا پرداخته اند و البته پیروزی تیم ملی هم در روزنامه ها بازتاب جدی داشته است. به گزارش سایت خبری مدآرا | دیروز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به ادعای ترامپ درباره تقاضای مذاکره ازسوی ایران با آمریکا گفت که او در سفر […]

روزنامه ها امروز بیش از همه به ماجرای مذاکره ایران و آمریکا پرداخته اند و البته پیروزی تیم ملی هم در روزنامه ها بازتاب جدی داشته است.


به گزارش سایت خبری مدآرا | دیروز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، در پاسخ به ادعای ترامپ درباره تقاضای مذاکره ازسوی ایران با آمریکا گفت که او در سفر افغانستان از دو نماینده مجلس این کشور شنیده که آمریکایی ها دوست دارند با ایران مذاکره کنند ولی جواب او منفی بوده.

روزنامه های میانه رو حرف های این مقام امنیتی بلندپایه کشورمان را به گستردگی پوشش داده اند.

شرق برای این ماجرا تیتر زده دوفرستاده آمریکا برای مذاکره با ایران؛ ایران نوشته تمنای مذاکره؛ آفتاب یزد از این نوشته که آمریکا به دنبال مذاکره با ایران است.

می بینید که روزنامه های میانه رو حتی خبر رد شدن مذاکره با آمریکا یا تقاضای مذاکره از سوی آمریکا هم به گستردگی پوشش می دهند.

آن ها با این تیترها و تعابیر می کوشند نشان دهند که مذاکره با آمریکا از دسترس دور نیست و شدنی است.

از همه شاید گویاتر در توضیح موضع اصلاح طلبان، گزارش همدلی است که توصیه کرده حالا که آمریکایی ها پای مذاکره می آیند بهتر است ترامپ دیوانه را با مذاکره مهار کرد.

روزنامه های اصولگرا ولی حتی رد درخواست مذاکره از سوی ایران را هم موردتوجه قرار نمی دهند و در بوق و کرنا نمی کنند.

آن ها به هیچ روی با عادی شدن گفت و گو درباره مذاکره با آمریکا موافق نیستند.

 

از شکنجه تا فیلترشکن

ایران و شرق و قانون در تیترهای اصلی شان و همشهری در گوشواره صفحه اول، از ماموریت دادستان کل کشور برای فرستادن یک تیم ویژه به خوزستان برای بررسی ادعای شکنجه اسماعیل بخشی استقبال کرده اند.

سازندگی به مناسبت داغ شدن بحث ها درباره شکنجه یک کارگر، متن مذاکرات مجلس بررسی نهایی قانون اساسی در آغاز انقلاب را در صفحه یک اش درج کرده؛ با تصویرهایی از محمدبهشتی و حسینعلی منتظری.

سازندگی کوشیده نشان دهد که ازنظر بانیان انقلاب و مردان صدر انقلاب، شکنجه ممنوع بوده.

روزنامه های اصولگرا ولی از کنارخبر این ماموریت که با دستور رییس قوه قضایی به دادستان کل شکل گرفته، با بی اعتنایی رد شده اند.

کیهان و قدس هم اگر در تیترهای کوچک و فرعی به این ماجرا توجه نشان داده اند از سمت دیگر حرف های صادق لاریجانی، رییس قوه قضایی، درباره این ماجرا است.

کیهان از قول صادق لاریجانی از رسانه ها بابت تکرار حرف های بیگانگان درباره شکنجه یک فرد انتقاد کرده.

قدس از قول لاریجانی نوشته اشتباه یک بازجو را نباید به حساب یک دستگاه گذاشت.

آن ها دوست ندارند باب شود که با فشار افکارعمومی در امور حقوق بشری کسی می تواند از جایی در حکومت امتیاز بگیرد.

البته موضع لاریجانی درباره شکنجه یک کارگر و اشاره تلویحی به این که یک بازجو اشتباه کرده، احتمالا با انتقادهای پشت پرده دستگاه های امنیتی روبه رو می شود.

همشهری خبر داده ایرانیها بجز اپلکیشن های رایگان، ماهانه بیش از پنجاه میلیاردتومان خرج خرید فیلترشکن می کنند.

این خرج کردن دهها میلیاردی حتما فیلترکردن را به کاری دلپذیر برای فعالان این بازار بدل می کند.

قانون به مذاکرات ایران و طالبان افغانستان توجه کرده و نوشته قبل از این هم سپاه پاسداران و البته با آگاهی دولت با طالبان مذاکره داشته.

به نوشته این روزنامه مذاکرات کنونی ایران و طالبان برای جلوگیری از گسترش نفوذ داعش در افغانستان است.

هفت صبح نوشته آمریکا نگران نفوذ ایران در عراق است و در عراق پایگاه های اش را به طور گسترده نگه داشته چون می ترسد ایران از راه خاک عراق و بدون مشکل بتواند به لبنان دسترسی داشته باشد.

گفتیم قبلا که هرچه به نهایی شدن بودجه در مجلس نزدیک شویم دعواها بر سر بودجه سال آینده که با محدودیت های زیادی روبه رو است، بیشتر می شود.

جمهوری اسلامی از قول اسحاق جهانگیری نوشته حالا که همه بر سر اصلاح بودجه در زمانه اقتصاد مقاومتی توافق دارند باید ساختار بودجه را اصلاح کرد.

اما کیهان به شیوه روزهای گذشته اش تاکید دارد که بخش اعظم بودجه در دولت صرف می شود و بودجه نهادهای دینی و فرهنگی مثل جامعه المصطفی که چهارصدمیلیارد است، بخش اندک و شش دهم درصدی بودجه است.

کیهان معتقد است اصلاح طلبان درباره این بخش ناچیز بودجه سروصدا می کنند که بخش دیگر آن دیده نشود.

اغلب روزنامه ها به استقبال پیروزی خوب تیم ملی فوتبال ایران بر یمن در بازی اول در جام ملت های آسیا رفته اند.